Ministerstwo Klimatu i spółki energetyczne mają list ws. gospodarki wodorowej

Omawiane walory: , , , , ,

Ministerstwo Klimatu podpisało z 17 spółkami i organizacjami z branży energetycznej i transportowej, m.in. Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, PKN Orlen, Grupą Azoty, Grupą Lotos, Tauronem, JSW, Gaz-Systemem i PKP Energetyką "List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego".

pge,Enea,Energa,Tauron, ministerstwo, klimatu, , gospodarka, wodorowa,

Ministerstwo Klimatu i spółki energetyczne mają list ws. gospodarki wodorowej (Fot. PGE)

– Dziś wykonujmy pierwszy krok w budowie w Polsce nowej gospodarki wodorowej. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 17 podmiotów gospodarczych, które chcą realizować ambitne projekty gospodarcze. Dziś Polska jest piątym producentem wodoru na świecie, głównie z paliw kopalnych; chcemy by ciężar tej produkcji przesuwał się w kierunku odnawialnych źródeł energii – powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas konferencji prasowej.

– Mamy dziś ważny dzień dla polskiego przemysłu i gospodarki. Chcemy, żeby polska dała sobie szansę, by pewne trendy wyprzedzać, by być tymi, którzy patrzą w przyszłość. Chcemy tworzyć koalicję między rządem a przemysłem – dodał minister klimatu Michał Kurtyka.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, jako jeden z sygnatariuszy listu, skomentował, że na razie wodór nie odgrywa dużej roli w gospodarce, ale perspektywy jego zastosowania są pomyślne.

– Nawet 20-25 proc. miksu energetycznego w Europie może pochodzić z wodoru. My widzimy w tym dużą szansę dla Polski. To, co dla naszej spółki najważniejsze, to zastosowanie wodoru w sieciach gazowniczych. One nie muszą wykorzystywać tylko gazu ziemnego. Będziemy chcieli mieszać z nim biogaz i również mieszać wodór. Kwestią będzie wyprodukowanie dużych ilości [wodoru] – powiedział Kwieciński.

– Podkreślam, że wodorem zajmujemy się od około 2 lat. Nie tylko Orlen, ale i wiele firm w Polsce. Inicjatywa Ministerstwa Klimatu daje szanse, by siły połączyć – dodał członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki.

Natomiast wiceprezes Taurona Jarosław Broda wspomniał m.in. o wyzwaniach dla budowy gospodarki wodorowej.

– Wyzwanie pierwsze to finansowanie. W naszej skali pewne środki poświęciliśmy na rozwój technologii; by przejść na większą skalę potrzebujemy wsparcia. Drugie wyzwanie to regulacje, które muszą wyprzedzać nasze działania – wskazał Broda.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty, jsw, Lotos, PGNiG, PKNOrlen, TAURONPE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR