StockWatch.pl

CBA zatrzymało 10 osób w związku ze sprawą W Investments. Straty inwestorów sięgają 600 mln zł

Omawiane walory: , ,

Zdaniem śledczych, W Investments działało jak klasyczna piramida finansowa. W sumie straty poszkodowanych 2 tys. inwestorów mogą sięgać nawet 600 mln zł.

(Fot. mat. prasowe CBA)

We wtorek CBA zatrzymało 10 osób podejrzanych o stworzenie piramidy finansowej. Jak donoszą media, chodzi o głośną sprawę W Investments. Firma ta sprzedawała certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych. Jednym z największych dystrybutorów W Investments byli Alior Bank i BOŚ. W wyniku działalności grupy przestępczej straty w wysokości 600 mln zł poniosło ponad 2 tys. osób.

– Podejrzewamy, że te dziesięć osób działało w zorganizowanej grupie przestępczej, która swoim schematem działania przypominała piramidę finansową. Teraz zatrzymani trafią na przesłuchania do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, z którą prowadzimy śledztwo – poinformował w rozmowie z tvn24.pl rzecznik prasowy służby antykorupcyjnej Temistokles Brodowski.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wśród zatrzymanych jest twórca W Investments, Piotr W., który za pomocą czterech funduszy oferował inwestorom inwestycje w ziemię rolną, lasy oraz domy starców o wysokim standardzie.

Inwestycje jednak nie zwróciły się, a bańka w końcu pękła. W 2016 roku część inwestorów, zaniepokojonych zmianami w strukturach właścicielskich firmy oraz brakiem transparentności, zdecydowała się sprzedać nabyte certyfikaty. Łącznie złożyli dyspozycję sprzedaży certyfikatów wartych ok. 100 mln zł. Do transakcji jednak nie doszło.

W sprawę zaangażował się Alior Bank, składając zawiadomienie do prokuratury, w związku z podejrzeniem nieprawidłowości w prowadzeniu funduszy. Śledztwo objęte nadzorem Prokuratury Regionalnej prowadziła wtedy łódzka Prokuratura Regionalna.

We wtorkowym komunikacie CBA poinformowało, że zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysokooprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków. Natomiast wypłaty dla osób, które chciały zrezygnować z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób. Minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro, podkreśliło CBA.

– W toku postępowania ujawniono, że celem grupy było wyłudzenie od inwestorów znacznych środków pieniężnych, a następnie wycofanie działalności z ryku finansowego, ogłaszając upadłość. Działania takie noszą znamiona klasycznej piramidy finansowej – podsumowało CBA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bos, WInvestments, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR