Kruk przejmie portfel wierzytelności GetBacku w Rumunii

Omawiane walory: ,

Kruk porozumiał się z niegdyś największym branżowym konkurentem w sprawie przejęcia pakietu wierzytelności w Rumunii. Wartość umowy to 41,2 mln RON, czyli ok. 37,4 mln zł.

(Fot. Kruk)

InvestCapital z grupy Kruk i Getback Recovery z Rumunii zawarły umowę, której przedmiotem jest portfel niezabezpieczonych wierzytelności. Transakcja dojdzie do skutku, pod warunkiem wyrażenia zgody przez nadzorcę sądowego wyznaczonego w przyspieszonym postępowaniu układowym spółki GetBack.

Prezes Piotr Krupa jeszcze na początku roku, podczas czatu inwestorskiego w StockWatch.pl sygnalizował, że Kruk jest gotowy rozmawiać z każdym podmiotem, który chce sprzedać portfele wierzytelności – zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym.

– Jesteśmy zainteresowani każdą możliwością inwestycyjną. Proces musi być przy tym transparentny i dawać nam komfort w ocenie ryzyka – to wymaga wielomiesięcznej pracy i zaangażowania obu stron ewentualnej transakcji – mówił w styczniu prezes Piotr Krupa, pytany o ewentualną transakcję z GetBackiem.

>> Forza Kruk – omówienie sprawozdania finansowego po I kw. 2019 r.

GetBack od rozpoczęcia procesu restrukturyzacji szuka chętnych na aktywa kupione jeszcze przed wybuchem afery i ogłoszeniem niewypłacalności. Przypomnijmy, że za kadencji Konrada K. spółka startowała w praktycznie wszystkich przetargach w kraju oraz wielu za granicą. GetBack kupował agresywnie i przepłacał, co w ostatecznym rozrachunku stało się jedną z przyczyn upadłości.

Dotychczas największą transakcję spółka sfinalizowała w kwietniu br. Hoist Finance kupił większość portfeli wierzytelności w ramach funduszy sekurytyzacyjnych: easyDebt NS FIZ oraz Open Finance Wierzytelności NS FIZ za kwotę ok. 359 mln zł.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,16 mld zł w 2018 r. W poniedziałek kurs akcji Kruka rośnie o 0,8 proc. do 173,80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR