6 deweloperów mieszkaniowych z najwyższą stopą dywidendy w 2019 r.

Omawiane walory: , , , , ,

Na warszawskiej giełdzie nie ma drugiej takiej branży, w której tak wiele spółek w tym roku płaci tak szczodre dywidendy. StockWatch.pl znalazł 6 deweloperów oferujących wypłaty o stopie w przedziale 7-12 proc. oraz sprawdził, czy w kolejnych latach będą w stanie powtórzyć ponadprzeciętne wypłaty.

W tym roku giełdowi deweloperzy wypłacą łącznie 600 mln zł dywidend.

Branża deweloperów mieszkaniowych to od kilku lat ziemia obiecana inwestorów z GPW. Tanie kredyty, niskie bezrobocie oraz rosnące płace stworzyły wymarzone warunki dla popytu na „własne M” oraz lokale pod inwestycje. Dzięki nim sprzedaż mieszkań w Polsce wróciła do poziomów ze złotych czasów, czyli tuż sprzed wybuchu kryzysu finansowego w 2007 r., a zyski i kursy akcji znalazły się na wieloletnich maksimach.

Deweloperzy nie tylko zarabiają więcej, ale też płacą więcej i rekompensują swoim akcjonariuszom chude, pokryzysowe lata. Skokowy wzrost dywidend pojawił się w 2017 r. Od tego czasu stawki wciąż rosną. W tym roku na tym polu padnie kilka rekordów. Według wyliczeń StockWatch.pl, giełdowi deweloperzy mieszkaniowi wypłacą łącznie ponad 600 mln zł dywidend.

Listę największych dywidend w branży deweloperskiej otwiera Ronson Development. Spółka jeszcze przed wakacjami podzieli i wypłaci 9,84 mln zł. Stawka na akcję wynosi 6 groszy, a stopa dywidendy przy obecnym kursie 6,8 proc. Zarząd zaproponował wyznaczenie dnia dywidendy na 18 czerwca, a wypłaty na 25 czerwca. Jeśli akcjonariusze na walnym 11 czerwca poprą uchwałę, będzie to piąta z rzędu dywidenda Ronsona o stopie powyżej 5 proc.

Tłustą dywidendę zaserwuje także Archicom. Na tegoroczną wypłatę deweloper chce przeznaczyć łącznie blisko 30 mln zł, co daje 1,15 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy przekracza 8 proc. Proponowany dzień ustalenia prawa do wypłaty zysku to 1 lipca, a wypłaty – 8 lipca.

Tegoroczna dywidenda wcale nie będzie najwyższą w kilkuletniej karierze spółki na GPW. W ubiegłym roku walne Archicomu uchwaliło wypłatę 42,25 mln zł, czyli 1,65 zł na akcję. Stopa dywidendy przekroczyła wówczas 10 proc.

Raport: Spółki z WIG20 wypłacą 11,7 mld zł dywidend w 2019 r. >>> KLIKNIJ

Kolejne cztery spółki w tym roku płacą dywidendy o dwucyfrowych stopach. W tym elitarnym gronie znalazł się LC Corp, który na najbliższym walnym – oprócz głosowania nad dywidendą – pochyli się nad zmianą nazwy na Develia. Rebranding ma na celu zerwanie skojarzeń z byłym większościowym akcjonariuszem, Leszkiem Czarneckim. Deweloper w tym roku chce podzielić między akcjonariuszy rekordową pulę 121 mln zł. Stawka na akcję wynosi 0,27 zł, a stopa dywidendy 10,6 proc. W ubiegłym roku LC Corp płacił 0,24 zł na walor, a stopa dywidendy wyniosła 9,7 proc.

Kolejny dywidendowy rekord padł w Lokum Deweloper. Spółka w ubiegłym tygodniu podzieliła miedzy akcjonariuszy 36 mln zł. Na każdą akcję przypadło po 2 zł, a stopa dywidendy wyniosła 10,6 proc. proc. Poprzednie trzy dywidendy Lokum Deweloper zamykały się w przedziale 0,62-0,84 zł na akcję, a stopy dywidend każdorazowo wynosiły ok. 4,8 proc.

Największą dywidendową pulę wśród deweloperów mieszkaniowych w tym roku przygotował Dom Development. Spółka do podziału między akcjonariuszy przygotowała rekordowe 226,87 mln zł. Stawka 9,05 zł na akcję daje stopę w okolicach 11,2 proc. Proponowany dzień dywidendy to 18 czerwca, a wypłaty – 26 czerwca. Tegoroczna dywidenda jest o 1/5 wyższa od ubiegłorocznej, czyli dotychczas najwyższej wypłaty. W 2018 r. akcjonariusze Dom Development zdecydowali o przeznaczeniu 189,76 mln zł na dywidendę, co dało 7,60 zł na akcję i stopę w okolicach 8,9 proc. W 2017 r. stawka na akcję wyniosła 5,05 zł, a stopa 6,4 proc.

Tytuł króla dywidend wśród deweloperów mieszkaniowych przypadł w tym roku Atalowi. Spółka w tym roku zamierza podzielić między akcjonariuszy 181,96 mln zł, co daje stawkę 4,70 zł na akcję i stopę na poziomie aż 11,7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 26 czerwca. Wypłata ma nastąpić w dwóch równych ratach. Pierwsze 2,35 zł ma trafić na rachunki inwestorów 3 lipca, a drugie – 10 lipca. W 2018 roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 137 mln zł, co dało stawkę 3,54 zł na walor.

Dywidendy deweloperów mieszkaniowych w 2019 roku

Spółka Kwota dywidendy Dyw. na akcję DY* Komentarz
Ronson Development 9,84 mln zł 0,06 zł 6,8 proc. Proponowany dzień dywidendy to 18 września, a wypłaty – 25 czerwca
Archicom 29,6 mln zł 1,15 zł 8 proc. Proponowany dzień dywidendy to 1 lipca, a wypłaty – 8 lipca
LC Corp 121 mln zł 0,27 zł 10,6 proc. Proponowany dzień dywidendy to 19 sierpnia, a wypłaty – 30 sierpnia
Lokum Deweloper 36 mln zł 2 zł 10,6 proc. Dzień dywidendy wypadał 7 maja, a wypłaty – 14 maja
Dom Development 226,87 mln zł 9,05 zł 11,2 proc. Proponowany dzień dywidendy to 18 czerwca, a wypłaty 26 czerwca
Atal 181,96 mln zł 4,70 zł 11,7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 26 czerwca, a wypłaty: 3 i 10 lipca

*Dividend Yield [DY] – stopa dywidendy liczona według kursu na koniec sesji 23 maja 2019 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących

>> Zobacz aktualną listę dywidend, jakie w tym roku wypłacą spółki notowane na GPW

To nie koniec ponadprzeciętnych dywidend

Żadna hossa nie trwa wiecznie i branża deweloperska nie jest tu wyjątkiem. Pierwsze oznaki zadyszki już widać. Jak zaznacza Jakub Jaworski, analityk Vestor DM, w pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż u giełdowych deweloperów spadała r/r o 11 proc. Kolejne kwartały z pewnością będą dla branży wymagające, chociażby z uwagi na wzrost cen robocizny, materiałów czy gruntów. Ale zdaniem ekspertów, jest zbyt wcześnie, aby wieszczyć załamanie na rynku nieruchomości mieszkaniowych, szczególnie że popyt na nowe mieszkania pozostaje wysoki. Spółkom daje to możliwość realizowania satysfakcjonujących marż w perspektywie najbliższych kilku lat.

– Bieżący rok pod względem wyników finansowych deweloperów będzie wg mnie rokiem dobrym, głównie z uwagi na to, że deweloperzy przekazywać będą klientom wiele lokali. Ich sprzedaż nastąpiła w rekordowym pod tym względem roku 2017 i tylko trochę słabszym 2018. W pierwszym kwartale 2019 r. zaobserwowaliśmy 11-proc. spadek sprzedaży r/r wśród giełdowych deweloperów, jednak pojawiły się również pojedyncze przypadki wzrostu sprzedaży. Pozytywnie zaskoczyły Archicom (406 lokali, +58 proc. r/r) i Marvipol (302 lokale, +51 proc. r/r). – mówi Jakub Jaworski, młodszy analityk akcji Vestor Dom Maklerski.

Ekspert dodaje, że jeśli nie wystąpi większe od oczekiwanego spowolnienie gospodarcze lub nie wzrosną stopy procentowe, to w całym 2019 roku spodziewa się tylko kilkuprocentowego spadku sprzedaży, spowodowanego dynamicznym wzrostem cen w poprzednich kwartałach, co w dalszym ciągu oznacza relatywnie wysokie poziomy.

– W kontekście dywidend, warto spojrzeć na spółki deweloperskie pod kątem potencjału przekazań w danym roku (mieszkań sprzedanych i nieprzekazanych oraz mieszkań gotowych w ofercie), ponieważ to od ich marżowości i liczby zależą zyski w danym roku, które wypłacone zostaną w postaci dywidendy w roku następnym. Patrząc w ten sposób, w wypadku Dom Development i Atalu, spodziewałbym się zbliżonego poziomu dywidendy w 2020 roku i nieco niższej w przypadku Lokum w 2020 oraz o wiele niższej w roku 2021 (ze względu na mocno ograniczony potencjał rozpoznań w 2020). Deweloperem, który wg mnie może wypłacić w 2020 roku dywidendę wyższą niż w 2019 jest Archicom. W 2019 spółka planuje przekazanie 1,5–1,6 tys. lokali, co jest w jej wypadku poziomem rekordowym. Znajdzie to oczywiście odzwierciedlenie w wynikach. Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę co najmniej 50 proc. zysku netto, tak więc akcjonariusze raczej będą mieli powody do zadowolenia – prognozuje Jakub Jaworski.

Źródło: Vestor DM. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, domdev, lccorp, lokum, ronson, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR