9 faworytów DM mBanku z branży budowlanej i deweloperskiej

W tym roku budowlanka i deweloperka stoją na dwóch biegunach rynkowej koniunktury. DM mBanku w comiesięcznym opracowaniu podsumował wyniki spółek z obu branż i przygotował listę najciekawszych propozycji portfelowych.

Fot. Pexels

Miniony kwartał był dla branży budowlanej wyjątkowo nieudany. Według wyliczeń DM mBanku, około 2/3 wszystkich spółek zanotowało spadek zysków i przychodów w ujęciu r/r. Wynik EBITDA całego sektora skurczył się aż o 77 proc. r/r, w czym główna zasługa Erbudu, Elektrobudowy i Polimeksu-Mostostalu. Każda z wymienionych spółek odnotowała wysokie straty, co przepłaciła tąpnięciem kursu akcji na GPW.

Po wrześniowych tąpnięciach stopy zwrotu z akcji Erbudu, Elektrobudowy i Polimeksu-Mostostalu zamykają się w przedziale minus 30-50 proc.

Analitycy podkreślają, że II kwartał był kolejnym z rzędu, w którym struktura bilansów spółek uległa dalszemu pogorszeniu. Na koniec czerwca firmy budowlane z GPW miały 0,3 mld zł gotówki netto vs. 1,4 mld zł rok wcześniej (po wyłączeniu Budimeksu wzrost długu netto do 0,5 mld zł vs. 0,1 mld zł gotówki netto rok wcześniej). Kapitały własne analizowanych spółek spadły w ostatnich 12 miesiącach o 5 proc. do 4,7 mld zł. Pogorszenie pozycji gotówkowej było pochodną gwałtownego wzrostu salda należności z tytułu wyceny kontraktów o 1,5 mld zł r/r, co stanowi równowartość ok. 8 proc. rocznych przychodów.

Rynek przetargów infrastrukturalnych również nie rozpieszcza wykonawców. W III kw. 2018 nie było żadnego otwarcia oferty w drogach o znaczącej wartości (w 9M’18 spadek o 50 proc. r/r), do tego analitycy DM mBanku nie spodziewają się wysokiej aktywności GDDKiA w ostatnim kwartale roku. Tylko we wrześniu doszło do unieważnienia przetargów kolejowych za niemal 3 mld zł, a łącznie od początku roku za 5,4 mld zł. Backlogi (wartość portfela zamówień) spółek budownictwa infrastrukturalnego są zdominowane przez zlecenia z lat 2016-2017, co nie zapowiada odbicia w wynikach 2019 r.

Źródło: Bloomberg, DM mBanku.

Analitycy widzą jednak szanse na pozytywne wieści w IV kw. 2018 r. Według ekspertów najbardziej można liczyć na Elektrobudowę, Erbud i Unibep.

– W raporcie z 26 września 2018 r. podnieśliśmy rekomendację Elektrobudowy z „trzymaj” do „kupuj”, widząc szansę na pozytywne zaskoczenia w 4Q’18. Listę spółek z pozytywną rekomendacją uzupełniają spółki budownictwa kubaturowego: Erbud i Unibep, gdzie szybko rotujący backlog powinien być atutem. – czytamy w raporcie.

Elektrobudowa ma za sobą jeden z najgorszych kwartałów w historii. Strata netto wyniosła aż 61,8 mln zł w porównaniu do 1,9 mln zł zysku zaraportowanego kwartał wcześniej. Tak słaby wynik to efekt m.in. utworzenia rezerwy (60,3 mln zł) na poczet kar za opóźnienia przy realizacji kontraktu z Orlenem oraz obniżenia wyniku na tym zleceniu o kolejne 10,4 mln zł. Co ważne, ta druga obniżka odnosi się do wartości ujętej w zrewidowanej prognozie. Niestety nie znamy o ile obniżono rentowność tego kontaktu między pierwszą prognozą wyników (zysk netto prognozowany w kwocie 46 mln zł) a tą zrewidowaną w maju 2018 roku (już z tylko 27,3 mln zysku netto), ale możemy zakładać, że takowa redukcja również nastąpiła. Rezerwa na potencjalne kary wydaje się być dość wysoka w stosunku do całego kontaktu i stanowi prawie 25 proc. jego wartości.

– Już na poziomie sprzedaży zauważamy pierwsze istotne niepokojące objawy będące zwiastunem dalszych problemów. Sprzedaż nie tylko jest niższa o 28,8 proc. r/r, ale stanowi zaledwie niecałą połowę sprzedaży drugiego kwartału 2016 roku. Później jest już tylko gorzej – ujemna marża brutto na sprzedaży w wysokości 77,4 mln zł przekłada się na stratę operacyjną na poziomie 75 mln zł oraz stratę przed opodatkowaniem w wysokości 75,5 mln zł. Spółka zdecydowała się rozpoznać aktywo z tytułu strat podatkowych, co pozwoliło na zmniejszenie straty netto do wysokości niecałych 62 mln złotych. – zauważa Przemek Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

Źródło: Opracowanie własne/StockWatch.pl

>> Wynik do rozbiórki – omówienie sprawozdania finansowego Elektrobudowy po II kw. 2018 r.

Analityk dodaje, że problemy Elektrobudowy nie kończą się tylko na niefortunnym kontrakcie z Orlenem. Nawet gdyby wykluczyć go z analiz, to spółka nadal poniosłaby stratę na poziomie marży brutto na sprzedaży w drugim kwartale. Zapewne jest to spowodowane rosnącymi kosztami pracowniczymi oraz kosztami materiałów, które podnoszą koszt realizacji kontraktów przy stałych niezmiennych cenach sprzedaży, uzgodnionych czasami nawet kilkadziesiąt miesięcy wcześniej. Fatalny kwartał ma za sobą także Erbud, którego kurs z trudem odbija od minimów z września 2012 r. Spółka w najnowszym sprawozdaniu pokazała blisko 33 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej i prawie 45 mln zł straty operacyjnej. W całym I półroczu grupa Erbud zanotowała blisko 30 mln zł straty netto wobec 7 mln zł zysku w tym samym okresie poprzedniego roku. To wynik przeszacowania sześciu realizowanych jeszcze kontraktów – trzech w kraju i trzech za granicą – oraz rozliczenie trzech już zakończonych inwestycji w Polsce.

– Gwałtowna zmienność otoczenia rynkowego w sposób drastyczny zachwiała stabilnością wyników branży budowlanej. W przypadku Grupy Erbud spadek marż dotyczy szczególnie segmentu kubaturowego, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Ujemną rentowność wykazało kilka kontraktów kalkulowanych i podpisywanych między początkiem 2015 a drugą połową 2017 roku. Od tamtego czasu koszty działalności firm budowlanych znacząco wzrosły – tłumaczy prezes Dariusz Grzeszczak.

Deweloperzy nie zawiedli w I półroczu

W branży deweloperskiej aż sześciu deweloperów sprostało oczekiwaniom analityków. W grupie tej znalazły się Archicom, Atal, Dom Development, Echo Investment, LC Corp i Lokum. Przychody z działalności mieszkaniowej wzrosły w powyższych spółkach o 45 proc. r/r, a marża deweloperska utrzymała się na wysokim poziomie 29,4 proc. vs. 29,2 proc. w II kw. 2017 r. Wskaźnik długu netto do kapitałów ustabilizował się na umiarkowanym poziomie 35 proc. vs. 37 proc. w II kw. 2017 r.

Rozczarowały natomiast BBI Development, J.W. Construction Holding oraz Polnord, które zanotowały duże straty netto (odpowiednio: 11, 22 i 28 mln zł). W związku z tym analitycy sugerują, że na wymagającym rynku warto postawić na spółki o wysokiej jakości i nie sugerować się nadmiernie niską wyceną P/NAV.

Jednak na horyzoncie widać wiele ryzyk. Deweloperzy mieszkaniowi obecnie mierzą się z efektem wysokiej bazy. Do tego dochodzi kwestia podnoszenia cen mieszkań oraz walka o utrzymanie marży. Część spółek ma też problemem uzupełnieniem oferty. Mimo to eksperci uważają, że prognozy finansowe na lata ’18-19 nie wymagają większych korekt, niemniej szacunki na 2020 rok mogą być zbyt optymistyczne, jeśli deweloperzy nie zwiększą oferty w najbliższych kwartałach.

Analitycy zwracają również uwagę na niską wycenę Dom Development, po spadku o około 10 proc. m/m. Wycena lidera rynku na poziomie P/E ~7,0x oraz DYield ~14 proc. jest według ekspertów z DM mBanku zdecydowanie zbyt niska.

Raport „Budownictwo & deweloperzy: wrzesień 2018” powstał 28 września 2018 r. Autorem opracowania jest Piotr Zybała, analityk DM mBanku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, bbidev, domdev, echo, elbudowa, Erbud, jwconstr, lccorp, lokum, polnord, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Szczepionka przeciwko giełdowym spadkom, w grze Polnord i KGHM

  Giełda w Warszawie kontynuuje wzrosty. Zatwierdzenie przez Wielką Brytanię szczepionki na Covid-19 i perspektywa uchwalenia pakietu pomocowego w USA podziałała na wyobraźnię inwestorów. W centrum uwagi znalazł się KGHM, który rośnie w ślad za drożejącą miedzią, a także spółki POLNORD, Cormay i TIM.

 • Jest kolejne wezwanie na Polnord. Spółka zniknie z GPW

  Cordia International Ingatlanfejlesztő Zártkörűen Működő Részvénytársaság ogłosiła wezwanie do sprzedaży 6 905 644 akcji POLNORDu, stanowiących 7,08 proc. kapitału spółki, po cenie 3,55 zł za sztukę, podało pośredniczące w wezwaniu Biuro Maklerskie PKO BP.

 • Polnord zamknął III kwartał niewielką stratą netto

  POLNORD odnotował 0,2 mln zł skonsolidowanej straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 11,06 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Kurs akcji dewelopera spada w worek rano o blisko 2,5 proc., a za jeden walor płacono 2,77 zł.

 • Echo chce kontynuować politykę dywidendową w odniesieniu do 2020 r.

  ECHO Investment będzie kontynuowało politykę dywidendową w odniesieniu do 2020 r., wynika ze słów prezesa Nicklasa Lindberga.

 • Atal miał ponad 82 mln zł zysku netto w I-III kw. 2020 r.

  ATAL odnotował 82,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w okresie I-III kw. 2020 r. wobec 68,46 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR