4 najciekawsze roszady w akcjonariatach spółek z GPW

Omawiane walory: , , , ,

Wrzesień na GPW to nie tylko kolejna porcja wezwań, przymusowych wykupów czy buy backów. W końcówce lata do gry włączyły się grube ryby światowej finansjery. 

palior,pekao,pbkm,play,blackrock

We wrześniu na warszawskiej giełdzie uaktywnił się BlackRock, czyli jeden z największych na świecie funduszy. Według danych na koniec czerwca, amerykański gigant zarządzał aktywami o wartości 6,84 biliona dolarów.

We wrześniu na warszawskiej giełdzie wyjątkowo uaktywnili się inwestorzy zagraniczni oraz międzynarodowe fundusze. Tu na pierwszym planie znalazł się BlackRock. Amerykański gigant wskazał swojego nowego faworyta w polskim sektorze bankowym. Jest nim Bank Pekao. Na początku września jedna z największych na świecie instytucji finansowych zainwestowała w „żubra” i przekroczyła próg 5 proc. ogólnej liczby głosów na walnym banku. Obecnie Amerykanie są czwartą siłą w akcjonariacie Pekao. Wejście BlackRock nie przeszło bez echa. W ciągu kolejnych dwóch dni akcje banku podrożały o 7 proc. do 108,50 zł. Dobra passa nie trwała jednak długo, bo w kolejnych dwóch tygodniach notowania praktycznie wróciły do punktu wyjścia.

Notowania,Bank,Pekao

Notowania Banku Pekao. Kliknij, aby powiększyć.

Dotychczasowy faworyt, czyli Alior Bank poszedł w odstawkę. Zarządzający funduszami BlackRock najwyraźniej stracili cierpliwość, bo pod koniec ubiegłego tygodnia skrócili pozycję i zeszli poniżej progu 5 proc. Przypomnijmy, że finansowy gigant w akcjonariacie Aliora ujawnił się pod koniec kwietnia 2018 r., gdy akcje banku kosztowały ok. 70 zł za sztukę. Obecnie notowania są 44 proc. niżej, a cena akcji tylko nieznacznie przekracza 39 zł. Na tak wysoką przecenę złożyło się wiele czynników. Alior ma za sobą wymagający 2018 r., a I połowa bieżącego roku przyniosła niespodziewany wysyp wysokich rezerw w segmencie korporacyjnym. Bank ucierpiał na bankructwie Ruchu, ZM Henryk Kania, Onico, a na dodatek otrzymał od KNF karę 10 mln zł za oferowanie funduszy W Investments, co i tak było wyjątkowo łagodnym potraktowaniem, jak na skalę procederu.

alior,bank,wykres,blackrock

Wykres Alior Banku. Kliknij, aby powiększyć.

W kontekście wrześniowych decyzji zarządzających funduszami BlackRock warto odnotować wysokie noty obu spółek u polskich brokerów. W połowie września analitycy Vestor DM wycenili jeden walor Alior Banku na 52 zł i podtrzymali rekomendację kupuj. W tym samym czasie Haitong Bank podniósł zalecenie inwestycyjne z neutralnie do kupuj z ceną docelową na poziomie 49,70 zł. W wypadku Pekao to samo biuro podtrzymało rekomendację kupuj z wyceną 125,30 zł za akcję. Jak zaznaczyła Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku, cena docelowa uwzględnia już spodziewaną stratę z portfela kredytów frankowych w wysokości 1,70 zł na akcję (ok. 1,3 proc.).

– Moim zdaniem, większy potencjał ma obecnie Alior. Bank uwzględnił w wynikach sporo odpisów, które miały charakter jednorazowy. Na obecnym etapie dużo złych informacji jest już w cenach, ale czekamy na potwierdzenie w wynikach, że straty w takiej skali w części korporacyjnej już się nie powtórzą – mówi Michał Konarski, analityk DM mBanku.

Ekspert dodaje, że obecnie cały sektor bankowy jest przeceniony i wynika to głównie z niepewności przed wyrokiem TSUE (poznamy go 3 października). Jeśli rozstrzygnięcie będzie negatywne dla sektora, może się okazać, że trzeba będzie ratować słabsze banki, a to oznacza, że wszyscy dostaną po kieszeni, bo zapłacą wyższe składki na BFG. Innym ciekawym ruchem BlackRock była inwestycja w Banco Santander. W połowie września amerykański fundusz ujawnił się w akcjonariacie hiszpańskiego banku, który na GPW notowany jest na zasadzie dual listingu. Obecnie amerykański fundusz ma nieco ponad 5 proc. akcji, czyli pakiet warty 13,64 mld zł. Niemal ten sam procentowo udział w Banku Pekao jest wyceniany na 1,36 mld zł.

We wrześniu głośno było także o roszadach w akcjonariacie Play Communications. Kenbourne i Tollerton sprzedali w procesie ABB pakiet akcji wart 0,7 mld zł (30,50 zł za sztukę). Co skłoniło właścicieli do podjęcia tej decyzji, tego nie wiemy. Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku przypomina, że kilka miesięcy temu główni akcjonariusze dość aktywnie kupowali akcje, kiedy kurs był pod presją. Wtedy był to dobry sygnał dla inwestorów do zakupu, gdyż w ślad za tym nastąpiła poprawa dynamiki wyników, szczególnie EBITDA I FCFE.

– Pamiętajmy, że Kenbourne zrobił kilka miesięcy temu zastaw na akcjach Play w dość znacznej kwocie. Plotki mówią, że być może wiążę się to z rozwojem biznesu tylko w innym kraju. Być może decyzja o sprzedaży pakietu akcji wynikała z nagłych potrzeb gotówkowych. To oczywiście tylko domysły. Dobrą informacją jest to, że po ostatnim ABB, Kenbourne i Tollerton z dużym prawdopodobieństwem nie sprzedadzą już więcej akcji, gdyż to spowodowałoby utratę większości akcji i głosów, a takiego scenariusza raczej nie zakładam. Chyba że sprzedadzą cały pakiet do inwestora strategicznego, ale takiego scenariusza rynek nie powinien rozgrywać, chociażby od czasu ustanowienia zastawu na akcjach Play – komentuje Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku.

Reakcja rynku na decyzję o sprzedaży akcji w ABB była wręcz paniczna. Notowania Play już następnego dnia spadły do 28,84 zł. Mimo upływu czasu, kurs akcji do dzisiaj nawet nie zbliżył się do wycen z początku miesiąca. Obecnie jedna akcja telekomu kosztuje 27,26 zł, czyli niemal 11 proc. mniej niż stawka, po której sprzedawali Kenbourne i Tollerton. Zdaniem eksperta, to może być okazja.

– O ile spadek kursu akcji w dniu ABB jest rzeczą normalną, o tyle jego dalszy spadek po ABB jest zastanawiający. Tym bardziej, że plotki mówią, że popyt w ABB przy cenie 30,50 zł przekraczał podaż. Dość szybko ten popyt wyparował. Plusem ABB jest zwiększenie free float Play, co być może wpłynie na jego rebalancing w indeksach nie tylko krajowych ale i może międzynarodowych – dodaje Konrad Księżopolski.

O możliwym przereagowaniu mówi także Paweł Szpigiel. Analityk DM mBanku w raporcie z 12 września podniósł rekomendację z trzymaj do kupuj z ceną docelową 33,10 zł za walor.

– Sądzimy, że obecna cena rynkowa jest atrakcyjna, a inwestorzy przesadnie zareagowali na powyższe zdarzenia. Play wrócił do zachęcających wskaźników: DivYield’20 wynosi 5,2 proc. (vs. 0,0 proc. OPL PW i 3,3 proc. CPS PW), a FCFE Yield’19 = 11,6 proc. Spółka wygeneruje wysokie wyniki w 2H’19 (skorygowana EBITDA +8,2 proc. r/r). Minister Cyfryzacji Marek Zagórski szacuje obecnie, że aukcja spektrum 3,4-3,8 GHz przyniesie ok. 1,0-1,5 mld zł, co należy interpretować pozytywnie, a dodatkowo pasmo 700 MHz ma być hurtowo dystrybuowane przez jednego, narodowego operatora – co wyklucza ryzyko drogiej aukcji, jak w przypadku Włoch – ocenia Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

We wrześniu na spore zakupy wybrał się niemiecki fundusz, do którego należy Active Ownership Fund SICAV-FIS SCS, czyli największy akcjonariusz Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Fundusz odkupił od Rockbridge TFI pakiet akcji i zwiększył zaangażowanie w akcjonariacie PBKM z 19,75 proc. do 31,62 proc. Ale apetyt jest znacznie większy. Główny akcjonariusz poszedł za ciosem i wystąpił z wnioskiem o zwołanie walnego, na którym głównym punktem będzie głosowanie w sprawie dużej emisji akcji. Niemiecki podmiot chce zainwestować w spółkę 218 mln zł, kupując akcje w drodze emisji bez prawa poboru. Decyzja w tej sprawie zapadnie na walnym, które zwołano na 14 października. Jeśli emisja zostanie przegłosowana, Active Ownership Fund zwiększy swój udział w spółce do 57,8 proc.

PBKM już wcześniej rozważał w pozyskanie znaczącego inwestora finansowego typu private equity oraz przeprowadzenie dual-listingu na giełdzie w Londynie, z czego ostatecznie zrezygnował. Spółka w ostatnim czasie mocno rozwija się poprzez akwizycje, a do tego trzeba sporego kapitału. PBKM najpierw kupił Stemlab, a w 2019 r. – po uzyskaniu dodatkowego finansowania z emisji akcji – przejął udziały w hiszpańskim IVI Cordon za 1,7 mln euro i portugalskie Bebecord i Bebe4D za 30-32 mln zł. Obecnie, z racji zainteresowania inwestycją niemieckiego funduszu, brany jest pod uwagę scenariusz dual-listingu na giełdzie we Frankfurcie.

pbkm,wykres,akcje

Wykres PBKM. Kliknij, aby powiększyć.

Raport na temat Alior Banku powstał 5 września 2019 r. Autorem opracowania jest Michał Fidelus, dyrektor działu analiz Vestor DM. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

Raport na temat Alior Banku i Banku Pekao powstał 17 września 2019 r. Autorem opracowania jest Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

Raport na temat Play Communications powstał 12 września 2019 r. Autorem opracowania jest Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, PBKM, Pekao, play, SANTANDER, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR