Innova Capital odkupił 63 proc. akcji Pekaesu od Kulczyk Investments

Omawiane walory:

Warty blisko ćwierć miliarda złotych pakiet kontrolny w giełdowej spółce logistyczno-intermodalnej oficjalnie zmienił właściciela. Nowym akcjonariuszem jest fundusz z grupy Innova Capital. We wtorkowym komunikacie nie ujawniono dokładnej ceny transakcyjnej.

We wtorek Pekaes poinformował o finalizacji transakcji między spółką należącą do funduszu Innova Capital i Kulczyk Investments. O planowanych zmianach w akcjonariacie wiadomo było już od lipca 2015 roku, gdy doszło do podpisania warunkowej umowy przedwstępnej między podmiotem z grupy Innova Capital a spółkami zależnymi KI (KH Logistyka sp. z o. o. SKA, PEK II SCSp), które w sumie posiadały 63,01 proc. akcji Pekaesu. Kulczyk Investments zdecydował się na sprzedaż akcji, ponieważ spółka nie pasowała do jego strategii inwestowania, zgodnie z którą grupa ma skoncentrować się na czterech kluczowych branżach: chemii, infrastrukturze, energetyce i nowych technologiach.

We wtorkowym komunikacie nie ujawniono ceny transakcyjnej. Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments powiedział w lipcu br., że otrzymał bardzo dobrą ofertę. Rynkowa wartość sprzedanego właśnie pakietu akcji to 243,09 mln zł (przy kursie 12,64 zł). Po transakcji z zasiadania w radzie nadzorczej spółki zrezygnowało trzech członków: Jarosław Sroka, Wojciech Stramski oraz Mariusz Nowak. Wszystkie rezygnacje złożono ze skutkiem na 14 grudnia 2015 roku.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Pekaesu

Spółki należące do nieżyjącego już Jana Kulczyka w akcjonariacie Pekaesu pojawiły się w 2005 r. Wówczas posiadały jedynie 3 proc. akcji. W 2009 roku Kluczyk Holding dokupił 58 proc. akcji od AKJ Capital Logistyka (spółka należąca do AKJ Capital). Do dziś nie wiadomo, ile Kulczyk zapłacił wówczas za pakiet kontrolny Pekaesu.

Innova Capital w przejętym Pekaesie widzi duży potencjał dalszego rozwoju i wzrostu wartości. Ważnym elementem strategii mają być akwizycje. Według doniesień prasowych, obecnie Pekaes prowadzi rozmowy m.in. w sprawie przejęcia firmy realizującej przewozy i przeładunki drobnicowe.

– Transakcja zakupu Pekaes jest wynikiem naszego zainteresowania dynamicznie rozwijającym się sektorem logistyki w Polsce. Jest to bardzo dobrze zarządzana spółka, która w ciągu ostatnich lat przeszła gruntowną restrukturyzację, zmieniając się z firmy transportowej w nowoczesną i zyskowna firmę logistyczno-intermodalną. Bardzo wysoko oceniamy nie tylko wprowadzone zmiany, ale także duży potencjał rozwoju spółki i wzrostu jej wartości. Zamierzamy skutecznie wspierać Pekaes w dalszej realizacji ambitnej strategii. – powiedział w lipcu Krzysztof Kulig, partner zarządzający Innova Capital.

Pekaes w raporcie za III kwartał wykazał 176,4 mln zł przychodów (-7 proc. r/r). Sprzedaż segmentu spedycji i logistyki wyniosła 144 mln zł (-1 proc. r/r), a sprzedaż w pozostałych segmentach 32 mln zł (-24 proc. r/r). Dwucyfrowy regres w ujęciu rok do roku wystąpił na poziomie zysków. Na czysto Pekaes zarobił w III kwartale 5,1 mln zł (-13 proc. r/r). EBIT spadł o 18 proc. do 5 mln zł. Plusem jest fakt, że spółce udało się osiągnąć wyższą rentowność operacyjną w segmencie spedycji i logistyki o 0,6 p.p. r/r (3,4 proc. vs. 2,8 proc. przed rokiem). Po trzech kwartałach grupa Pekaes wypracowała ponad 522 mln zł przychodów ze sprzedaży, 16,4 mln zł zysku netto oraz 14,1 mln zł zysku z działalności operacyjnej.

Informacja o finalizacji transakcji wyciągnęła notowania Pekaesu spod kreski. Po południu kurs akcji jest na symbolicznym plusie, a jeden walor kosztuje 12,65 zł. Na przestrzeni ostatniego roku akcje Pekaesu dały zarobić blisko 13,5 proc.

wykres_pekaes

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PEKAES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kurs akcji Pekaesu rośnie pod wyższą cenę w wezwaniu

  Nowa cena w wezwaniu za jedną akcję spółki logistyczno-intermodalnej to 15,10 zł. Jest ona wyższa od pierwotnie zaproponowanej o 7 proc.

 • Dane makro i Fed w centrum uwagi rynku, w grze Impexmetal i Forte

  W środę uwaga inwestorów z całego świata będzie skupiona na informacjach płynących z Fed-u. Obserwowana dzisiaj niewielka zmienność na rynkach akcji i walut wskazuje, że gracze wstrzymują się z decyzjami do czasu wyjaśnienia sytuacji w sprawie podwyżek stóp procentowych w USA.

 • 13 ciekawych spółek na sierpniowe odrabianie spadków

  Za nami najgorszy lipiec od 7 lat. Eksperci z biur maklerskich liczą, że słabe statystyki tego lata uda się podreperować w sierpniu. Zapytaliśmy brokerów, jakie czynniki mogłyby wyrwać giełdę z marazmu oraz które spółki najlepiej wykorzystają tę okazję.

 • Sprzedaż niepotrzebnych aktywów pobudza kursy do wzrostów

  Wyprzedaż zbędnego majątku stała się nową modą giełdowych spółek, pod którą już teraz inwestorzy próbują coś ugrać. Przykłady z ostatnich tygodni potwierdzają, że rynek nagradza odzyskiwanie gotówki ze sprzedaży tego co im ciąży. StockWatch.pl zapytał rynkowych ekspertów o kolejne spółki, którym taka strategia może wyjść na dobre.

 • Fundusze jak przebiśniegi pojawiają się w akcjonariatach gorących spółek

  StockWatch.pl przyjrzał się lutowym transakcjom inwestorów instytucjonalnych oraz insiderów spółek giełdowych. O ile na styczniowych wzrostach duzi raczej sprzedawali akcje, w lutym fundusze chętnie pojawiały się jako kupujący. Emocji dostarczyło też kilka spektakularnych objawień w akcjonariatach gorących ostatnio spółek. Zobacz gdzie zarządzający trafili z inwestycjami.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR