Nowa afera na Catalyst, PCZ i obligacje za 62 mln zł

Omawiane walory:

Bankrutujący PCZ nie wykupił czerwcowych obligacji serii B oraz nie wypłacił odsetek od sześciu innych serii, mimo iż miesiąc wcześniej lekką ręką wydał 10 mln zł na skup długu zapadającego m.in. w 2017 roku. Na rynku obligacji korporacyjnych rozkręca się kolejna afera.

PCZ nie wykupił obligacji serii B PCZ0615 o wartości nominalnej 8 mln zł oraz nie wypłacił odsetek od szczęściu innych serii. W sumie na ten cel spółka świadcząca usługi medyczne potrzebowała 9,7 mln zł. W komunikacie podano, że wierzytelności obligatariuszy wraz z odsetkami zostały wskazane jako zobowiązania we wniosku o ogłoszenie upadłości. Brak spłaty długów spółka tłumaczy istotnymi zaburzeniami płynności finansowej emitenta skutkującej złożeniem wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu.

Wydział upadłościowy wrocławskiego sądu potwierdził w środowej rozmowie z redakcją StockWatch.pl wpłynięcie wniosku w sprawie PCZ SA. W najbliższych dniach okaże się, czy wniosek od strony formalnej złożono prawidłowo. Na obecnym etapie nie wiadomo, czy do wniosku załączono propozycje układowe. Spółka w ubiegłotygodniowym komunikacie milczała na temat wstępnych warunków układu z wierzycielami. Do wystąpienia o upadłość PCZ skłoniły trzy czynniki: problemy z bankiem kredytującym, który domaga się zwrotu 20 mln zł kredytu, fiasko rozmów z inwestorami w kwestii pozyskania 50 mln zł oraz zapadające na koniec czerwca obligacje serii B. Warto dodać, że naruszenie warunków umowy kredytu dawało obligatariuszom prawo do wezwania firmy do natychmiastowego wykupu pozostałych sześciu serii obligacji. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany obligacjom PCZ

Bankructwo PCZ to świeży temat. O złożeniu wniosku największa polska prywatna sieć placówek medycznych poinformowała w sobotę po południu. Komunikat był lakoniczny. Użytkownicy forum obligacji StockWatch.pl zwrócili uwagę, że jego treść nie precyzuje, kto jest autorem wniosku. W poniedziałek PCZ opublikował korektę i przyznał, że to jego zarząd wystąpił z wnioskiem do sądu.

Pracownicy i pacjenci PCZ spanikowali, stąd prezes Stanisław Pachołek w poniedziałek wydał oświadczenie, w którym sugeruje, że bankructwo dotyczy tylko jednej spółki wchodzącej w skład Polskiego Holdingu Medycznego PCZ, tj. konkretnie PCZ SA, jako emitenta obligacji na rynku Catalyst oraz akcji na rynku NewConnect. Dodał, że pozostałe spółki z grupy m.in. przychodnie, szpitale, obiekty sanatoryjne czy hurtownie farmaceutyczno-medyczne CeFarMed na bieżąco wykonują świadczenia medyczne. W tym zakresie nasuwa się szereg wątpliwości w kontekście ostatnich zmian w akcjonariacie w obrębie holdingu. Swoją pozycję w spółkach należących do grupy znacząco umocnił główny akcjonariusz, a od niedawna były prezes PCZ – Romuald Ściborski.

pcz_spolki

Warto dodać, że część wyżej wymienionych zmian wg. KRS nastąpiła 31 marca, ale spółka nie poinformowała o tym w raporcie za I kwartał 2015 r. Kontrowersyjnych wątków jest więcej. Wcześniej szerokim echem wśród posiadaczy papierów dłużnych odbiła się korekta raportu za IV kwartał. Po zbadaniu sprawozdania rocznego przez audytora suma bilansowa grupy zmniejszyła się o prawie połowę względem raportu za IV kwartał 2014 roku, natomiast kapitał własny spadł z 495 mln zł do 198 mln zł.

Wśród inwestorów oburzenie wywołał też skup obligacji. Pod koniec maja spółka na przedterminowy wykup papierów dłużnych wydała ponad 10 mln zł. Podejrzenia wzbudził fakt, że większość skupionych z rynku obligacji zapadała w 2017 r. Nieco ponad miesiąc później w kasie spółki zabrakło środków na uregulowanie czerwcowych zobowiązań.

Szeroko komentowanym wydarzeniem była też kwietniowa rezygnacja Romualda Ściborskiego ze stanowiska prezesa. Założyciel grupy ustąpił z funkcji ze skutkiem na dzień zwołania ZWZA PCZ. W komunikacie zastrzeżono, że zmiana nastąpi nie później niż 20 czerwca, czyli przed wykupem obligacji za 8 mln zł. Podczas czerwcowego walnego na stanowisko prezesa wybrano Stanisława Pachołka, dotychczasowego wiceprezesa.

Upadłość PCZ to kolejny silny cios dla rynku Catalyst. Oprócz niewykupionej wczoraj serii obligacji o wartości 8 mln zł, w obrocie wciąż są papiery spółki za 63,69 mln zł. Uwzględniając tegoroczny skup obligacji, wartość zgłoszonego we wniosku o upadłość długu obligacyjnego opiewa na ok. 61 mln zł (plus odsetki). Więcej niespłaconych obligacji w historii Catalyst miał tylko Gant Development. W praktyce szanse na odzyskanie całej kwoty są czysto teoretyczne. W środę oferty kupna na trzy z sześciu pozostałych w obrocie serii zaczynały się od 1,11 proc. wartości nominalnej.

wykres_PCZ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PCZ, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR