CCC i JSW błyszczą w WIG20, w grze także Kruk i Ursus

Omawiane walory: , , , , , , ,

Lekko zazieleniło się w poniedziałek w Warszawie. Dziś w centrum uwagi są akcje CCC i JSW oraz banki z grupy Leszka Czarneckiego.

Źródło: ATTrader.pl

Od umiarkowanych wzrostów indeksów rozpoczął się nowy tydzień na giełdzie w Warszawie, co wpisuje się w większości rosnące europejskie parkiety. Przed południem indeks WIG20 miał wartość 2.351,18 pkt. (+0,21 proc.), WIG 60.785,9 pkt. (+0,13 proc.), sWIG80 11.982,9 pkt. (+0,06 proc.), a mWIG40 4.279,8 pkt. (-0,02 proc.).

Te dość ograniczone wahania indeksów nie oddają tego, jak wiele dzieje się przy ulicy Książęcej. I to we wszystkich segmentach rynku. Wystarczy spojrzeć na WIG20, gdzie 7 spółek taniało, a 13 drożało, ale już różnica pomiędzy najlepiej a najgorzej radzącą sobie spółką sięgała prawie 7 punktów procentowych.

W gronie blue chipów najgorzej radzącą sobie firmą był Cyfrowy Polsat. Przed południem jego akcje taniały o 3,05 proc. do 26,06 zł. Spadki to jednak tylko korekta piątkowego wzrostu o 7,4 proc., co wywindowało cenę akcji na najwyższe poziomy od sierpnia 2017 roku. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia spółka dokonała rewizji polityki dywidendowej i zamierza w okresie 2019-2021 zarekomendować wypłatę dywidendy w łącznej kwocie nie niższej niż 2,79 zł w przeliczeniu na jedną na akcję w trzech równych kwotach, czyli po co najmniej 0,93 zł na akcję do wypłaty w każdym roku w tym okresie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kolejną sesję za to dobrze sobie radzą akcje CCC. Drożeją one o 5 proc. do 213,40 zł, po tym jak w piątek ich kurs wystrzelił w górę aż o 7,1 proc. Co ciekawe, run na akcje rozpoczął się w czwartek i poprzedzony był nieco rozczarowującymi wynikami spółki, co na krótko sprowadziło notowania do 180 zł. Jako, że nie są jasne fundamentalne podstawy tej zwyżki, znacznie łatwiej ją wytłumaczyć na gruncie analizy technicznej. A tu sprawa jest znacznie bardziej oczywista. Pokonana roczna linia bessy, to mocny sygnał kupna. Szczególnie, jeżeli zostanie on potwierdzony wybiciem powyżej grudniowego maksimum na 216,60 zł. Wówczas realny stanie się wzrost nawet w okolice 280 zł.

Nie tylko CCC zalicza dobrą sesję. Cieszyć mogą się również posiadacze akcji JSW. Drożeją one o 2,2 proc. do 59,90 zł, po tym jak w piątek wykonały zwrot na dużym obrocie z dołka z 8 marca (55,12 zł). Inną wspólną cechą obu wspomnianych blue chipów jest to, że piątkowy zwrot na JSW również zbiegł się w czasie z publikacją dość rozczarowujących wyników finansowych.

Równie ciekawie jest dziś w gronie spółek małych i średnich. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim banki z portfela Leszka Czarneckiego. Kurs Idea Banku rośnie o 6 proc. do 5,22 zł, a Getin Noble Banku o 9,1 proc. do 0,60 zł, po tym jak w weekend wypłynęła informacja, że banki spłaciły łącznie około 5,85 mld zł kredytów refinansowych udzielonych im przez Narodowy Bank Polski (NBP) na pokrycie silnego odpływu depozytów, do którego doszło w listopadzie 2018 roku w następstwie afery w KNF.

Jeszcze ciekawiej jest na Ursusie. Jego akcje drożeją o 13,1 proc. do 2,416 zł (momentami nawet do 2,548 zł) po informacji, że Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania wniesione przez Politechnikę Śląską oraz konsorcjum, którego liderem jest Autosan. Odwołanie dotyczyło przetargu na wybór najkorzystniejszej oferty na opracowanie i dostawę pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego. Łączna wartość całego przetargu to aż 3,1 mld zł brutto. I właśnie nadzieje z tym związane od połowy lutego windują mocno kurs Ursusa. W miesiąc podrożały one o około 128 proc.

Ponad 5-proc. skok notuje Kruk. Spółka podpisała z Wonga Worldwide Limited list intencyjny w sprawie przejęcia udziałów w Wonga.pl. Firma specjalizuje się w pożyczkach internetowych i działa w Polsce od kwietnia 2013 roku. Koncentruje się na sprzedaży pożyczek ratalnych, które stanowią 90 proc. jej portfela.

Inwestorzy dobrze też przyjęli wyniki Torpolu. W całym 2018 roku spółka wypracowała 19,15 mln zł zysku netto wobec 26,71 mln zł straty rok wcześniej. Przychody w tym czasie wzrosły o ponad 112 proc. do 1,52 mld zł. Spółka liczy na szybki wzrost portfela zamówień do wartości około 4 mld zł. Do końca pierwszego półrocza przedstawi natomiast założenia nowej strategii rozwoju. Akcje tej, specjalizującej się w budowie i modernizacji linii kolejowych spółki, drożeją o 6,3 proc. do 6,40 zł, pozostając od ponad tygodnia w konsolidacji powyżej 6 zł.

W drugiej części notowań do głosu powinny dojść czynniki zewnętrzne. Wprawdzie warszawski parkiet pozostanie nieczuły na publikowane dziś dane nt. inflacji bazowej w Polsce i raport o bilansie płatniczym, ale za to może reagować na to, jakie nastroje będą panować w pierwszych godzinach handlu na Wall Street. Szczególnie czułe na to będą spółki z indeksu WIG20.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, CYFRPLSAT, Getinoble, Ideabank, jsw, Kruk, Torpol, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • CCC oszacowało straty po zamknięciu sklepów w marcu

  Grupa CCC opublikowała wstępne wyniki za I kwartał. Według szacunków, przychody w pierwszych miesiącach 2020 r. skurczyły się r/r o 9 proc. do 944 mln zł. Spadek sprzedaży był efektem drastycznego spadku trafiku w pierwszej połowie marca oraz zamknięcia w drugiej połowie marca większości sklepów CCC w związku z zagrożeniem koronawirusem. W czwartek kurs akcji spółki spada o ponad 4 proc.

 • Kruk łapie okazje na własnych obligacjach KRUK chce skorzystać z niskich wycen na Catalyst i rusza ze skupem własnych obligacji. Windykator na zakup papierów wycenianych istotnie poniżej nominału przeznaczy 25 mln zł.
 • Czerwony początek kwietnia na giełdach, w grze CCC i JSW

  Od spadków rozpoczął się kwiecień na światowych giełdach. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed negatywnymi ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że trwające dwa tygodnie korekcyjne odbicie na giełdach właśnie dobiegło końca.

 • CCC ma porozumienie z bankami w sprawie dalszego finansowania

  Operator sieci sklepów ma porozumienie z bankami w sprawie finansowania działalności z możliwością negocjowania docelowych zmian warunków do czasu wpływu środków pieniężnych z planowanej emisji akcji. W środę rano kurs akcji CCC rośnie o kilka procent.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR