MCI przesuwa Travelplanet w ramach grupy kapitałowej

Omawiane walory: ,

Fundusz należący do giełdowego MCI sprzedał ze znaczną stratą cały posiadany pakiet akcji w spółce turystycznej na rzecz jednej ze swoich spółek portfelowych.

W piątek po sesji MCI.PrivateVentures Fundusz Inwestycyjny Zamknięty poinformował o zbyciu 1.052.175 szt. akcji w notowanej na giełdzie spółce Travelplanet.pl SA. Stanowiły one 44,44 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki. Akcje odkupiła czeska spółka Invia AS, która przed transakcją nie posiadała akcji.

Nabywca częściowo należy do sprzedawcy poprzez fundusz MCI.TechVentures, który wg sprawozdania na 30 czerwca 2011 r. posiadał 825.465 akcji Invii, co odpowiadało 29,6 proc. udziału w kapitale zakładowym. To samo sprawozdanie wykazuje 905.297 akcji Travelplanet posiadanych przez fundusz, o wartości wg cen nabycia 28.668 tys. zł. O transakcji przejęcia 50,1 proc. udziałów Invii informowało 13 maja 2008 r. MCI w komunikacie prasowym. Jak czytamy, Invia od dawna planuje rozwijać się na rynku polskim.

– Celem MCI w perspektywie 2–3 lat jest zbudowanie silnej grupy o przychodach przekraczających 250 mln EUR. Mając w portfelu dwie największe spółki w tym obszarze w regionie, Travelplanet i INVIĘ, jesteśmy na najlepszej drodze aby to zrealizować. – powiedział w maju 2008 r. Maciej Kowalczyk, Dyrektor Inwestycyjny MCI.

Jak podaje MCI w omówieniu wyników za I półrocze 2011 r., Invia.cz osiągnęła przychody w wysokości 3,3 mln euro.

Właściciel planuje debiut giełdowy spółki.

– W drugiej połowie bieżącego roku prospekt Invii powinien trafić do czeskiej komisji nadzoru finansowego. Debiut tej spółki na GPW możliwy jest na przełomie 2011 i 2012 roku. – powiedział w maju 2011 r. Tomasz Czechowicz.

W komunikatach z 16 września  brak informacji o wartości transakcji. Jak pisze parkiet.com, wyniosła ona blisko 13 mln zł czyli była zbliżona do wyceny rynkowej. Zakup wg tego samego źródła został sfinansowany pożyczką udzieloną przez sprzedającego. Transakcja ma być refinansowana w ciągu kilku miesięcy.

Kurs Travelplanet.pl na sesji 16.09 zamknął się na 12,20 zł. Jeśli odnieść się do wartości w księgach sprzedającego funduszu, wykazał on stratę ponad 60 proc. W prezentacji wyników za I półrocze, MCI podaje jednak łączny wynik MCI.TechVentures na poziomie plus 50 proc., z dopiskiem „włącznie z inwestycją w Travel Planet S.A. na poziomie GK MCI” (pisownia oryginalna). Wg tego samego dokumentu, MCI wycenia akcje Travelplanet i Invia łącznie na 83,8 mln zł.

Fundusz MCI obejmował akcje w 2008 r., m.in. 20 czerwca 215 tys. akcji (kurs zamknięcia tego dnia wyniósł 40,99 zł). Akcje Travelplanet kupowało też bezpośrednio MCI Management SA dnia 10 grudnia 2010 r., płacąc po 15,85 zł.

Travelplanet miało w pierwszym półroczu br. stratę 1,8 mln zł wobec straty 2,5 mln zł rok wcześniej. Przychody spadły do 7,5 mln z 7,7 mln zł. Wartość księgowa skurczyła się do 2,4 mln zł, co odpowiada 1,03 zł na akcję. Rating nadawany przez StockWatch.pl jest na poziomie D z powodu złych wskaźników ekonomicznych i majątkowych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mci, travelpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR