CDRED spada mimo dowiezienia niezłego wyniku kwartalnego

Omawiane walory:

Po symbolicznych zyskach w pierwszym kwartale, drugi pozwolił spółce wygenerować znacznie poważniejsze kwoty, choć nie udało się przeskoczyć zeszłorocznych osiągnięć. Jednak mimo niezłego raportu, notowania CD Projekt RED cierpią z powodu kilkuprocentowej przeceny.

Rynkowi nie podoba się negatywny trend w przychodach i zyskach. Mimo że wyniki zostały wypracowane na bazie reedycji, konwersji i dystrybucji Wiedźmina i Wiedźmina 2, inwestorzy liczyli na systematyczny wzrost rok do roku. Trzeba jednak docenić budowanie zdywersyfikowanego biznesu, co jest równie ważne jak tworzenie gier.

>> Wydawca gier już wcześniej sygnalizował wyniki za I półrocze. >> Akcje CD Projekt RED rosną mimo zapowiedzi słabszego kwartału.

Wyniki kwartalne w największym stopniu zbudowała kwietniowa premiera gry Wiedźmin 2 na konsolę Xbox360 oraz na komputery PC. W II kwartale 2012 roku CD Projekt RED zarobił na czysto 13,3 mln zł. Choć oznacza to 18-proc. spadek w ujęciu r/r, to rezultat jest wyższy od konsensusu PAP o blisko 1/5. Wynik EBIT wyniósł 13,7 mln zł i śladowo przebił oczekiwania rynku (+1,1 proc.). Natomiast niewiele gorsze od szacunków okazały się przychody, które wyniosły 53,7 mln zł, co oznacza 5 proc. poniżej konsensusu. Ich poziom okazał się także niższy o 17 proc. w ujęciu r/r.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny CD Projekt RED po wynikach w serwisie StockWatch.pl

W całym I półroczu tego roku wartość przychodów spółki wyniosła 71,4 mln zł. Było to o 8,9 mln zł mniej niż rok wcześniej. Powodem tego było zmniejszenie przychodów segmentu produkcji gier o kwotę 11,9 mln zł oraz segmentu dystrybucji gier i filmów o kwotę 3,9 mln zł. Jednocześnie udało się wypracować wyższą sprzedaż segmentu cyfrowej dystrybucji o 4,8 mln zł.

– W roku ubiegłym grupa w ramach wszystkich segmentów biznesowych zrealizowała największą premierę w dotychczasowej historii – grę Wiedźmin 2 na komputery PC, którego fabuła została po raz pierwszy udostępniona graczom na całym świecie. Tegoroczna premiera Wiedźmina 2 na konsole Xbox 360 była debiutem produkcji grupy na platformie konsolowej, w sprzedaży której nie uczestniczył segment cyfrowej dystrybucji, a segment dystrybucji gier i filmów zrealizował znacznie mniejsze przychody w związku z mniejszą popularnością gier na konsole w stosunku do gier komputerowych na terenie Polski. – czytamy w raporcie spółki. >> Komunikat z wynikami znajdziesz tutaj.

Istotny wpływ na przychody w pierwszym półroczu 2012 roku miał poziom rezerw zawiązanych zgodnie z zawartymi umowami przez kontrahentów CD Projekt RED. Rozliczenie rezerw przypadnie na IV kwartał tego roku, a ich wartość u dwóch największych partnerów dystrybucyjnych spółki w raporcie za II kwartał 2012 roku wyniosła 868 tys. EUR oraz 2.751 tys. USD.

– Zgodnie z zapisami zawartych umów dystrybucyjnych rezerwy te pomniejszyły przychód spółki w drugim kwartale bieżącego roku i będą podlegać rozliczeniu w oparciu o zrealizowany w ciągu dwóch kwartałów po premierze ewentualny poziom zwrotów lub korekt cenowych sprzedanych produktów. Rezerwy zawarte w analogicznym okresie roku ubiegłego wyniosły 375 tys. EUR oraz 784 tys. USD. – podano w raporcie finansowym.

W pierwszym półroczu zysk netto spółki spadł o 6,6 mln zł w ujęciu r/r i wyniósł 13,8 mln zł. Najwyższą rentownością wykazał się segment produkcji gier, na którym grupa osiągnęła 12,2 mln zł zysku netto za półrocze (zmniejszenie w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 3,9 mln zł).

W ramach działalności operacyjnej grupa wykazała 4,4 mln zł dodatnich przepływów gotówkowych. Z bilansu wynika, że wzrosły aktywa, a spadł poziom zobowiązań. W efekcie wzrosła wartość księgowa na akcję do 1,45 zł z 1,26 zł. >> Zobacz aktualną analizę wskaźnikowa spółki na tle rynku oraz sektora.

Początek środowych notowań był neutralny dla notowań spółki, które otworzyły sie na lekkim minusie, ale następnie poszły mocniej w dół i przecena przekracza 3 proc. W ostatnich tygodniach kurs dryfuje w trendzie bocznym po głębszym spadku notowań zapoczątkowanym pod koniec marca i trwającym około 2 miesięcy. Wówczas wycena akcji spadła z ponad 6,80 zł na 4,40 zł. Na podstawie analizy wskaźnikowej akcje CDRED nadal notowane są ze znaczą premią w stosunku do sektora i szerokiego rynku, pozostając jednymi z droższych akcji na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT cdred, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Rynek walczy o utrzymanie przyczółka, w grze KGHM i Petrolinvest

  W środę brakuje paliwa do wzrostów, a główną tego przyczyną jest impas w rozmowach ws. pomocy dla Grecji. Atmosferę podgrzał Ben Bernanke, który stwierdził, że FED dysponuje jedynie narzędziami do łagodzenia skutków możliwej zapaści finansowej. Indeksy walczą jednak o utrzymanie status quo, co świadczy o sile rynku.

 • Rynki fruną na skrzydłach politycznej zgody, w grze KGHM i CDRED

  Inwestorzy znów zaczęli grać pod rozwiązanie politycznego węzła. Zachęciły ich ostatnie wypowiedzi polityków, dające nadzieję na kompromis w sprawie zamrożonej pomocy finansowej dla Grecji, oraz zażegnanie klifu fiskalnego w USA. Od rana polski rynek popisuje się siłą i dynamicznie rośnie na fali lepszych nastojów.

 • Dobre wyniki napędzają wzrost kursu CD Projekt RED

  Wydawca gier komputerowych potwierdził, że wrześniowo-październikowa zwyżka kursu miała uzasadnienie. Zaprezentowane wyniki okazały się znacznie lepsze niż szacunki biur maklerskich. Mimo niemrawej sesji we wtorek notowania CDRED pokaźnie się zielenią.

 • Rozkład jazdy na ostatni tydzień sezonu wyników kwartalnych

  Od poniedziałku do czwartku inwestorzy przeżyją raportowe szaleństwo. W kilka dni ukaże się blisko 600 publikacji, których nie wolno przegapić. StockWatch.pl przypomina kiedy pojawią się sprawozdania najważniejszych spółek oraz czego można się po nich spodziewać.

 • Giełda ustawiła się na październikowe wzrosty

  Inwestorzy mają za sobą już dwa miesiące wzrostów, choć rodzą się one w bólach. Wiele wskazuje, że październik też będzie zielony. Analitycy podkreślają, że sytuacja globalna zaczyna się poprawiać, a polepszeniu nastrojom służą zbliżające się jesienne wybory prezydenckie w USA.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR