LPP i CCC rosną po odmrożeniu galerii handlowych, w tle Fed, PKB i wyniki spółek

Omawiane walory: , , , ,

Zapowiedź otwarcia od 4 maja galerii handlowych w Polsce, pozytywnie wpłynęło na kursy spółek z branży odzieżowej, dodatkowo podnosząc rosnące od rana warszawskie indeksy. Jeżeli tylko po południu humorów inwestorom nie popsują dane o amerykańskim PKB, to dzisiejsza sesja zakończy się sporymi wzrostami.

 ccc, lpp, vrg, monnari, wittchen, komentarz,akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

O godzinie 11:20 indeks WIG20 rósł o 1,64 proc. do 1.620 pkt., WIG zyskiwał 1,39 proc. i testował poziom 45.376, pkt., mWIG40 miał wartość 3.230 pkt. (+1,13 proc.), a sWIG80 11.593 pkt. (+0,26 proc.).

Wzrosty na GPW przywędrowały nad Wisłę z zagranicy, gdzie oczekiwania na dzisiejsze posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i jutrzejsze Europejskiego Banku Centralnego (ECB), wsparte dobrze przyjętymi wynikami spółki Alphabet (w handlu posesyjnym akcje właściciela wyszukiwarki Google podrożały aż o 7,9 proc. do 1.330 dolarów w reakcji na opublikowany po sesji raport za I kwartał 2020 roku), a także oczekiwaniem na publikowane dziś wyniki kwartalne przez Microsoft i Facebooka, wspierają wzrosty indeksów.

O tym jak mocno wspierają, doskonale świadczy przykład giełdy w Mediolanie, która rośnie o 0,8 proc. pomimo wczorajszej wieczornej decyzji agencji Fitch o obniżeniu ratingu Włoch do poziomu „BBB minus”, czyli zaledwie jeden poziom przed „oceną śmieciową”.

Dziś tylko jeden czynnik mógłby popsuć nastroje na rynkach finansowych. I nie jest to posiedzenie Fed, pod które dziś częściowo toczy się gra na rynkach. Bo samo posiedzenie nic nie wniesie. Ani nie przyniesie obniżki stóp procentowych, ani też nowych programów wsparcia. Fed jedynie może wprowadzić lekkie modyfikacje do dotychczas podejmowanych działań. Na pewno jednak zapewni, że zrobi wszystko co będzie tylko konieczne, żeby chronić firmy i gospodarkę. I to zapewnienie rynkom wystarczy.

Co zatem może popsuć nastroje? Jedynym takim czynnikiem są popołudniowe dane z USA. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany wstępny odczyt PKB za I kwartał br. Rynek oczekuje jego spadku o 4 proc. (w ujęciu annualizowanym) wobec wzrostu o 2,1 proc. w ostatnim kwartale 2019 roku. I jakkolwiek inwestorzy są gotowi, że dane mogą być gorsze od prognoz, to znacząco słabszy odczyt (spadek grubo poniżej 5 proc.) mógłby ich wystraszyć, prowokując realizację zysków. Jednak tylko wtedy. Nieco słabsze dane przejdą bez echa.

W dobre nastroje na rynkach światowych, które od początku dnia podnosiły notowania warszawskich indeksów, po godzinie 10:00 dodatkowo wpisała się zapowiedź otwarcia galerii handlowych w Polsce od 4 maja (oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego i zamknięcia strefy gastronomicznej i rekreacyjnej w galeriach). To znaczące przyspieszenie w stosunku do wcześniejszych planów, gdy zakładano ich otwarcie dopiero około połowy maja. Stąd też na reakcję spółek prowadzących sklepy w galeriach nie trzeba było długo czekać.

Kurs CCC, który jeszcze wczoraj był dołowany przez nową emisję akcji, dziś wystrzelił o 19,4 proc. do 46,20 zł.

Akcje LPP podrożały o 10,5 proc. do 6670 zł, wkraczając w obszar oddziaływania luki bessy z 9 marca (6370-6845 zł), której domknięcie znacząco zmniejszyłoby szanse na powrót w rejon marcowych maksimów, jednocześnie otwierając drogę do dalszych wzrostów.

Akcje VRG, posiadającej w swym portfelu takie marki jak Vistula, Wólczanka, Bytom czy Kruk, drożeją o 16,3 proc. do 3,00 zł.

Akcje Monnari drożeją o 20,9 proc. do 2,05 zł, a Wittchen o 19,9 proc. do 8,8 zł. Rosną również akcje innych spółek z tej branży. W efekcie subindeks WIG-Odzież rośnie o 11,4 proc., testując najwyższe poziomy od 1,5 miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, lpp, MONNARI, vrg, wittchen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AmRest, LPP i CCC.

 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez Allegro, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LiveChat i Benefit Systems.

 • Semper Simul Foundation zamierza przejąć kontrolę nad LPP

  Fundacja Semper Simul zbędzie na rzecz Fundacji Sky pakiet akcji zwykłych, a nabędzie od niej pakiet akcji imiennych uprzywilejowanych, stając się tym samym większościowym akcjonariuszem LPP. Przekroczenie przez Fundację Semper progu 33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu LPP będzie skutkować obowiązkiem ogłoszenia przez tego akcjonariusza wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki w liczbie powodującej osiągnięcie 66 proc. ogólnej liczby głosów.

 • Druga fala pandemii uderza w giełdy, mocna przecena CCC i LPP Pandemia w Polsce przyspiesza i napędza spadki na warszawskiej giełdzie. WIG20 przełamał wrześniowe minima i jest najniżej od końca maja. Indeks największych spółek ma otwartą drogę do dalszych spadków.
 • Mały lockdown daje w kość warszawskiej giełdzie, mocne spadki JSW i CCC Od mocnej przeceny rozpoczęła się sesja w Warszawie. To kontrastuje z zieloną Europą. Indeksy w dół ciągnie słaby sentyment na GPW, niepokojące wieści ze spółek i obawy przed konsekwencjami pandemii koronawirusa. I jedynie spółki covidowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, co samo w sobie też jest złą wróżbą dla GPW.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR