Nowe rekomendacje dla Grupy Azoty, ZCh Police i ZA Puławy

Omawiane walory: , ,

Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM, w raporcie z 22 lutego zaktualizował rekomendacje i ceny docelowe trzech spółek z sektora chemicznego.

 Grupaazoty, Police, Pulawy, rekomendacje, akcje,

Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM, w raporcie z 22 lutego przyjrzał się spółkom z sektora chemicznego.

Nagłe i skokowe podwyżki cen nawozów od drugiej połowy stycznia znacząco zmieniły perspektywę wynikową Grupa Azoty na I kwartał i cały 2021 roku. Zdaniem Krystiana Brymory, analityka DM BDM, ich wzrosty mają uzasadnienie fundamentalne dając podwaliny pod cykliczne ożywienie w branży rolnej. W rezultacie mimo wielu wyzwań głównie po stronie kosztów gazu/CO2 oraz przewymiarowanego programu inwestycyjnego ze szczytem nakładów w latach 2021-2022, analityk podniósł zalecenie dla Grupy Azoty do kupuj z ceną docelową 34,90 zł za akcję. Względem bieżącego kursu wycena jest wyższa o blisko 15 proc.

– Wzrost cen nawozów od II połowy stycznia 2021 roku był bardzo wyraźny. Notowania mocznika zyskały aż 39 proc. r/r (+55 proc. r/r), a spodziewana przez nas średnia realna podwyżka cen portfela nawozowego Grupy Azoty na poziomie co najmniej 15-20 proc. powinna zrekompensować wysokie koszty surowcowe gazu/CO2 i zabezpieczyć marże w najważniejszym segmencie grupy – czytamy w raporcie przygotowanym przez Krystiana Brymora, analityka Domu Maklerskiego BDM.

Według największego producenta nawozów w Europie rynek przeszedł z fazy „napędzanego podażą” w ostatnich latach do „napędzanego popytem”. Popyt na zboża, gdzie najwięcej aplikuje się nawozów, jest związany ze wzrostem zapotrzebowania na żywność i biopaliwa. Amerykańscy producenci nawozów oceniają obecne warunki rynkowe jako najlepsze dla branży od 2014 roku, a wzrost wyników w 2021 roku ma być znaczący (rynek oczekuje >20 proc. r/r poprawy EBITDA). Kursy akcji największym firm w 2021 roku zyskały już średnio 16 proc. YTD. Tymczasem wycena Grupy Azoty wzrosła tylko o ok. 7 proc. YTD przy konsensusie zakładającym spadek EBITDA o 4 proc. r/r.

– W krótkim terminie ryzykiem są ceny gazu i CO2, w długim potężny CAPEX. Koszty gazu po styczniowym wyskoku >25 EUR/MWh ustabilizowały się w okolicach 16-17 EUR/MWh przy poprawie aury pogodowej i lepszej dostępności LNG. Z kolei koszty CO2 w lutym osiągnęły rekordowe 40 EUR/t przy naszych założeniach 30-35 EUR/t. GA jest największym konsumentem gazu na GPW i „najbrudniejszą” spółką w branży (nawet 4 mln ton deficytu) – czytamy w raporcie.

Spółka realizuje dwie duże inwestycje z budżetem ok. 8,5 mld zł, z czego do wydania w latach 2021-2023 pozostało aż 6,4 mld zł, co spowoduje potężny wzrost zadłużenia.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Z kolei Police powinny być beneficjentem dynamicznego ożywienia w sektorze rolnym i nawozowym, co daje perspektywę znaczącego wzrostu wyników w 1Q’21. W kolejnych kwartałach wynikom mogą jednak przeszkadzać słabsze marże na bieli tytanowej, a wysokie jak na możliwości zaangażowanie w projekt Polimery Police (34,4 proc.) ma relatywnie największy negatywny wpływ na wycenę (-4,1 zł/akcję). Akcentując wysokie mnożniki EV/EBITDA, z premią do grupy porównawczej, analityk obniżył zalecenie do sprzedaj z ceną docelową 7,50 zł za akcję. To o 40 proc. niżej niż obecny kurs na GPW.

– Wzrost cen nawozów od II połowy stycznia 2021 roku był bardzo wyraźny. Szczególnie zyskiwały notowania DAP (+41 proc. YTD, +87 proc. r/r), amoniaku czy mocznika (+39 proc. YTD, +55 proc. r/r), choć również NPK zanotowały solidne zwyżki (+35 proc. YTD, +53 proc. r/r). Marża na DAP wzrosła do poziomów nienotowanych od 2015 roku, który to rok był wówczas drugim najlepszym okresem dla spółki (po 2011) z blisko 300 mln zł skonsolidowanej EBITDA – czytamy w raporcie.

Ceny nawozów przez blisko pół roku nie reagowały na wysokie koszty surowcowe i ożywienie w sektorze rolnym. Szczególnie tanie w relacji do cen zbóż pozostawały nawozy NPK/DAP, gdzie za tonę pszenicy w 4Q’20 można było kupić rekordowe 0,95t NPK czy 0,64t DAP, wyraźnie powyżej długoterminowych średnich. Dodatkowym atutem jest niska baza wynikowa. Zdaniem eksperta, spółka nie powinna mieć problemów z jej pobiciem przy tak silnym otoczeniu cenowym.

Podobnie sytuacja ma się w Puławach, które również będą beneficjentem sytuacji na rynku nawozów. Obecne podwyżki powinny z nawiązką kompensować wysokie koszty surowcowe gazu/CO2. Akcentując atrakcyjną wycenę rynkową ekspert utrzymał zalecenie kupuj dla spółki z ceną docelową 113 zł/akcję. Bieżący kurs na GPW to 95,60 zł. W krótkim terminie ryzykiem dla prognoz analityka jest dalszy wzrost kosztów CO2 oraz zmienność na rynku gazu, po ustabilizowaniu sytuacji w ostatnich tygodniach. W dłuższym okresie perspektywa rekordowych nakładów inwestycyjnych w 2021-2022 roku w związku z budową węglowej EC obniża potencjał dywidendowy spółki, która przez 10 ostatnich lat regularnie dzieliła się wypłatami z akcjonariuszami.

– Wzrost cen nawozów od II połowy stycznia 2021 roku był bardzo wyraźny. Notowania mocznika zyskały 39 proc. r/r (+55 proc. r/r), a RSM, którego Puławy są największym producentem w kraju, aż 115 proc. YTD (+120 proc r/r). O ponad 50 proc. YTD wzrosły też notowania saletry amonowej. Produkty te stanowią ponad 60 proc. przychodów Puław – argumentuje analityk domu Maklerskiego BDM.

Ceny nawozów przez blisko pół roku nie reagowały na wysokie koszty surowcowe i ożywienie w sektorze rolnym. Tym samym za tonę pszenicy można było kupić rekordowe >0,9t mocznika przy długoterminowej średniej 0,74 t. Wzrost cen mocznika w 1Q’21 do 340 USD/t, na który niewątpliwie wpłynął wysoki popyt (czym wyższe ceny zbóż tym wyższa produktywność rolników) połączony ze zmniejszoną podażą z Chin, jest więc tylko wyrównaniem tych historycznych prawidłowości.

– Dynamiczne wzrosty cen nawozów, które mają podstawy fundamentalne stwarzają podwaliny pod cykliczne ożywienie w branży rolnej. Według największego producenta nawozów w Europie rynek przeszedł z fazy „napędzanego podażą” w ostatnich latach do „napędzanego popytem”. Popyt na zboża, gdzie najwięcej aplikuje się nawozów, jest związany ze wzrostem zapotrzebowania na żywność i biopaliwa. Amerykańscy producenci nawozów oceniają obecne warunki rynkowe jako najlepsze dla branży od 2014 roku, a ich kursy zyskały w tym roku średnio 16% YTD – czytamy w raporcie.

Spółka opublikuje słabe wyniki za 4Q’20 (publikacja 31 marca), co nie powinno być zaskoczeniem przy wyraźnym wzroście kosztów gazu i stabilnych nawozach. Wyniki podbije zmiana rozliczeń darmowego CO2.

Rekomendacja dla sektora chemicznego powstała 22 lutego 2021 r. Autorem rekomendacji jest Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty, Police, Pulawy)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR