9 najlepszych spółek w portfelach funduszy inwestycyjnych 2017 r.

Z tegorocznej hossy na GPW tak naprawdę skorzystała zaledwie garstka funduszy inwestycyjnych. Najlepszy na koniec września mógł pochwalić się blisko 40-proc. stopą zwrotu. Sprawdziliśmy, jakie akcje ciągnęły w górę portfele trzech najmocniejszych funduszy.

(Źródło Opracowanie własne)

Tegoroczna hossa daje zarobić funduszom inwestycyjnym, ale tylko nielicznym udaje się pokonać rynek i osiągnąć stopę zwrotu wyższą niż WIG (+24,2 proc.). Według danych opublikowanych pod koniec września, lepiej niż szeroki rynek wypadały tylko 2 z 60 funduszy z kategorii akcji polskich uniwersalne. Najlepszy okazał się Novo Akcji, pokonując główny indeks warszawskiej giełdy o ponad 14 p.p. w ciągu 9 miesięcy. Warto dodać, że w tym okresie tylko połowa z analizowanych funduszy osiągnęła stopy zwrotu wyższe niż 16 proc. (mediana). Klienci funduszy, mimo dodatnich stóp zwrotu, mogą czuć pewien niedosyt, ponieważ hossa w sporej części ich ominęła.

W zestawieniu uwzględniliśmy lokaty, na które fundusze przeznaczyły co najmniej 2 proc. środków. Analizując portfele funduszy należy pamiętać o ograniczeniach, którym podlegają. Podstawowy to maksymalny limit inwestycji w pojedynczą spółkę. W zależności od zapisów statutowych dla otwartych funduszy inwestycyjnych wynosi on 5 lub 10 proc.

(Źródło: Opracowanie własne)

Fundusze ujawniają swój stan posiadania jedynie co pół roku, dodatkowo z 3-miesięcznym opóźnieniem. W przypadku analizy zaprezentowanych niżej portfeli funduszy możemy jedynie spekulować, czy akcje ujawnione w portfelu na koniec I półrocza 2017 r. są w dalszym ciągu w ich posiadaniu. 

Nr 1 – Novo Akcji (+38,6 proc. na koniec września 2017)

(Źródło: Opracowanie własne)

W tym roku bezapelacyjnym zwycięzcą jest Novo Akcji, z wynikiem 38,6 proc. To o blisko 14 p.p. więcej niż wynik wicelidera. Zdecydowanie najlepszą inwestycją tego funduszu był LUG – jedyna spółka w tym zestawieniu notowana na NewConnect. Novo Akcji zwiększył swoją pozycję z 230 tys. akcji na początku 2017 roku do 250 tys. na koniec czerwca. W tym czasie notowania LUG urosły o 145 proc. W III kwartale wzrostowy rajd był kontynuowany, dzięki czemu tegoroczna stopa zwrotu przekroczyła 200 proc.

Producent opraw oświetleniowych dynamicznie poprawia wyniki finansowe oraz stawia na ekspansję zagraniczną, inwestując w budowę fabryki w Argentynie. Jeszcze w tym roku spółka zamierza zrealizować swój długoterminowy cel w postaci przejścia na główny parkiet GPW. Do tej pory przeszkodą była zbyt niska kapitalizacja (poniżej 15 mln EUR). Dalsza poprawa wyników oraz zmiana parkietu dają szansę na kontynuację wzrostów. Warto dodać, że w czerwcu br. LUG ogłosił nową strategię, która wywołała gorącą dyskusję wśród forumowiczów w kwestii sensu i szans na jej realizację. >> Szczegółowe omówienie sytuacji fundamentalnej grupy LUG znajdziesz tutaj

Kolejne dwie trafione inwestycje Novo Akcji to spółki energetyczne – Enea (+58,5 proc. od początku roku) i Energa (+49,4 proc.). Spośród wszystkich koncernów kontrolowanych przez Skarb Państwa te dwa zyskały w tym roku najwięcej, od czasu zmiany trendu pod koniec 2016 roku. 

Energa skorzystała przede wszystkim na nowych przepisach dotyczących zasad rozliczeń z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (tzw. Lex Energa). W efekcie gdańska spółka unieważniła szereg długoterminowych umów z właścicielami elektrowni wiatrowych.

Z kolei w wypadku Enei głównym czynnikiem wzrostu cen akcji, poza ogólną poprawą sentymentu do spółek energetycznych, były dobre wyniki prowadzonego biznesu i coraz większe synergie związane z przejęciem kontroli nad Bogdanką. Dało to spółce pozytywną ekspozycję na wzrost cen węgla. Enea jest również na finiszu budowy największego bloku energetycznego w Polsce na węgiel, co wzmocni jej pozycję na rynku producentów energii. Warto jednak zwrócić uwagę, że od strony technicznej trend wzrostowy jest już za nami i spółki energetyczne raczej walczą o utrzymanie poziomów wsparć niż o kolejne rekordy.

Nr 2 – Credit Agricole Akcyjny (+25 proc. na koniec września 2017)

(Źródło: Opracowanie własne)

Fundusze Credit Agricole Akcyjny (zarządzany przez BZ WBK TFI) zarobił dla swoich klientów 25 proc. w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 r., bijąc jednocześnie WIG o niecały 1 p.p. Kluczem do sukcesu funduszu było zmniejszenie zaangażowania w mniejsze spółki w pierwszej połowie 2017 r., co pozwoliło uniknąć negatywnego wpływu walorów z indeksów mWIG40 i sWIG80 na wycenę jednostek.

Nie jest zaskoczeniem obecność w tym zestawieniu CD Projektu, choć pewną niespodzianką jest brak tej spółki w portfelu zwycięskiego funduszu. Producent sagi gier o przygodach Wiedźmina oraz karcianki Gwint zanotował w tym roku spektakularny wzrost wartości, zbliżając się do poziomu 12 mld zł kapitalizacji. CD Projekt jest cały czas oceniany bardzo dobrze pod względem fundamentalnym, co w pewnym stopniu uzasadnia optymizm inwestorów w stosunku do spółki. 

Drugą pod względem zyskowności inwestycją funduszu był Rainbow Tours, jeden z najmocniejszych w tym roku walorów w indeksie sWIG80. Touroperator błysnął świetnymi wynikami, mimo niekorzystnych warunków dla turystyki spowodowanych przez wzrost cen ropy oraz zamachy terrorystyczne.

Polisa dla żubra – omówienie wyników oraz sytuacji finansowej Grupy PZU >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Trzecią pod względem stopy zwrotu inwestycją funduszu CA Akcyjny są papiery PZU. Największy polski ubezpieczyciel w tym roku notuje rekordowe wyniki finansowe z działalności ubezpieczeniowej oraz odcina pierwsze kupony z przejęcia – wraz z Polskim Funduszem Rozwoju – kontroli nad Pekao, drugim co do wielkości bankiem na polskim rynku. PZU od ponad roku kontroluje również wchodzący w skład WIG20 Alior Bank, co daje w sumie największą grupę finansową w Polsce. Z połączonym potencjałem PZU, Pekao i Alior Banku może rywalizować jedynie PKO BP, które ma najmocniejszą pozycję na detalicznym rynku bankowym, ale w ubezpieczeniach jest daleko w tyle. Z tego względu można z optymizmem patrzeć na sytuację fundamentalną grupy PZU-Pekao-Alior Bank, choć skonsumowanie efektów synergii może być trudne, co pokazała niedawna reakcja rynku na sygnały o planach fuzji Pekao i Alior Banku.

W portfelu CA Akcyjny warto również zwrócić uwagę tegorocznego debiutanta – Dino Polska. Spółka nie spełnia formalnych kryteriów uznania za jedną z 3 najlepszych inwestycji w 2017 r. (nie była notowana od początku roku), ale od debiutu na GPW w kwietniu zyskała na wartości ponad 80 proc., stając się największą gwiazdą w giełdowym segmencie handlu detalicznego.

Nr 3 – Skarbiec Akcja (+23,9 proc. na koniec września 2017)

(Źródło: Opracowanie własne)

Na podium załapał się Skarbiec Akcja ze stopą 23,9 proc. Wynik jest o 0,3 p.p. niższy od indeksu WIG. Tu również najlepszą inwestycją był CD Projekt, w którym Skarbiec Akcja zwiększył udział z 3 proc. do 7,6 proc. swojego portfela w połowie 2017 r. Warto zwrócić uwagę, że jest to walor popularny wśród funduszy inwestycyjnych i emerytalnych – w połowie 2017 akcje CD Projektu można było znaleźć w portfelach 21 TFI i 10 OFE.

Zobacz analizę sprawozdania finansowego CD Projektu

Na drugim miejscu pod względem stopy zwrotu znalazła się Selvita, spółka z którą inwestorzy w tym roku zdecydowanie się nie nudzili. Na akcjach krakowskiej firmy w ciągu trzech kwartałów można było zarobić prawie 90 proc., ale początek października i informacja o zgonie jednego z pacjentów eksperymentalnej terapii spowodowały mocną przecenę akcji. Dalsze notowania Selvity zależą w głównej mierze od informacji na temat wyników badań klinicznych.

Trzecim inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę Skarbiec Akcja były walory Orlenu. Pod względem stopy zwrotu płocki koncern jest drugim najmocniejszym blue chipem w indeksie WIG20 (wyprzedza go tylko Lotos). Pakiet regulacji uszczelniający rynek paliwowy i rekordowo wysokie marże rafineryjne przyniosły świetne wyniki finansowe, które także docenili inwestorzy. Jednak podobnie jak w wypadku CD Projektu, obecnie ryzyko realizacji zysków jest wysokie.

O powtórkę wysokich wyników może być ciężko

Zestawienie najlepszych portfeli pokazuje, że rok 2017 do tej pory był rokiem zdominowanym przez duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, które wywindowały stopy zwrotu WIG-u i WIG20. Z tego układu wyłamywały się jedynie pojedyncze spółki, np. CD Projekt, Dino Polska czy Rainbow Tours z portfeli najlepszych w tym roku funduszy.

Ślepe kopiowanie strategii najlepszych funduszy nie jest jednak gwarancją sukcesu – fundusze inwestycyjne brylujące w jednym roku zazwyczaj mają problem z powtórzeniem tak dobrych wyników w kolejnych latach.

Imponujące wyniki dużych spółek i słabość giełdowych misiów doprowadziły do sytuacji, która wygląda dość modelowo i może zapowiadać problemy z kontynuacją hossy. Zwykle wzrosty na początku dotyczą największych spółek, a potem zainteresowanie inwestorów przenosi się na mniejsze walory. Taki scenariusz nakazywałby szukać faworytów na 2018 rok jednak wśród mniejszych spółek, które cechują zdrowe fundamenty i szybko rosnący biznes.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, dinopl, Enea, energa, lug, PKNOrlen, PZU, RAINBOW, SELVITA)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR