Kurs Kruszwicy wystrzelił, spółka szykuje tłustą dywidendę zaliczkową

Omawiane walory:

W piątek akcje producenta tłuszczów roślinnych drożeją o ponad 10 proc. po informacji, że do akcjonariuszy miałoby trafić blisko 200 mln zł zaliczki na poczet przyszłorocznej dywidendy. Wypłatę zaplanowano na grudzień, ale wymaga ona jeszcze zgód rady nadzorczej i walnego.

Zarząd Kruszwicy zdecydował o warunkowej wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2016 r. Łączna kwota to blisko 200 mln zł, co w przeliczeniu na jedną akcję daje 8,70 zł. Stopa dywidendy wobec dzisiejszego kursu odniesienia to ponad 14 proc. Zaliczka dywidendowa będzie wypłacona 9 grudnia, a uprawnienie do niej będzie można nabyć 2 grudnia. Warunkiem wypłaty jest uzyskanie zgody rady nadzorczej i decyzja walnego o upoważnieniu zarządu do użycia kapitału rezerwowego utworzonego z zysku na dywidendę zaliczkową.

– Łączna kwota zaliczki dywidendowej nie przekracza kwoty kapitału rezerwowego spółki utworzonego z zysku, pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne, i nie uwzględnia kwoty zysku spółki osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego. Wypłata łącznej kwoty zaliczki dywidendowej zostanie sfinansowana poprzez obniżenie kapitału rezerwowego spółki utworzonego z zysku, przeznaczonego na wypłatę dywidendy lub którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd. – czytamy w komunikacie spółki. 

Kruszwica regularnie od 12 lat wypłaca dywidendę. W zeszłym rok stawka wyniosła 2,08 zł, co dało stopę w wysokości 3,18 proc.

Spółka w I półroczu 2016 roku nie rozpieszczała wynikami. Przychody grupy spadły z 1,146 mld zł do 1,081 mld zł. Zysk EBIT stopniał z 46,8 mln zł do 9 mln zł, a netto z 39,2 mln zł do 7,95 mln zł. Wyniki tego okresu były pod wpływem słabszej podaży nasion rzepaku, będącej skutkiem stosunkowo niskich zbiorów oraz wysokiego eksportu. W efekcie nastąpił spadek marż na przerobie tego surowca i spadek wolumenów sprzedaży olejów luzem oraz śruty rzepakowej.vW minionym półroczu cash flow operacyjny zmniejszył się o 48 proc. do 137,3 mln zł. Na koniec czerwca środki pieniężne i ich ekwiwalenty stanowiły 402,1 mln zł wobec 266,9 mln zł z końca 2015 r. Zobowiązanie krótkoterminowe to niecałe 200 mln zł.

Na wieść o planach dywidendowych akcje spółki zyskują dziś nawet 12 proc. Wcześniej w skali ostatnich 3 miesięcy przecena sięgnęła 10 proc.

wykres_kruszwica

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruszwica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

 • Tydzień spadających noży w sWIG80. Mocna przecena Altusa i jego spółek portfelowych

  Na GPW znów obserwujemy komplet czerwieni wśród głównych indeksów. Najgorzej poradził sobie sWIG80, który po 2-proc. przecenie cofnął się do poziomów z sierpnia 2014 r. W centrum uwagi pozostaje silna wyprzedaż akcji Altusa oraz jego spółek portfelowych.

 • Mabion zastąpi GetBack w składzie mWIG40 po 8 maja

  Akcje Mabionu wejdą w skład indeksu mWIG40 i mWIG40TR po usunięciu z listy uczestników indeksów akcji GetBack po sesji 8 maja br., podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

 • Analiza techniczna czterech ciekawych spółek spożywczych

  Akcje giełdowych producentów żywności, mimo rynkowej zawieruchy, zachowują krzepę. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził potencjał techniczny ZM Kania i IMC oraz zaktualizował ubiegłotygodniową analizę Indykpolu i Kruszwicy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR