GPW broni się przed wyprzedażą, w grze mBank, CD Projekt i Eurocash

Omawiane walory: , , , , ,

Warszawska giełda próbuje odrabiać poranne straty wywołane narastającymi na świecie obawami przed drugą falą zachorowań na COVID-19. Pomaga to, że uwagę rodzimych inwestorów bardziej niż spadki w Europie, absorbują wyniki i doniesienia ze spółek.

play, eurocash, playway, bos, mbank, cdprojekt, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Wczorajszy dolarowo-bankowo-paliwowy rajd na GPW sprawił, że indeks WIG20 był najlepszym indeksem w Europie. Dziś również pozytywnie wyróżnia się na tle innych giełd. Wszystko dlatego, że uwagę inwestorów bardziej absorbują wyniki kwartalne i informacje płynące ze spółek, niż wywołane obawami o drugą falę epidemii (po ostrzeżeniach A. Fauci’ego, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych) spadki na rynkach globalnych. Nie mniej jednak, po wczorajszej wyprzedaży na Wall Street (S&P500 -2,05 proc.; Nasdaq -2,06 proc.), a także mając na uwadze tracące rano po prawie 2 proc. indeksy we Frankfurcie i Paryżu, to nawet widząc to zdecydowane poranne odrabianie strat przez WIG20, jednak trudno być dużym optymistą odnośnie całej sesji. Chyba, że w kolejnych godzinach poprawią się nastroje w Europie.

O godzinie 10:32 indeks WIG20, który wczoraj wystrzelił o 2,22 proc., a dziś rano na fali gorszych nastrojów, cofnął się do 1.607 pkt., miał wartość 1.629 pkt., rosnąc o 0,44 proc. W tym samym czasie WIG, który też zaczynał dzień od spadków, testował poziom 45.848 pkt. (+0,35 proc.), mWIG40 3.278 pkt. (+0,2 proc.), a sWIG80 11.938 pkt. (-0,12 proc.).

Po ponad 1,5 godz. notowań drożały akcje 38,2 proc. handlowanych przy ulicy Książęcej spółek, podczas gdy 42,1 proc. taniało. Wśród blue chipów po zielonej stronie znajdowały się walory 8 z 20 firm. Najlepiej radził sobie mBank, który we wtorek nie doświadczył „bankowego rajdu” i nadrabiał to właśnie dziś, odreagowując wcześniejsze spadki i rosnąc o 3,8 proc. do 191,60 zł.

Wyróżniał się również CD Projekt, rosnąc o 1,4 proc. do 378 zł i wyznaczając dziś nowy historyczny rekord na poziomie 378,70 zł.

Grupie tracących blue chipów brakowało natomiast wyraźnego lidera. Było jednak kilka ciekawych „tematów”.

Akcje Dino Polska spadały o 1 proc. do 155,40 zł, kontynuując ruch w dół wywołany rezygnacją prezesa Szymona Piducha.

KGHM spadał o 1,1 proc. do 74,84 zł w ślad za trzecim kolejnym dniem spadków cen miedzi na rynkach światowych. W obu przypadkach jednak, spadki te nie otwierały drogi do głębszej przeceny, przez co należy je traktować jako zwykłą realizację zysków.

Po publikacji wyników kwartalnych akcje Play traciły 1,6 proc., cofając się do 30,64 zł, po tym jak wczoraj miał miejsce mini-rajd przed publikacją raportu. W I kwartale spółka zaraportowała wzrost zysku EBITDA o 5,3 proc. rok do roku do 607,2 mln zł, co było wynikiem zbliżone do rynkowego konsensusu. Jej przychody wzrosły o 3,5 proc. do 1,745 mld zł, co również pokryło się z oczekiwaniami analityków.

Eurocash tanieje o 5,4 proc. do 20,06 zł po publikacji gorszych od prognoz wyników za I kwartał. Zysk EBITDA wprawdzie był wyższy o 4,8 mln i sięgnął 126,2 mln zł, ale rynek oczekiwał 134,6 mln zł.

Akcje PlayWay drożeją o 3,2 proc. do 433,50 zł, reagując na informację o tym, że zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 9,46 zł na jedną akcję.

Akcje Banku Ochrony Środowiska drożeją o 5,3 proc. do 5,52 zł po publikacji dobrych wyników. Zysk netto banku wzrósł w I kwartale o 38 proc. rok do roku do 23,6 mln zł, przy wzroście dochodów z prowizji o 10 proc. rocznie i utrzymanych dochodach odsetkowych.

Obserwowane wczoraj i dziś lepsze zachowanie WIG20 na tle innych europejskich indeksów niewiele zmienia w jego sytuacji technicznej. Podobnie bowiem jak niemiecki DAX, czy francuski CAC40, od miesiąca tkwi on w trendzie bocznym, po wcześniejszym wzrostowym odreagowaniu panicznej wyprzedaży z przełomu lutego i marca. Owszem, ta konsolidacja może być bazą przyszłego wybicia górą i rajdu do 1.900 pkt. Jednak bardziej prawdopodobne, że kolejnym mocnym ruchem na wszystkich giełdach będzie powrót indeksów w kierunku marcowych minimów.

Sytuacja na wykresach dziennych indeksów WIG i mWIG40 jest analogiczna jak na WIG20. Obecnie więcej przemawia za tym, że konsolidacja tego pierwszego wokół 45.000 pkt. i drugiego wokół 3.200 pkt. to schyłkowa faza wzrostowego odbicia z połowy marca.

Najbardziej optymistycznie prezentuje się sytuacja na wykresie sWIG80. Wzrost w okolicę 12.000 pkt. i wcześniej domknięta kluczowa luka bessy z 9 marca, nawet jeżeli otwiera drogi do lutowych maksimów (13.192 pkt.), to przekreśla szanse na test marcowych minimów w najbliższych kilku miesiącach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bos, CDPROJEKT, eurocash, mBank, play, playway)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR