Nadzieja na przedświąteczne odbicie. Czerwono na Polimeksie i Rafako

Omawiane walory: , , , , , ,

Wkraczamy w krótszy przedświąteczny giełdowy tydzień. To właśnie jego specyfika sprawia, że pomimo mocno wybrzmiewającego tematu wojen handlowych, a także nieudanego zeszłotygodniowego odbicia, jest szansa na wzrostową korektę na GPW.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Poniedziałkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od niewielkiej zwyżki indeksu dużych spółek i nieco słabszego zachowania spółek małych i średnich. O godzinie 10:30 WIG20 zyskiwał 0,18 proc. do 2.261 pkt. Warto przypomnieć, że w piątek indeks blue chipów wybronił się przed mocną przeceną i odbił od dołków z poprzedniego poniedziałku, co można uznać za mały sukces strony popytowej.

Podczas gdy WIG20, a wraz z nim też WIG, notowane były na małych plusach, na ponad rocznych minimach znajdował się mWIG40, testując poziom 4.600 pkt. (-0,35 proc.). Słabo radził sobie sWIG80, spadając o 0,3 proc. W przedświąteczny klimat wpisują się także niemrawe obroty. Po 1,5 godziny handlu ich wartość przekroczyła zaledwie 80 mln zł, co daje wynik o połowę niższy niż w piątek o tej samej porze.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Rozpoczynający się właśnie tydzień jest tygodniem przedświątecznym. W związku z tym dla licznej grupy światowych parkietów będzie on czterodniowym tygodniem giełdowym. W piątek przed Wielkanocą zamknięte będą m.in. giełdy w USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii i Polsce. To w sposób oczywisty wpłynie na zachowanie inwestorów. Szczególnie, że jednocześnie brakować będzie mocnych impulsów płynących ze strony danych makroekonomicznych, a temat wojen handlowych na chwilę może przycichnąć. To wszystko sugeruje, że rozpoczynający się właśnie tydzień może upłynąć pod znakiem próby wzrostowego odbicia.

Źródło: Kalendarz inwestora – Dni bez sesji na GPW w 2018 r.

Dzisiejsze poranne plusy WIG20 zawdzięcza w dużej mierze detalistom i bankom. Na pierwszy plan wysuwa się wzrost cen akcji CCC o 4,3 proc. do 240 zł. Tym samym odreagowują one przecenę z dwóch poprzednich sesji, która ściągnęła notowania do poziomów nieoglądanych od lipca ub.r. Dzisiejszy wzrost jest przede wszystkim korektą wcześniejszych spadków i ma niewiele wspólnego z opublikowanymi wynikami, które nie zaskoczyły.

Perspektywy dla globalnej hossy >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W całym 2017 roku grupa CCC wypracowała 302,3 mln zł zysku netto, co było wynikiem znacząco lepszym niż rok wcześniej (59,7 mln zł), ale zgodnym z wcześniej podawanymi przez obuwniczego giganta szacunkami. Przychody wzrosły w opisywanym okresie o 31,7 proc. rok do roku do 4,19 mld zł. Spółka poinformowała, że w tym roku planuje zwiększyć powierzchnię sklepów o nie mniej niż 110 tys. m2 netto, z czego około 43 proc. zostanie otwarte w Polsce, a reszta za granicą.

Indeksowi blue chipów w największym stopniu ciążyły taniejące o 2,5 proc. akcje KGHM. Spadek w okolice 88,70 zł oznacza 15-miesięczne minimum. Spółkę z Lubina w dół ciągną ceny miedzi. Jej notowania spadały rano o 1,3 proc. i znalazły się najniżej od 3-miesięcy.

Na szerokim rynku negatywnie wyróżniają się akcje Polimeksu-Mostostal (-9,55 proc.) i Rafako (-11 proc.). Obie spółki są dzisiaj największym balastem dla indeksu sWIG80. Wyprzedaż na Polimeksie i Rafako należy wiązać z informacją, że zarząd Elektrowni Ostrołęka zawnioskował do Enei oraz Energi o wybór oferty GE Power i Alstom Power System (6 mld zł brutto) na budowę nowego bloku o mocy ok. 1.000 MW. Konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Rafako złożyło ofertę o wartości blisko 9,6 mld zł brutto. >> Czytaj więcej
Drugą sesję z rzędu odbija kurs akcji GetBacku. Rano notowania windykatora rosną o 3,8 proc. i wracają powyżej poziomu 10 zł za akcję. Nie zmienia to jednak fatalnego nastawienia inwestorów do spółki, co doskonale obrazuje tegoroczny spadek jej akcji o 44 proc.

We wtorek 27 marca o godz. 11:00 odbędzie się czat z Grzegorzem Miechowskim, prezesem zarządu 11 bit studios. Tematem spotkania będzie omówienie wyników spółki za 2017 rok oraz planów wydawniczych na 2018 rok.

Początek tygodnia będzie ważnym momentem dla akcjonariuszy 11 bit studios. Jeszcze dziś spółka pochwali się wynikami, a jutro prezes Grzegorz Miechowski weźmie udział w czacie inwestorskim w StockWatch.pl. Za niespełna miesiąc (24 kwietnia) globalną premierę będzie miała gra Frostpunk w wersji na PC, czyli sztandarowy projekt warszawskiego studia. Obecnie za jedną akcję 11 bit trzeba zapłacić 209 zł, czyli o 0,5 proc. więcej niż w piątek, co oznacza ciąg dalszy dwumiesięcznej konsolidacji.

Rosną też akcje ubiegłotygodniowego debiutanta, czyli litewskiego touroperatora Novaturas. Za jeden walor trzeba zapłacić 45,50 zł, czyli o 4,4 proc. więcej.

Podczas gdy jedne spółki trafiają na giełdę, inne ją opuszczają. Zarząd GPW zdecydował, że 3 kwietnia akcje Synthosu znikną z warszawskiego rynku.

Początek poniedziałkowej sesji w Warszawie upływa w dość niemrawych nastrojach. Wydaje się jednak, że w miarę upływu czasu powinny się one poprawiać. Przede wszystkim dlatego, że górę nad słabością polskiego rynku akcji ma szansę wziąć pokusa zagrania pod odbicie na Wall Street, po tym jak ubiegły tydzień tamtejsze indeksy zakończyły dużymi spadkami. Pokusa może być o tyle duża, że temat wojen handlowych, jakkolwiek wciąż jest dla giełd groźny, to chwilowo może budzić mniejsze emocje.

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne jest puste. W kolejnych dniach też będzie brakować przełomowych publikacji. Inwestorzy powinni wprawdzie śledzić raporty o dochodach i wydatkach Amerykanów, indeks zaufania Conference Board, finalnych odczyt amerykańskiego PKB, czy też inflacyjne dane z Europy, ale to nie będą „figury” mogące w znaczący sposób wpłynąć na nastroje. Dużo większy wpływ niż dane wciąż będzie miał temat wojen handlowych (aczkolwiek, jeżeli nie pojawią się nowe fakty to nie będzie on wybrzmiewał tam mocno jak przed weekendem), czy też wystąpienia bankierów centralnych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, ccc, getback, kghm, Novaturas, Polimexms, rafako, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR