CBA zatrzymało 10 osób w związku ze sprawą W Investments. Straty inwestorów sięgają 600 mln zł

Omawiane walory: , ,

Zdaniem śledczych, W Investments działało jak klasyczna piramida finansowa. W sumie straty poszkodowanych 2 tys. inwestorów mogą sięgać nawet 600 mln zł.

(Fot. mat. prasowe CBA)

We wtorek CBA zatrzymało 10 osób podejrzanych o stworzenie piramidy finansowej. Jak donoszą media, chodzi o głośną sprawę W Investments. Firma ta sprzedawała certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych. Jednym z największych dystrybutorów W Investments byli Alior Bank i BOŚ. W wyniku działalności grupy przestępczej straty w wysokości 600 mln zł poniosło ponad 2 tys. osób.

– Podejrzewamy, że te dziesięć osób działało w zorganizowanej grupie przestępczej, która swoim schematem działania przypominała piramidę finansową. Teraz zatrzymani trafią na przesłuchania do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, z którą prowadzimy śledztwo – poinformował w rozmowie z tvn24.pl rzecznik prasowy służby antykorupcyjnej Temistokles Brodowski.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wśród zatrzymanych jest twórca W Investments, Piotr W., który za pomocą czterech funduszy oferował inwestorom inwestycje w ziemię rolną, lasy oraz domy starców o wysokim standardzie.

Inwestycje jednak nie zwróciły się, a bańka w końcu pękła. W 2016 roku część inwestorów, zaniepokojonych zmianami w strukturach właścicielskich firmy oraz brakiem transparentności, zdecydowała się sprzedać nabyte certyfikaty. Łącznie złożyli dyspozycję sprzedaży certyfikatów wartych ok. 100 mln zł. Do transakcji jednak nie doszło.

W sprawę zaangażował się Alior Bank, składając zawiadomienie do prokuratury, w związku z podejrzeniem nieprawidłowości w prowadzeniu funduszy. Śledztwo objęte nadzorem Prokuratury Regionalnej prowadziła wtedy łódzka Prokuratura Regionalna.

We wtorkowym komunikacie CBA poinformowało, że zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysokooprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków. Natomiast wypłaty dla osób, które chciały zrezygnować z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób. Minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro, podkreśliło CBA.

– W toku postępowania ujawniono, że celem grupy było wyłudzenie od inwestorów znacznych środków pieniężnych, a następnie wycofanie działalności z ryku finansowego, ogłaszając upadłość. Działania takie noszą znamiona klasycznej piramidy finansowej – podsumowało CBA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bos, WInvestments, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank: Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, 45 proc. używa aplikacji mobilnej

  Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, natomiast 45 proc. używa aplikacji mobilnej, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ALIOR Banku. Podstawowymi operacjami wykonywanymi przez ankietowanych w kanałach mobilnych jest sprawdzenie stanu rachunku (95 proc.) oraz realizacja przelewów (91 proc.). Czterech na dziesięciu użytkowników aplikacji bankowej kupuje za jej pomocą bilet komunikacji miejskiej, a co piąty opłaca miejsce parkingowe. Natomiast więcej niż co dziesiąty składa przez telefon wniosek o pożyczkę.

 • Alior Bank do końca stycznia zaprezentuje nową strategię. Pierwszy oddział w nowym formacie już działa

  ALIOR Bank planuje przedstawić nową strategię pod koniec stycznia, poinformował wiceprezes Mateusz Poznański. Bank uruchomił pierwszy oddział w nowym formacie w Warszawie i planuje, że do końca tego roku będzie miał "małe" kilkadziesiąt takich placówek własnych.

 • Haitong Bank ostro przyciął ceny docelowe Alior Banku i Banku Millennium

  Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku w raporcie z 11 grudnia obniżyła rekomendacje dla ALIOR Banku do sprzedaj z kupuj i cenę docelową o 50 proc. do 24,90 zł oraz dla Banku Millennium do sprzedaj z neutralnie i cenę docelową o 44 proc. do 5 zł.

 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.

 • KNF nałożyła kary finansowe na PZU, Altus TFI i DM BOŚ

  Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na PZU kary pieniężne w wysokości 150 tys. zł oraz w wysokości 1,55 mln zł, na Altus TFI dwie kary w wysokości 570 tys. zł każda, a także karę pieniężną w wysokości 100 tys. zł na Dom Maklerski BOŚ. Jednocześnie Komisja uchyliła w całości decyzję z marca ub.r. w przedmiocie nałożenia na PZU kary pieniężnej w wysokości 1,7 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR