5 najbardziej oczekiwanych gier ze stajni PlayWay

Według danych PlayWay, lista graczy oczekujących na zakup wszystkich gier produkowanych przez spółki z grupy kapitałowej w sklepie Steam (tzw. wishlist) przekroczyła 8,16 mln. Przyjrzeliśmy się 5 najbardziej oczekiwanym tytułom w dwóch kategoriach.
gry,playway,wishlist,gamedev

Fot. fb/Gamescom

Wishlist, czyli lista życzeń to specjalne zestawienie, do którego użytkownik platformy Steam może dodawać gry, których kupnem jest zainteresowany. Taka lista ułatwia potem użytkownikowi platformy Valve obserwowanie ulubionych gier, ponieważ dostaje np. powiadomienia o premierze lub promocjach na dany tytuł z wishlisty. Dla deweloperów (a pośrednio dla inwestorów giełdowych) wishlisty to bardzo przydatne narzędzie. Pozwala budować bazę potencjalnych klientów oraz mierzyć zainteresowanie danym tytułem, czyli w praktyce szacunkowo ocenić potencjał sprzedażowy. Oczywiście, samo zainteresowanie użytkownika tytułem nie oznacza, że gracz na pewno go kupi w dniu premiery albo po „pełnej” cenie. Wielu użytkowników Steam wrzuca na swoją wishlistę gry, które ewentualnie kupią dopiero podczas sezonowej akcji wyprzedażowej, czyli w mocno obniżonej cenie.

Grupa PlayWay słynie z olbrzymiego planu wydawniczego. Aktualna lista szykowanych premier liczy blisko 140 pozycji, ale spora część z nich to porty starszych gier. Większość tytułów nie ma też przybliżonej daty premiery. Na wstępie warto zaznaczyć, że żadna z najbardziej oczekiwanych gier nie jest produkowana przez studio notowane na rynku głównym czy NewConnect. Przewija się za to kilka firm, które o planach wejścia na rynek mówią już od pewnego czasu.

5 najbardziej oczekiwanych gier ze stajni PlayWay

W najnowszym komunikacie spółka Krzysztofa Kostowskiego uchyliła rąbka tajemnicy na temat danych z wishlist. Wśród gier, które oczekują na swoją premierę, najdłuższą wishlistę ma Builders of Egypt. Na liście życzeń ma ją prawie 173 tys. graczy. Za produkcję odpowiedzialne jest studio Strategy Labs. Przy wydaniu tytułu PlayWay współpracuje z CreativeForge Games. Gra jest strategią ekonomiczną typu city-building osadzoną w czasach starożytnego Egiptu. Premiera planowana jest na I kwartał 2021 roku.

Na drugim miejscu znalazła się gra Bum Simulator, nad którą pracuje studio Ragged Games. To symulator bezdomnego, który stara się przetrwać na ulicach metropolii, a celem gry jest zemsta na ludziach, którzy doprowadzili do tego, że bohater trafił na bruk. Na grę oczekuje blisko 165 tys. użytkowników Steam. Według planu wydawniczego PlayWay, gra ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Trzecie miejsce zajęła produkcja Mr. Prepper. Grę opracowuje studio Rejected Games. Gracze wcielą się w obywatela totalitarnego reżimu, który postanowił przygotować się na wypadek wojny atomowej i buduje pod swoim domem schron, który ma pomóc mu przetrwać. Liczba graczy, która oczekuje na ten tytuł to blisko 149 tys. osób. Gra nie ma jeszcze ustalonej daty premiery, ale studio udostępniło już wersję demonstracyjną.

Czwarte miejsce wśród najbardziej oczekiwanych tytułów PlayWaya zajął Junkyard Simulator, czyli symulator właściciela złomowiska. Nad grą pracuje studio Rebelia Games. Gracz oprócz szukania i przerabiania złomu zajmie się także renowacją znalezionych przedmiotów. Na swojej wishliście grę posiada ponad 122 tys. graczy. Tytuł ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Na piątym miejscu znalazła się gra Occupy Mars: The Game. Grę tworzy studio Piramid Games. Gracze wcielą się w astronautę, który wylądował na Marsie i rozpoczyna kolonizację planety. Gra skupia się na poszukiwaniu niezbędnych do przeżycia zasobów i rozbudowywaniu kolonii. Na grę oczekuje ponad 115 tys. graczy. Gra zadebiutuje w tzw. wczesnym dostępie jeszcze w tym roku. Warto przypomnieć, że Pyramid Games jeszcze w zeszłym roku złożyło wniosek o dopuszczenie do obrotu na NewConnect. Studio spodziewa się debiutu na przełomie lipca i sierpnia.

TOP 5 już wydanych gier

PlayWay przedstawił też dane z wishlist 5 gier, które już są po premierze. Te dane są jednak dużo słabszym prognostykiem sprzedażowym. Oczywiście świadczą o zainteresowaniu graczy tytułem, ale przeważnie dopiero przy mocnej akcji promocyjnej. Warto dodać, że gry często notują po premierze wielkie przyrosty wishlist. Sam Krzysztof Kostowski w rozmowie z redakcją StockWatch.pl przyznał, że „woli 100 tys. na wishliście przed premierą niż 500 tys. po”.

W tej kategorii numerem jeden jest House Flipper. Hit wydany przez Frozen District i PlayWay ma na swojej wishliście 783,7 tys. graczy. Na drugim miejscu jest Thief Simulator z wynikiem 417,3 tys., a trzecim Car Mechanic Simulator 2018 (333,5 tys.). Tuż za pudłem znalazł się Cooking Simulator z wynikiem 323,7 tys. Pierwszą piątkę zamyka gra UBOAT, którą obserwuje 269,8 tys. graczy.

PlayWay zadebiutował na rynku głównym GPW w 2016 r. Spółka działa jako inkubator zespołów deweloperskich, które tworzą gry komputerowe i mobilne w oparciu o pomysły własne oraz pomysły opracowane w centrali spółki. W poniedziałek kurs akcji PlayWay rośnie o ponad 4 proc. do rekordowych 559 zł. Tym samym wycena spółki kierowanej przez Krzysztofa Kostowskiego wynosi już 3,67 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT cfg, FrozenDistrict, PiramidGames, playway, RaggedGames, RebeliaGames, RejectedGames, StrategyLabs, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR