Komentarz giełdowy: Imperium rozczarowuje

Omawiane walory: , , ,

W trakcie środowego handlu szarża byków została lekko zahamowana, a największe światowe indeksy znajdowały się nieznacznie poniżej kreski. Ze względu na wysoką zmienność uwagę przykuwały jednak akcje kilku spółek, w tym przede wszystkim Disneya, jednej z ostatnich korporacji publikujących raport w dobiegającym końca sezonie wyników.

W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku firma łącznie zanotowała wzrost zysku o 1,7 proc., jednak wyższe oczekiwania rynku przełożyły się na dużą przeceną akcji spółki w czasie notowań posesyjnych. Na łączny zysk spory wpływ miał sukces takich produkcji filmowych jak nowa część Gwiezdnych Wojen oraz Zootopia. Niemniej jednak tym, co najbardziej zainteresowało inwestorów były kolejne niepokojące sygnały dotyczące wyników telewizji ESPN, która jest częścią imperium medialnego Disneya. W dalszym ciągu utrzymuje się bowiem trend spadkowy liczby subskrybentów telewizji, gdyż duża liczba klientów przenosi się do internetowych platform streamingowych. To właśnie ESPN w największym stopniu odpowiada za stabilne dochody Disneya, stąd jego słabnąca pozycja na rynku niepokoi akcjonariuszy. Cena akcji spółki spadła w notowaniach posesyjnych aż o 5,9 proc., jednakże w skali roku w dalszym ciągu znajduje się na solidnym plusie.

W przypadku polskiego WIG20 środa charakteryzowała się wyjątkowo małą zmiennością. Inwestorzy bez większych emocji przyjęli wydarzenia w polskim Sejmie, co nie może dziwić w kontekście zbliżającej się decyzji agencji Moody’s. Obniżka ratingu mogłaby spowodować odpływ kapitału z kraju, co miałoby negatywne przełożenie nie tylko na rynek długu, ale także rynek akcji.

xtb-online-trading-logo-(1)

Nie jest jednak wykluczone, iż po decyzji czekać może nas chwilowa odwilż wynikająca z reguły znanej wszystkim inwestorom – kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Z tego względu dzisiejszy brak zmienności może być ciszą przed burzą, która na dniach może przetoczyć się przez polski rynek. >> Zobacz także: Polska giełda zakładnikiem agencji Moody’s, w grze Bogdanka i Wasko

Komentarz przygotował: Jakub Stasik, analityk XTB

Mapa rynku – stan na godzinę 16:40. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 16:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, PGNiG, PKNOrlen, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR