Inwestorzy ruszyli na zakupy, w grze CCC, PlayWay i Jujubee

Omawiane walory: , ,

Duże spółki ciągną warszawskie indeksy do góry. Pomagają wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street i dobrze przyjęte wyniki tamtejszych spółek. Tłem dla dzisiejszej sesji są bardzo słabe dane makroekonomiczne z Europy.

ccc, jujubee, playway, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Od kontynuacji wczorajszych wzrostów rozpoczęła się czwartkowa, ostatnia w kwietniu i ostatnia przed długim weekendem, sesja na warszawskiej giełdzie. Prym wiodą duże spółki z CCC na czele. Po ponad 1,5 godz. handlu indeks WIG20 rósł o 1,14 proc. do 1.670 pkt. (atakując już 1.682 pkt.), po tym jak środową sesję zamknął wzrostem o 3,58 proc. WIG rósł o 1,06 proc. do 46.604 pkt., mWIG40 o 0,48 proc. do 3.290 pkt., a sWIG80 o 0,78 proc. do 11.743 pkt. Wszystkie cztery warszawskie indeksy przetestowały dziś poziomy najwyższe od 1,5 miesiąca.

Rynek akcji pchają do góry, oprócz wczorajszych impulsów związanych z otwarciem galerii handlowych (co sugeruje szybsze odmrażanie gospodarki) i odbiciem na bankach, przede wszystkim pozytywne impulsy z Wall Street. Środowe mocne wzrosty po informacjach ze spółki Gilead Sciences (DJIA +2,21 proc.; S&P500 +2,66 proc., Nasdaq Composite +3,57 proc.), zostały wzmocnione przez dobrze przyjęte przez inwestorów raporty kwartalne spółek Facebook, Tesla i Microsoft.

W kontrze do tych popytowych czynników stoją publikowane dziś od rana mocno rozczarowujące dane makroekonomiczne z Europy, pokazujące jak dużo mocniejsze niż sądzono piętno odcisnęła pandemia koronawirusa na największych gospodarkach (m.in. w I kwartale br. PKB Francji spadł o 5,8 proc. K/K, a Hiszpanii o 5,2 proc. K/K). Jednak o ile w Europie to nieco psuje nastroje, to już na GPW, a także na parkietach w Budapeszcie i Moskwie, tego negatywnego przełożenia nie widać. I to wydaje się dziś być właściwym podejściem, bo z punktu widzenia kształtowania się cen akcji, dużo ważniejsze niż historyczne dane, jest to jak szybko poszczególne gospodarki będą „odmrażane” i będą wracać do zwykłej aktywności. A dziś w tym dodatkowo może jeszcze pomóc Europejski Bank Centralny, który będzie decydował o polityce monetarnej.

W gronie warszawskich blue chipów najmocniej dziś wyróżniają się akcje CCC, chociaż do wzrostu indeksu WIG20 w największym stopniu przyczyniają się banki PKO BP (+3,19 proc.) i Pekao (+2,32 proc.) oraz paliwowy PKN Orlen (+2,67 proc.). Drożeją one o 9,03 proc. do 50,70 zł, testując już dziś poziom 55,40 zł i podchodząc pod lokalny opór z pierwszej połowy miesiąca na 56,80 zł. Tym wzrostem inwestorzy wciąż dyskontują wcześniejsze otwarcie galerii handlowych w Polsce, ale też reagują na uplasowanie przez obuwniczą spółkę uplasowanie nowej emisji akcji i pozyskanie w ten sposób prawie 507 mln zł. Nie jest również wykluczone, że w jakimś stopniu za ostatnie wzrost CCC odpowiada domykanie dużej krótkiej pozycji, jak wcześniej była otwarta.

Temat otwarcia w dniu 4 maja galerii handlowych rozgrywany jest jeszcze na kilku innych spółkach z branży. Mocno rośnie przede wszystkim Wittchen (+11,4 proc.) i Intersport (+7,7 proc.).

Drugą gorącą branżą jest gaming. Duże emocje wzbudziła szczególnie spółka Jujubee, która zapowiedziała wypuszczenie w maju gry… o koronawirusie. Będzie ona nosiła tytuł COVID: The Outbreak, a zadaniem gracza będzie powstrzymanie wirusa. To wystarczyło, żeby kurs wystrzelił o 19 proc. do 8,14 zł (rosnąć w międzyczasie do 9,10 zł), wybijając się przy tym powyżej lutowego szczytu, co na gruncie analizy technicznej otwiera drogę nawet do 10 zł.

W zupełnie innych nastrojach są posiadacze akcji PlayWay. Spółka rozczarowała wynikami za czwarty kwartał 2019 roku. Jakkolwiek jej zysk EBITDA wzrósł o 48,5 proc. w skali rok do 21,1 mln zł, to okazał się o 12,8 proc. niższy od rynkowych prognoz. Nie sprostały im również przychody. Wzrosły one o 70 proc. do 34,9 mln zł, ale i tak były o 1,2 proc. poniżej konsensusu. Akcje PlayWay w czwartek tanieją o 4,34 proc. do 430 zł, korygując ostatnie 4 wzrostowe sesje.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ccc, Jujubee, playway)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR