LPP i CCC rosną po odmrożeniu galerii handlowych, w tle Fed, PKB i wyniki spółek

Omawiane walory: , , , ,

Zapowiedź otwarcia od 4 maja galerii handlowych w Polsce, pozytywnie wpłynęło na kursy spółek z branży odzieżowej, dodatkowo podnosząc rosnące od rana warszawskie indeksy. Jeżeli tylko po południu humorów inwestorom nie popsują dane o amerykańskim PKB, to dzisiejsza sesja zakończy się sporymi wzrostami.

 ccc, lpp, vrg, monnari, wittchen, komentarz,akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

O godzinie 11:20 indeks WIG20 rósł o 1,64 proc. do 1.620 pkt., WIG zyskiwał 1,39 proc. i testował poziom 45.376, pkt., mWIG40 miał wartość 3.230 pkt. (+1,13 proc.), a sWIG80 11.593 pkt. (+0,26 proc.).

Wzrosty na GPW przywędrowały nad Wisłę z zagranicy, gdzie oczekiwania na dzisiejsze posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i jutrzejsze Europejskiego Banku Centralnego (ECB), wsparte dobrze przyjętymi wynikami spółki Alphabet (w handlu posesyjnym akcje właściciela wyszukiwarki Google podrożały aż o 7,9 proc. do 1.330 dolarów w reakcji na opublikowany po sesji raport za I kwartał 2020 roku), a także oczekiwaniem na publikowane dziś wyniki kwartalne przez Microsoft i Facebooka, wspierają wzrosty indeksów.

O tym jak mocno wspierają, doskonale świadczy przykład giełdy w Mediolanie, która rośnie o 0,8 proc. pomimo wczorajszej wieczornej decyzji agencji Fitch o obniżeniu ratingu Włoch do poziomu „BBB minus”, czyli zaledwie jeden poziom przed „oceną śmieciową”.

Dziś tylko jeden czynnik mógłby popsuć nastroje na rynkach finansowych. I nie jest to posiedzenie Fed, pod które dziś częściowo toczy się gra na rynkach. Bo samo posiedzenie nic nie wniesie. Ani nie przyniesie obniżki stóp procentowych, ani też nowych programów wsparcia. Fed jedynie może wprowadzić lekkie modyfikacje do dotychczas podejmowanych działań. Na pewno jednak zapewni, że zrobi wszystko co będzie tylko konieczne, żeby chronić firmy i gospodarkę. I to zapewnienie rynkom wystarczy.

Co zatem może popsuć nastroje? Jedynym takim czynnikiem są popołudniowe dane z USA. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany wstępny odczyt PKB za I kwartał br. Rynek oczekuje jego spadku o 4 proc. (w ujęciu annualizowanym) wobec wzrostu o 2,1 proc. w ostatnim kwartale 2019 roku. I jakkolwiek inwestorzy są gotowi, że dane mogą być gorsze od prognoz, to znacząco słabszy odczyt (spadek grubo poniżej 5 proc.) mógłby ich wystraszyć, prowokując realizację zysków. Jednak tylko wtedy. Nieco słabsze dane przejdą bez echa.

W dobre nastroje na rynkach światowych, które od początku dnia podnosiły notowania warszawskich indeksów, po godzinie 10:00 dodatkowo wpisała się zapowiedź otwarcia galerii handlowych w Polsce od 4 maja (oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego i zamknięcia strefy gastronomicznej i rekreacyjnej w galeriach). To znaczące przyspieszenie w stosunku do wcześniejszych planów, gdy zakładano ich otwarcie dopiero około połowy maja. Stąd też na reakcję spółek prowadzących sklepy w galeriach nie trzeba było długo czekać.

Kurs CCC, który jeszcze wczoraj był dołowany przez nową emisję akcji, dziś wystrzelił o 19,4 proc. do 46,20 zł.

Akcje LPP podrożały o 10,5 proc. do 6670 zł, wkraczając w obszar oddziaływania luki bessy z 9 marca (6370-6845 zł), której domknięcie znacząco zmniejszyłoby szanse na powrót w rejon marcowych maksimów, jednocześnie otwierając drogę do dalszych wzrostów.

Akcje VRG, posiadającej w swym portfelu takie marki jak Vistula, Wólczanka, Bytom czy Kruk, drożeją o 16,3 proc. do 3,00 zł.

Akcje Monnari drożeją o 20,9 proc. do 2,05 zł, a Wittchen o 19,9 proc. do 8,8 zł. Rosną również akcje innych spółek z tej branży. W efekcie subindeks WIG-Odzież rośnie o 11,4 proc., testując najwyższe poziomy od 1,5 miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, lpp, MONNARI, vrg, wittchen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czerwona środa na GPW, w centrum uwagi PKN Orlen, APS Energia i Bloober Team

  Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, a także wczorajsza mocna realizacja zysków na Wall Street, ciąży w środę warszawskiej giełdzie. Szczególnie dużym spółkom. Losy sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte.

 • Piątek należy do maluchów, w grze Biomed, CI Games, T-Bull

  Mniejsze spółki z Biomed-Lublin na czele, absorbują prawie całą uwagę inwestorów i sprawiają, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie jest interesująca. Wśród giełdowych tuzów najbardziej gorącą spółką jest odreagowujące spadki LPP.

 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNiG i kilka mniejszych spółek.

 • Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
 • WIG20 próbuje odrabiać straty, w grze Biomed-Lublin i Harper Hygienics

  Od spadków wszystkich indeksów rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Pretekstem sprzedaży akcji jest powrót obaw przed drugą falą zachorowań na COVID-19, co wczoraj sprowokowało mocną wyprzedaż na Wall Street. Ten sam temat winduje natomiast akcje spółek Harper Hygienics i Biomed Lublin.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR