StockWatch.pl

Dwunastu mocarzy i słabeuszy sezonu wyników rocznych

Raporty roczne już na finiszu. Emocji nie brakowało, bo spółki od razu po spowiedzi odbierały od inwestorów rozgrzeszenie lub pokutę. Gdy kurz opada, warto spokojnie przyjrzeć się efektom zawieruchy, jaką zgotował na akcjach szczyt sezonu wyników. StockWatch.pl znalazł spółki, których wyniki mocno namieszały w fundamentach.

Znamy już finansowe dokonania spółek za 2011 r. W IV kwartale z małymi wyjątkami obyło się bez dantejskich scen, a pozytywnych zaskoczeń też było jak na lekarstwo. Blue chipy wykazały się wzrostem przychodów oraz zysku netto przy nieznacznym spadku wyniku EBIT. Jest to znacząca zmiana tendencji, bo w III kwartale zsumowane przychody wszystkich spółek okazały się wyższe o około 22 proc., ale zysk netto spadł wówczas o 37 proc.

W ramach pierwszych podsumowań StockWatch.pl wspólnie z analitykami zestawił subiektywny ranking liderów i outsiderów ubiegłego roku. Szukaliśmy spółek, które popisały się ponadprzeciętnymi wynikami i wyraźnym wzrostem kursu oraz tych, które zaliczyły wpadkę i mocno zapikowały z powodu zasadniczego pogorszenia sytuacji fundamentalnej.

Z szerokiego grona kandydatów wybraliśmy te spółki, w których widoczna była natychmiastowa mocna reakcja na kursie. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, od strony fundamentów dobrze zaprezentowały się niektóre mniejsze spółki. Wśród środowych liderów wzrostu znalazł się Pol-Mot Warfama, któremu w 2011 roku udało się zamienić straty w zyski. Także nie bez powodu bardzo dobrze radził sobie także kurs Ropczyc.

– Pierwsza ze spółek poprawiła wyniki. Pojawiła się też propozycja by Pol-Mot Warfama zmienił nazwę na Ursus, co ma zwiększyć rozpoznawalność marki i dalej poprawić wyniki. Zaskoczyły Ropczyce. Spółka pokazała, że dobrze się rozwija. – podkreśla Łukasz Rosiński z DM AmerBrokers.

>> Aktualna wycena rynkowa wskazuje nadal na niedoszacowanie Ropczyc. >> Sprawdź aktualną analizę fundamentalną oraz wskaźniki na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Jednak ekspert z DM AmerBrokers zwraca uwagę, że nie wszystkie spółki są doceniane przez inwestorów za dobre wyniki. Jako przykład wskazuje PBO Anioła.

– Spółka ta zasługuje na wyróżnienie. PBO Anioła wywiązało się z nawiązką z prognoz dotyczących zysków. Wyniki pokazują, że jest niesłusznie mocno przeceniona – jej C/Z wynosi około 3. Warto dodać, iż działa w atrakcyjnym segmencie budownictwa komercyjnego. – mówi Łukasz Rosiński.

Analitycy nieśmiało wskazują na deweloperów, bo w sektorze jest marazm. Kilku z nich popisało się całkiem sporymi zyskami, a ich kursy mocno zyskują od początku roku.

– Zwróciłbym uwagę na deweloperów. Widać tam lekki optymizm, a rynek spodziewał się słabych wyników. Nasuwa się jednak pytanie kiedy ta słabość przyjdzie. Z grona deweloperów wyróżniłbym Robyg i Gant. Obie spółki zaprezentowały dobre wyniki i perspektywy na ten rok. – wymienia analityk DM AmerBrokers.

>> Deweloperzy zachowują się niczym śnięte ryby >> ale w każdej ławicy można znaleźć okazy godne zainteresowania.

Wśród dużych spółek popisał się PGNiG, u którego nie sprawdził się czarny scenariusz zakładający sporą stratę za ubiegły rok. Spółka pokazała zyski za IV kwartał 2011 roku, dzięki lepszym rezultatom segmentu poszukiwawczo-wydobywczego. >> PGNiG zamknął rok z tarczą: zyski zamiast strat.

– W wzypadku dużych spółek chyba największym pozytywnym zaskoczeniem były wyniki PGNiG. U innych przedstawicieli WIG20 nie było aż tak znaczących odchyleń od konsensusów. – zaznacza Grzegorz Pułkotycki z DM BZ WBK.

Dzień po publikacji wyników PGNiG, Societe Generale podwyższył rekomendację dla gazowej spółki do kupuj z trzymaj. Jednocześnie wyznaczona została cena docelowa 4,85 zł na akcję. >>Wszystkie rekomendacje dla PGNiG znajdziesz tutaj.

Jednak nie wszystkim było równie wesoło po prezentacji ostatnich raportów finansowych. Za słabe wyniki ostre cięgi dostaje branża budowlana. Na środowej sesji mocny spadek dotyka między innymi akcje Polimeksu, DSS oraz PBG.

– Budowlanka podała dość jednolity zestaw wyników, który sugeruje, że w branży jest źle. Świadczą o tym chociażby wyniki Polimeksu, który dołącza do spółek z problemami, zasygnalizowanymi przez PBG. W branży widać duże problemy z rentownością operacyjną. Niebezpiecznie wygląda jej płynność i zatory płatnicze. – uważa Grzegorz Pułkotycki.

>> Dolnośląskie Surowce skalne pokazały wstępny wynik roczny. >> Jest źle: wielkie straty, ujemne marże i znaczny wzrost zobowiązań.

We wtorek silną zapaść kursu przeżywał Ciech, który zawiódł wynikami. W IV kwartale zamiast spodziewanych zysków pojawiła się strata.

– Kolejny raz potwierdziło się przysłowie, iż jedna jaskółka wiosny nie czyni. Po całkiem przyzwoitym trzecim kwartale, ostatnie trzy miesiące poniżej oczekiwań rynkowych. Grupa końcówkę roku zakończyła stratą. Słabe wyniki były główną przyczyną wczorajszej wyprzedaży, walory Ciechu zachowywały się najsłabiej na szerokim rynku. Dla mnie sporym zaskoczeniem jest spadek ratingu Altmana z BB- na CCC+, czyli ponownie jesteśmy w strefie zagrożenia. – ocenia Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl.

>> Chemiczna grupa zanotowała w ostatnim kwartale 2011 roku 8,8 mln zł straty netto. >> Inwestorzy w odwecie zaczęli sypać akcjami.

O tym, że inwestorzy nie lubią być zaskakiwani stratami, wcześniej dobitnie pokazał GTC. Kurs dewelopera od kilku tygodni poddaje się kolejnej ostrej przecenie. >> Zdaniem analityków, GTC może potrzebować inwestora.

– Raport GK GTC za 2011 rok spowodował spore zamieszanie wśród akcjonariuszy spółki oraz na całym szerokim rynku. Ponad 1 mld zł rocznej straty, rezygnacja wieloletniego przewodniczącego rady nadzorczej oraz planowana emisja akcji na 100 mln euro, to było zbyt wiele negatywnych informacji jak na jeden raz. – napisał w podsumowaniu raportu Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl.

Przy okazji prezentacji wyników za 2011 rok mocno dostało się także CEDC. Producent i dystrybutor alkoholi zakończył ubiegły rok z olbrzymią stratą netto, sięgającą blisko 1,3 mld dolarów. Kursu nie obronił też fakt, iż za koszmarny wynik odpowiadają w głównej mierze zdarzenia jednorazowe.

>> Omówienie słabych wyników CEDC znajdziesz tutaj: >> Olbrzymia strata CEDC pchnęła kurs w przepaść.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CEDC, Ciech, dss, gant, gtc, PBG, pboaniola, PGNiG, Polimexms, robyg, ropczyce, warfama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w grze Auto Partner i Ciech

  Giełda w Warszawie rośnie 4. sesję z rzędu, a WIG20 jest o krok od zdobycia poziomu 2.200 pkt. Pytanie, czy wzorem zachodnich indeksów, uda mu się odrobić większość lipcowo-sierpniowych strat?

 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.

 • Ciech: Organ odwoławczy utrzymał decyzję o 8,2 mln zł zaległości podatkowych

  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (organ II instancji), podtrzymał w mocy 3 decyzje Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o zaległościach podatkowych spółek zależnych od CIECHu: CIECH Soda Polska, CIECH Cargo i CIECH Pianki. Zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. wynoszą łącznie 8,2 mln zł. Odsetki za zwłokę wynoszą łącznie ok. 2,3 mln zł.

 • BNP Paribas i Ten Square Games wejdą w skład indeksu mWIG40

  W wyniku kwartalnej rewizji indeksów miejsce w składzie mWIG40 stracą spółki budowlane. Ich miejsce po sesji 20 września zajmą BNP Paribas i Ten Square Games. 

 • Wojny handlowe wróciły, w grze JSW i Polimex-Mostostal

  Temat wojen handlowych ponownie rozgrzał światowe giełdy do czerwoności, stając się tym samym tematem numer jeden ostatniego tygodnia sierpnia. Dotyczy to też GPW, gdzie drugim ważnym wątkiem będą wyniki spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR