LPP i CCC rosną po odmrożeniu galerii handlowych, w tle Fed, PKB i wyniki spółek

Omawiane walory: , , , ,

Zapowiedź otwarcia od 4 maja galerii handlowych w Polsce, pozytywnie wpłynęło na kursy spółek z branży odzieżowej, dodatkowo podnosząc rosnące od rana warszawskie indeksy. Jeżeli tylko po południu humorów inwestorom nie popsują dane o amerykańskim PKB, to dzisiejsza sesja zakończy się sporymi wzrostami.

 ccc, lpp, vrg, monnari, wittchen, komentarz,akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

O godzinie 11:20 indeks WIG20 rósł o 1,64 proc. do 1.620 pkt., WIG zyskiwał 1,39 proc. i testował poziom 45.376, pkt., mWIG40 miał wartość 3.230 pkt. (+1,13 proc.), a sWIG80 11.593 pkt. (+0,26 proc.).

Wzrosty na GPW przywędrowały nad Wisłę z zagranicy, gdzie oczekiwania na dzisiejsze posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i jutrzejsze Europejskiego Banku Centralnego (ECB), wsparte dobrze przyjętymi wynikami spółki Alphabet (w handlu posesyjnym akcje właściciela wyszukiwarki Google podrożały aż o 7,9 proc. do 1.330 dolarów w reakcji na opublikowany po sesji raport za I kwartał 2020 roku), a także oczekiwaniem na publikowane dziś wyniki kwartalne przez Microsoft i Facebooka, wspierają wzrosty indeksów.

O tym jak mocno wspierają, doskonale świadczy przykład giełdy w Mediolanie, która rośnie o 0,8 proc. pomimo wczorajszej wieczornej decyzji agencji Fitch o obniżeniu ratingu Włoch do poziomu „BBB minus”, czyli zaledwie jeden poziom przed „oceną śmieciową”.

Dziś tylko jeden czynnik mógłby popsuć nastroje na rynkach finansowych. I nie jest to posiedzenie Fed, pod które dziś częściowo toczy się gra na rynkach. Bo samo posiedzenie nic nie wniesie. Ani nie przyniesie obniżki stóp procentowych, ani też nowych programów wsparcia. Fed jedynie może wprowadzić lekkie modyfikacje do dotychczas podejmowanych działań. Na pewno jednak zapewni, że zrobi wszystko co będzie tylko konieczne, żeby chronić firmy i gospodarkę. I to zapewnienie rynkom wystarczy.

Co zatem może popsuć nastroje? Jedynym takim czynnikiem są popołudniowe dane z USA. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany wstępny odczyt PKB za I kwartał br. Rynek oczekuje jego spadku o 4 proc. (w ujęciu annualizowanym) wobec wzrostu o 2,1 proc. w ostatnim kwartale 2019 roku. I jakkolwiek inwestorzy są gotowi, że dane mogą być gorsze od prognoz, to znacząco słabszy odczyt (spadek grubo poniżej 5 proc.) mógłby ich wystraszyć, prowokując realizację zysków. Jednak tylko wtedy. Nieco słabsze dane przejdą bez echa.

W dobre nastroje na rynkach światowych, które od początku dnia podnosiły notowania warszawskich indeksów, po godzinie 10:00 dodatkowo wpisała się zapowiedź otwarcia galerii handlowych w Polsce od 4 maja (oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego i zamknięcia strefy gastronomicznej i rekreacyjnej w galeriach). To znaczące przyspieszenie w stosunku do wcześniejszych planów, gdy zakładano ich otwarcie dopiero około połowy maja. Stąd też na reakcję spółek prowadzących sklepy w galeriach nie trzeba było długo czekać.

Kurs CCC, który jeszcze wczoraj był dołowany przez nową emisję akcji, dziś wystrzelił o 19,4 proc. do 46,20 zł.

Akcje LPP podrożały o 10,5 proc. do 6670 zł, wkraczając w obszar oddziaływania luki bessy z 9 marca (6370-6845 zł), której domknięcie znacząco zmniejszyłoby szanse na powrót w rejon marcowych maksimów, jednocześnie otwierając drogę do dalszych wzrostów.

Akcje VRG, posiadającej w swym portfelu takie marki jak Vistula, Wólczanka, Bytom czy Kruk, drożeją o 16,3 proc. do 3,00 zł.

Akcje Monnari drożeją o 20,9 proc. do 2,05 zł, a Wittchen o 19,9 proc. do 8,8 zł. Rosną również akcje innych spółek z tej branży. W efekcie subindeks WIG-Odzież rośnie o 11,4 proc., testując najwyższe poziomy od 1,5 miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ccc, lpp, MONNARI, vrg, wittchen)

 • Przecena na GPW nabiera tempa, w grze PGNiG, Ten Square Games i banki

  PGNiG, CCC, Ten Square Games i AmRest to niektóre z notowanych w Warszawie spółek, które w środowe przedpołudnie znalazły się w centrum uwagi inwestorów. W tle pozostają natomiast banki. Niesłusznie, bo to one prawdopodobnie dziś rozstrzygną o losach sesji.

 • Indeksom zabrakło paliwa do wzrostów, w grze CD Projekt i CCC

  Indeks WIG20 plany wejścia na 2.100 pkt. musi odłożyć na później. Póki co brakuje impulsów do wzrostów, więc inwestorzy wolą zachować ostrożność. Niewykluczone, że zrodzi się z tego korekta, ale główny trend wciąż pozostaje wzrostowy.

 • CCC nie wyklucza sprzedaży niewielkiego pakietu eobuwie.pl, decyzja w I kwartale

  Grupa CCC nie wyklucza sprzedaży niewielkiego pakietu istniejących akcji eobuwie.pl, przy założeniu utrzymania przez grupę pakietu większościowego. Spółka liczy na podjęcie odnośnych decyzji i uzgodnienie warunków transakcji w I kw. 2021 r.

 • CCC miało wstępnie 117 mln zł EBITDA w IV kwartale 2020 r.

  CCC odnotowało 117 mln zł skonsolidowanego zysku EBITDA w IV kw. 2020 r. wobec 278 mln zł zysku EBITDA rok wcześniej, podała spółka, prezentujące wstępne dane. Przychody w tym okresie wzrosły o 2 proc. r/r do 1,62 mld zł.

 • Sielanka na GPW. Dino bije rekordy, zielono m.in. CCC i Polimeksie

  Wtorkowa, przedostatnia w 2020 roku sesja na GPW, rozpoczęła się od wzrostów. I to najlepsze podsumowanie tego mijającego roku, który pomimo wszystkich pandemicznych zakrętów, był dość udanym dla większości spółek. Szczególnie tych mniejszych. Dla części z nich nawet wybitnie udany. Najsłabiej, obok firm w bezpośredni sposób dotkniętych lockdownami, wypadły duże banki i spółki paliwowe.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR