Kapitał zagraniczny ucieka z GPW na rynki rozwinięte

Omawiane walory: ,

Fala paniki mocno dołuje naszą giełdę. Cierpi też złoty, wzrosła wycena CDSów zabezpieczających przed bankructwem Polski. Nie jest też pocieszeniem wyraźna przecena surowców, bo kompensuje ją spadek wartości polskiej waluty.

Giełdowi inwestorzy nie mogą się otrząsnąć po czarnym czwartku. Dziś nadal spadamy i jesteśmy jedną z nielicznych giełd, która nie ma siły odbić się po wczorajszym tąpnięciu. Polskie akcje nadal nikogo nie interesują, ciekawsze są chwilowo spółki na innych parkietach – też mocno przecenione. Nieco lepiej zachowuje się nasza waluta, która przynajmniej w niewielkim stopniu próbuje odrabiać straty, jakie poniosła w ostatnich dniach. Tylko w tym tygodniu złoty osłabił się do euro o około 20 gr.

– Mamy do czynienia z masową ucieczką z kapitału z rynków wschodzących. Tempo przeceny walut w ostatnim czasie jest podobne na większości tych rynków. W podobnej skali traci meksykańskie peso, brazylijski real i polski złoty. Sytuacja wydaje się bardzo poważna i w takich momentach trudno prognozować, kiedy skończy się panika. Mamy mechaniczną ucieczkę z rynków i fundamenty nie grają roli, choć złoty jest niedowartościowany. Wszystko jest możliwe, realny jest nawet poziom 5 zł za euro. Fundamentalna wartość złotego to poziom około 4 zł. – uważa Przemysław Kwiecień, główny analityk BM XTB.

Przed południem kurs euro trzymał poziom 4,49 zł, czyli blisko swojego 27-miesięcznego szczytu ustanowionego wczoraj. Na szczytowych poziomach są także nasze CDS-y, czyli instrumenty oparte o ryzyko niewypłacalności Polski. Wczoraj wycena ubezpieczenie polskich obligacji pięcioletnich wyniosła 274 punktów bazowych. To oznacza rekordowy poziom naszych CDS-ów. Wycena ubezpieczenia polskich obligacji dziesięcioletnich wynosiła wczoraj 246 pkt.

– CDS-y są na wysokim poziomie. Można powiedzieć, że płacimy wysoką cenę za europejskie kraje, które znalazły się w sporych opałach. Przypomnę, że jeszcze w maju ubezpieczenie dziesięciolatków wyceniane było na około 150 pkt. – podkreśla Przemysław Kwiecień.

Marnym pocieszeniem jest fakt, że historyczne rekordy notują też CDS-y takich mocarstw jak Niemcy czy Francja.

Surowce nie oparły się mocnym zawirowaniom na rynkach finansowych.

– Głównym katalizatorem spadków na surowcach jest umacniający się dolar. Widać nienajlepszy sentyment do metali strategicznych. Dlatego tu spodziewam się kontynuacji spadków. Jednak spadki będą wykorzystywane przez producentów do tańszych zakupów. Podobnie może być na rynku zbóż, gdzie z przeceny będą korzystały rządy poszczególnych państw i będą dokonywały interwencyjnych zakupów. Jeśli chodzi o ropę Brent, to może ona spaść na moment poniżej 100 dolarów za baryłkę. Tu jednak OPEC może trzymać rękę na pulsie i dbać o cenę powyżej 100 dolarów – ocenia Wojciech Szymon Kowalski, analityk EFIX Dom Maklerski.

Miedź spadła do najniższej wyceny od roku. Lepiej ma się ropa Brent, której kurs zjechał w pobliże ostatnich dołków z sierpnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT WIG, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.

 • Co dalej z hossą na głównych indeksach GPW – analiza techniczna

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy zachodzą w głowę, czy poniedziałkowa przecena to tylko chwilowa korekta, czy też może sygnał zakończenia czteromiesięcznej hossy. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR