BOŚ Bank: Decyzje RPP z marca i kwietnia obniżą zysk netto grupy o 35-50 mln zł w 2020 r.

Omawiane walory:

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych z dnia 17 marca i 8 kwietnia 2020 roku oraz o zmianie parametrów rezerwy obowiązkowej będą mieć negatywny wpływ na wynik netto Grupy Banku Ochrony Środowiska w roku 2020 na poziomie od 35 do 50 mln zł. Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach.

(Fot. materiały prasowe)

– Decyzja ministra finansów o rozwiązaniu bufora ryzyka systemowego przełoży się na obniżenie minimalnych wymogów kapitałowych dla banku na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym o 3 pkt proc., zwiększając dodatkowo bufor kapitałowy banku i grupy ponad wymogi regulacyjne – czytamy w komunikacie.

Bank podkreśla, ze zachowuje dobrą pozycję kapitałową i płynnościową, na poziomie znacząco przewyższającym minimalne poziomy regulacyjne i obecnie nie odnotowuje znaczącego wpływu epidemii koronawirusa na płynność i adekwatność kapitałową.

– BOŚ zachowuje pełną ciągłość operacyjną. Bank wprowadził szereg rozwiązań mających na celu zachowanie ciągłości działania, jak i ograniczenie ryzyka epidemicznego, zarówno w stosunku do swoich pracowników, jak i klientów korzystających z sieci oddziałów. Znaczna część pracowników Banku wykonuje swoje obowiązki w sposób zdalny – czytamy dalej.

Ze względu na negatywny wpływ ogłoszenia epidemii na aktywność gospodarczą w Polsce, BOŚ Bank spodziewa się obniżenia aktywności klientów instytucjonalnych i indywidualnych oraz niższej sprzedaży produktów finansowych. Sytuacja finansowa części klientów może ulec znaczącemu pogorszeniu.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, bank umożliwił kredytobiorcom zawieszenie spłaty rat kapitału kredytów oraz dostosowania transakcji faktoringowych. Bank spodziewa się wzrostu kosztów ryzyka, którego skala jest obecnie trudna do wiarygodnego oszacowania. Precyzyjne oszacowanie wpływu epidemii na sytuację finansową banku nie jest obecnie możliwe – napisano także w komunikacie.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • BOŚ Bank zakłada rewizję celów strategii do 2021 r. z związku z pandemią

  Bank Ochrony Środowiska planuje rewizję strategii do roku 2021 w związku z pandemią COVID-19 i może przedstawić nowe założenia przy okazji publikacji wyników za I połowę tego roku, poinformowali przedstawiciele zarządu.

 • GPW broni się przed wyprzedażą, w grze mBank, CD Projekt i Eurocash

  Warszawska giełda próbuje odrabiać poranne straty wywołane narastającymi na świecie obawami przed drugą falą zachorowań na COVID-19. Pomaga to, że uwagę rodzimych inwestorów bardziej niż spadki w Europie, absorbują wyniki i doniesienia ze spółek.

 • Co banki proponują kredytobiorcom w okresie pandemii koronawirusa [LISTA]

  Zdecydowana większość dużych banków komercyjnych już przedstawiła "pakiety antykryzysowe". W praktyce sprowadzają się one do płatnej prolongaty kredytu, z tą różnicą, że mają być one przyznawane łatwiej, a za samo rozpatrzenie wniosku nie będzie pobierana opłata, jak to miało miejsce dotychczas. Każdy pakiet jest inny i nie zawsze się opłaca, dlatego przed decyzją o udaniu się na ewentualne wakacje kredytowe warto uważnie wczytać się warunki.

 • BOŚ Bank wprowadził możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowych na 3 miesiące

  Bank Ochrony Środowiska wdrożył działania osłonowe dla klientów, m.in. uproszczony tryb rozpatrywania wniosków od klientów detalicznych i korporacyjnych o odroczenie spłaty rat kapitałowych na okres trzech miesięcy, bez zmiany terminu obowiązywania umowy.

 • KNF nałożyła kary finansowe na PZU, Altus TFI i DM BOŚ

  Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na PZU kary pieniężne w wysokości 150 tys. zł oraz w wysokości 1,55 mln zł, na Altus TFI dwie kary w wysokości 570 tys. zł każda, a także karę pieniężną w wysokości 100 tys. zł na Dom Maklerski BOŚ. Jednocześnie Komisja uchyliła w całości decyzję z marca ub.r. w przedmiocie nałożenia na PZU kary pieniężnej w wysokości 1,7 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR