Flauta na GPW. W centrum uwagi spektakularna przecena Petrolinvestu

Tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie. To będzie jednak ciekawy tydzień, który przyniesie publikację wielu danych makroekonomicznych i który, być może, przyniesie odpowiedź na pytanie, czy majowe pogorszenie koniunktury na GPW to tylko korekta, czy też koniec hossy?

Poniedziałek jest dniem wolnym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także w Chinach. Tamtejsze rynki finansowe nie pracują, co tradycyjnie już znajdzie przełożenie na spadek aktywności na europejskich parkietach. W tym również w Warszawie. Szczególnie, że poniedziałkowe kalendarium świeci pustkami, a jedynym wartym uwagi wydarzeniem jest popołudniowe (godz. 15:00) przemówienie Mario Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego (ECB), na forum Parlamentu Europejskiego.

Sesja na warszawskiej giełdzie w Warszawie rozpoczęła się od niewielkich zmian indeksów, po tym jak piątkowe notowania zakończyły one zniżkami. Po nieco aktywniejszym początku handlu, dość szybko wkradł się marazm i po ponad dwóch godzinach notowań karty w dniu dzisiejszym wydają się być już rozdane. O godzinie 11:25 indeks WIG20 testował poziom 2327,5 pkt., rosnąc o 0,05 proc. W tym czasie WIG miała wartość 60.892,4 pkt. (-0,03 proc.), mWIG40 4.824,1 pkt. (-0,27 proc.), a sWIG80 16.215,6 pkt. (-0,3 pkt.).

Te zmienne nastroje wskazywane przez poszczególne polskie indeksy wpisują się w zachowanie pozostałych europejskich parkietów, gdzie również trudno szukać jednoznacznej tendencji. Słabo spisują się giełdy w Grecji i Włoszech. Mocno rośnie giełda na Ukrainie (+1,7 proc.), a w czołówce są jeszcze parkiety w Rosji i Turcji. W tym czasie niemiecki indeks DAX zyskiwał śladowe 0,01 proc., a francuski CAC 40 spadał o 0,15 proc.

Nieco ciekawszy obraz sesji niż ten prezentowany przez warszawskie indeksy wyłania się, gdy przyjrzymy się poszczególnym spółkom. I tak w indeksie WIG20 najlepiej spisuje się Cyfrowy Polsat, który drożeje o 1,3 proc. do 26,99 zł, odreagowując tym samym piątkowe tąpnięcie o 4,07 proc., jakie nastąpiło z poziomu oporu tworzonego przez szczyt z 2014 roku. W dół indeks blue chipów ciągną natomiast akcje Lotosu (-2,2 proc.), LPP (-1,15 proc.) i Energi (-1,1 proc.).

Szukasz szczegółowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki po wynikach za I kwartał? ZAJRZYJ TUTAJ >>>

Wśród średniaków, czyli spółek wchodzących w skład indeksu mWIG40, najlepiej sprawuje się Emperia (+1,7 proc.), natomiast w ogonie jest Polimex-Mostostal (-2,5 proc.) i Bogdanka (-2,1 proc.).

W indeksie sWIG80 najsilniej rosną walory Rainbow Tours, bo 3,74 proc. do 43 zł, co oznacza wybicie górą z miesięcznej konsolidacji i wyznaczenie nowego historycznego rekordu. Układ techniczny na wykresie tych akcji, ale też zbliżający się sezon wakacyjny może zwiastować, że to jeszcze nie koniec wzrostów. Mocno też drożeją akcje Getin Holding, za które trzeba zapłacić 1,34 zł, czyli o 3,1 proc więcej niż w piątek na koniec dnia. Akcje banku od środy korygują ponad 3-miesięczny trend spadkowy.

Czarną owcą wśród giełdowych maluchów jest Petrolinvest, który został przeceniony o 68,4 proc. do 2,21 zł. Wprawdzie akcje spółki wypadły dziś z indeksu sWIG80 i zastały zastąpione przez Polwax (-0,7 proc.), ale długo stanowiły jego filar. Przyczyną wyprzedaży Petrolinvestu oraz wykreślenia z indeksu sWIG80 jest decyzja KNF o bezterminowym wykluczeniu akcji spółki z obrotu na giełdzie w Warszawie, po tym jak Komisja dopatrzyła się na naruszeń polegających na nienależytym wykonaniu obowiązków informacyjnych.

W poniedziałek w centrum uwagi jest też Selena FM. Jej akcje tanieją o 2,26 proc. do 19,50 zł. To reakcja na opublikowane rano wyniki kwartalne. Spółka poinformowała, że w I kwartale br. zwiększyła stratę netto do 8,55 mln zł z 6,46 mln zł przed rokiem. Jednocześnie jej przychody wzrosły w opisywanym okresie do 220,1 mln zł z poziomu 178,7 mln zł w I kwartale 2016 roku.

Tydzień na rynkach finansowych rozpoczyna się spokojnie, ale to będzie ciekawy tydzień. Na rynek trafi duża grupa raportów makroekonomicznych. Tradycyjnie będą to wstępne szacunki inflacji w Europie, indeksy PMI i dane z amerykańskiego rynku pracy. Ponadto po chwilowej przerwie, wywołanej szczytem OPEC, do łask wrócą tygodniowe dane o zapasach paliw w USA. Inwestorzy poznają też krajowe dane. W środę zostaną opublikowane szczegółowe dane nt. polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za I kwartał br., a także wstępne szacunki majowej inflacji. Dzień później zaś światło dzienne ujrzy majowy indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego oraz protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

W tym tygodniu w dalszym ciągu będą również spływać raporty finansowe za I kwartał br. i cały 2016 rok. Wynikami chwalić będą się jednak przede wszystkim małe i średnie spółki (z przewagą tych pierwszych). Będzie to m.in. na (kolejność wg daty publikacji) Kernel, Amica, ATM Grupa, Będzin, Farmacol, Forte, Groclin, InPost, Sanwil, Selvita, Wikana i Wilbo. Ponadto trzeba pamiętać, że dywidendy w najbliższych dniach płacić będzie m.in. Synthos, Wittchen, Asseco Poland, Coccodrillo (CDRL) i ATM Grupa, natomiast we wtorek akcje BZ WBK będą notowane pierwszy dzień bez dywidendy w wysokości 5,40 zł.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, CYFRPLSAT, emperia, energa, getin, Lotos, lpp, petrolinv, Polimexms, polwax, RAINBOW, SELENAFM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR