Małe spółki rosną na przekór rynkowi, w grze Enea, Bogdanka i Kerdos

Omawiane walory: , , , , , , ,

Początek nowego tygodnia na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem niewielkiej przeceny i niskich obrotów. Na tle rynkowego marazmu najlepiej wypada sWIG80, czyli segment, w którym dużą rolę odgrywają inwestorzy indywidualni.

W niedzielnych wyborach regionalnych w hiszpańskiej Katalonii zwyciężyły partie opowiadające się za niepodległością tej prowincji. Ruch Razem dla TAK i Kandydatura Jedności Ludowej zdobyły łącznie niespełna 47,33 proc. głosów, co przekłada się na 72 mandaty w 135 miejscowym parlamencie. Wybory do parlamentu Katalonii nieoficjalnie nazywano plebiscytem w sprawie odłączenia się od Hiszpanii.

Wyniki wyborów w Katalonii nie przełożyły się znacząco na rynki finansowe. Hiszpański IBEX35, jako jeden z nielicznych zyskuje 0,5 proc. W tym samym czasie niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą odpowiednio 0,7 proc. i 1 proc. Na rynkach rozwiniętych uwaga graczy skupia się na kolejnych słabych odczytach makro z Chin. W sierpniu zyski firm przemysłowych spadły o 8,8 proc. r/r, tym samym był to już trzeci miesiąc spadków z rzędu i zarazem najsilniejszy od 2011 roku.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

W Warszawie nastroje wśród inwestorów również są mieszane. Indeks WIG20 traci 0,6 proc., a mWIG40 zniżkuje o 0,2 proc. Po przeciwnej stronie jest segment małych spółek, który rośnie o 0,4 proc. Warto jednak podkreślić, że cały ruch odbywa się przy bardzo niskich obrotach – około godziny 11:00 ich wartość wyniosła zaledwie 100 mln zł.

W poniedziałek rano najsłabszymi punktami w segmencie dużych spółek są Enea (-1,6 proc.) i Bogdanka (-2 proc.). Według doniesień dziennika Rzeczpospolita, Enea rozpoczęła badanie due diligence Katowickiego Holdingu Węglowego. Miałby to być wstęp do przejęcia śląskiego producenta węgla, który od dłuższego czasu balansuje na granicy bankructwa. Spółka energetyczna na chwilę obecną nie komentuje ustaleń gazety. Warto dodać, że 2 października ruszają zapisy na akcje Bogdanki. Enea za każdy walor lubelskiej kopalni oferuje 67,39 zł.

Sądzimy, iż zarząd Enei otrzymał zgodę na ogłoszenie wezwania na sprzedaż akcji LW Bogdanka, pod warunkiem zaangażowania kapitałowego w KHW. Bez systemowych zmian po stronie kosztowej, przy spadających cenach węgla energetycznego i prądu, przejęcie aktywów górniczych jest mocno obarczone ryzykiem trwałej deficytowości czy ujemnego IRR. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

Wśród średnich spółek skalą przeceny wyróżnia się Hawe (-7 proc.). Według doniesień Pulsu Biznesu, wierzyciele-obligatariusze wystąpili z wnioskiem o egzekucję z dochodów Hawe Telekom. Z inicjatywą wystąpił Vestor Dom Maklerski, którego klienci obejmowali papiery dłużne giełdowego telekomu. Jeśli sąd przychyli się do tego wniosku, w Hawe Telekom zostanie wprowadzony zarząd przymusowy. Posiedzenie sądu w tej sprawie zaplanowano na 7 października.

Mocna postawa indeksu sWIG80 to zasługa Kerdosu. W okolicach 0,43 zł wyhamowała wyprzedaż akcji, a poniedziałek notowania zaliczają blisko 16-proc. odbicie. Przed weekendem z zasiadania w radzie nadzorczej spółki zrezygnowali Paweł Miller (przewodniczący) i Tadeusz Pietka. Pierwszy jako powód rezygnacji podał powody osobiste, drugi dodatkowo wskazał fakt rozpoczęcia nowego projektu zawodowego, który wymaga pełnego zaangażowania czasowego.>> Wszystkie komunikaty Kerdosu znajdziesz tutaj

Mocnym punktem wśród maluchów są też akcje Monnari (+5,5 proc.). Pekao IB podniósł cenę docelową akcji modowej spółki do 23 zł z 19 zł i utrzymał dla nich zalecenie kupuj. W poniedziałek jeden walor Monnari kosztuje 17,51 zł.

O 2,8 proc. drożeją akcje Ursusa. Spółka poinformowała, że otrzymała 4,27 mln zł, czyli 10 proc. wartości wysłanej szóstej, ostatniej partii przedmiotu umowy w ramach płatności pierwszej fazy umowy z METEC. >> Komunikat znajdziesz tutaj

Rekomendację z 20-proc. potencjałem do wzrostu dostał Comp (+2,2 proc.). Analitycy DM BDM rozpoczęli rekomendowanie spółki informatycznej od zalecenia kupuj. Jedną akcję wyceniono na 69,50 zł, a raport wydano przy kursie 55 zł.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:20

Mapa rynku – stan na godzinę 11:20

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, comp, Enea, hawe, Kerdos, MONNARI, ursus, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Enea miała wstępnie 423 mln zł zysku netto w 2019 r.

  Grupa ENEA wypracowała 15,8 mld zł przychodów ze sprzedaży netto, 3,41 mld zł EBITDA i 423 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane. W środę kurs akcji spółki rośnie o 5,5 proc.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Energa i Enea: Elektrownia Ostrołęka dokonała odpisów na 1.027 mln zł

  Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. - spółka Energi i Enei realizująca projekt budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C - zdecydowała o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych w łącznej wysokości 1.027 mln zł. Odpisy obniżą skonsolidowany wynik netto Energi o 443 mln zł, a Enei - o ok. 500,9 mln zł.

 • LW Bogdanka rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd Lubelskiego Węgla BOGDANKA rekomenduje przeznaczenie zysku netto za 2019 r. w kwocie 306,18 mln zł w całości na kapitał rezerwowy.

 • Topnieje polska reprezentacja w indeksie MSCI Standard

  Wraz z końcem maja aż trzy polskie spółki pożegnają się z miejscem w indeksie MSCI Standard. Roszady obejmą też MSCI Small Cap, gdzie dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki zostaną zastąpione przez Bank Handlowy i Ten Square Games.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR