Komentarz giełdowy: Imperium rozczarowuje

Omawiane walory: , , ,

W trakcie środowego handlu szarża byków została lekko zahamowana, a największe światowe indeksy znajdowały się nieznacznie poniżej kreski. Ze względu na wysoką zmienność uwagę przykuwały jednak akcje kilku spółek, w tym przede wszystkim Disneya, jednej z ostatnich korporacji publikujących raport w dobiegającym końca sezonie wyników.

W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku firma łącznie zanotowała wzrost zysku o 1,7 proc., jednak wyższe oczekiwania rynku przełożyły się na dużą przeceną akcji spółki w czasie notowań posesyjnych. Na łączny zysk spory wpływ miał sukces takich produkcji filmowych jak nowa część Gwiezdnych Wojen oraz Zootopia. Niemniej jednak tym, co najbardziej zainteresowało inwestorów były kolejne niepokojące sygnały dotyczące wyników telewizji ESPN, która jest częścią imperium medialnego Disneya. W dalszym ciągu utrzymuje się bowiem trend spadkowy liczby subskrybentów telewizji, gdyż duża liczba klientów przenosi się do internetowych platform streamingowych. To właśnie ESPN w największym stopniu odpowiada za stabilne dochody Disneya, stąd jego słabnąca pozycja na rynku niepokoi akcjonariuszy. Cena akcji spółki spadła w notowaniach posesyjnych aż o 5,9 proc., jednakże w skali roku w dalszym ciągu znajduje się na solidnym plusie.

W przypadku polskiego WIG20 środa charakteryzowała się wyjątkowo małą zmiennością. Inwestorzy bez większych emocji przyjęli wydarzenia w polskim Sejmie, co nie może dziwić w kontekście zbliżającej się decyzji agencji Moody’s. Obniżka ratingu mogłaby spowodować odpływ kapitału z kraju, co miałoby negatywne przełożenie nie tylko na rynek długu, ale także rynek akcji.

xtb-online-trading-logo-(1)

Nie jest jednak wykluczone, iż po decyzji czekać może nas chwilowa odwilż wynikająca z reguły znanej wszystkim inwestorom – kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Z tego względu dzisiejszy brak zmienności może być ciszą przed burzą, która na dniach może przetoczyć się przez polski rynek. >> Zobacz także: Polska giełda zakładnikiem agencji Moody’s, w grze Bogdanka i Wasko

Komentarz przygotował: Jakub Stasik, analityk XTB

Mapa rynku – stan na godzinę 16:40. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 16:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, PGNiG, PKNOrlen, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • PKN Orlen jest zainteresowany projektem w Ostrołęce tylko w technologii gazowej

  PKN Orlen uważa, że konieczna jest zmiana przedmiotu realizacji inwestycji obejmującej budowę energetycznego bloku węglowego realizowaną przez spółkę Elektrownia Ostrołęka i jest zainteresowany projektem w Ostrołęce wyłącznie w technologii gazowej.

 • Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt.

  Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od wzrostów. Stoi za tym poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, drożejące surowce i wyniki rodzimych spółek. Nastroje przy Książęcej są optymistyczne, ale ogólna sytuacja na wykresie WIG20 nie uległa zmianie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR