CBA zatrzymało 10 osób w związku ze sprawą W Investments. Straty inwestorów sięgają 600 mln zł

Omawiane walory: , ,

Zdaniem śledczych, W Investments działało jak klasyczna piramida finansowa. W sumie straty poszkodowanych 2 tys. inwestorów mogą sięgać nawet 600 mln zł.

(Fot. mat. prasowe CBA)

We wtorek CBA zatrzymało 10 osób podejrzanych o stworzenie piramidy finansowej. Jak donoszą media, chodzi o głośną sprawę W Investments. Firma ta sprzedawała certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych. Jednym z największych dystrybutorów W Investments byli Alior Bank i BOŚ. W wyniku działalności grupy przestępczej straty w wysokości 600 mln zł poniosło ponad 2 tys. osób.

– Podejrzewamy, że te dziesięć osób działało w zorganizowanej grupie przestępczej, która swoim schematem działania przypominała piramidę finansową. Teraz zatrzymani trafią na przesłuchania do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, z którą prowadzimy śledztwo – poinformował w rozmowie z tvn24.pl rzecznik prasowy służby antykorupcyjnej Temistokles Brodowski.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wśród zatrzymanych jest twórca W Investments, Piotr W., który za pomocą czterech funduszy oferował inwestorom inwestycje w ziemię rolną, lasy oraz domy starców o wysokim standardzie.

Inwestycje jednak nie zwróciły się, a bańka w końcu pękła. W 2016 roku część inwestorów, zaniepokojonych zmianami w strukturach właścicielskich firmy oraz brakiem transparentności, zdecydowała się sprzedać nabyte certyfikaty. Łącznie złożyli dyspozycję sprzedaży certyfikatów wartych ok. 100 mln zł. Do transakcji jednak nie doszło.

W sprawę zaangażował się Alior Bank, składając zawiadomienie do prokuratury, w związku z podejrzeniem nieprawidłowości w prowadzeniu funduszy. Śledztwo objęte nadzorem Prokuratury Regionalnej prowadziła wtedy łódzka Prokuratura Regionalna.

We wtorkowym komunikacie CBA poinformowało, że zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysokooprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków. Natomiast wypłaty dla osób, które chciały zrezygnować z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób. Minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro, podkreśliło CBA.

– W toku postępowania ujawniono, że celem grupy było wyłudzenie od inwestorów znacznych środków pieniężnych, a następnie wycofanie działalności z ryku finansowego, ogłaszając upadłość. Działania takie noszą znamiona klasycznej piramidy finansowej – podsumowało CBA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bos, WInvestments, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Potężne odpisy zatopiły kurs akcji Alior Banku

  ALIOR Bank zdecydował o odpisie i zawiązaniu rezerw na kwotę 676 mln zł łącznie, co pogorszy wynik finansowy banku w I półroczu 2020 r. i w całym roku obrachunkowym 2020 r. W poniedziałek rano kurs akcji banku spadał nawet o blisko 5 proc.

 • Alior Bank może uniknąć kary za aferę W Investments

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o nałożeniu na ALIOR Bank dwóch kar pieniężnych w łącznej kwocie 10 mln zł oraz umorzył postępowanie prowadzone przez KNF w tej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

 • Emil Ślązak został delegowany na stanowisko p.o. prezesa BOŚ Banku

  Rada nadzorcza Banku Ochrony Środowiska delegowała Emila Ślązaka, członka rady nadzorczej, do czasowego pełnienia obowiązków prezesa zarządu BOŚ Banku do dnia zakończenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa banku, jednak nie dłużej niż do 16 września 2020 roku.

 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR