Raport: 11 spółek, które obłowią się na programie Rodzina 500+

Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

Kształt flagowego programu nowego rządu 500+ jest już znany. Teraz czas na dzielenie łupów. Sprawdziliśmy, które giełdowe spółki zyskają na wsparciu rodzin wielodzietnych, a które będą musiały się dorzucić do jego sfinansowania.

Program 500+ ma rozbroić bombę demograficzną i odmłodzić polskie społeczeństwo. Rząd w uzasadnieniu przyjął najbardziej optymistyczną prognozę demograficzną dla Polski sformułowaną przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jednak dla inwestora giełdowego nawet działającego w horyzoncie długoterminowym, na założone efekty trzeba będzie zbyt długo czekać. Na dzień dzisiejszy dużo ważniejsze są bieżące skutki programu w odniesieniu do ogólnej koniunktury gospodarczej oraz przełożenie na sytuację poszczególnych branż i spółek notowanych na giełdzie.

Program 500+ zwiększy dochody gospodarstw domowych o około 20 mld zł rocznie, czyli 1,1 proc. całego PKB. Nie ma wątpliwości, że w zdecydowanej części te pieniądze zostaną wydane na bieżącą konsumpcję. Dla koniunktury gospodarczej w 2016 i 2017 roku kluczowe jest pytanie, czy zadziała efekt mnożnikowy i wzmożona konsumpcja rozkręci gospodarkę. Pozwoliłoby to zwiększyć dochody podatkowe i tym samym pokryć koszty programu 500+.

Nie jest to jednak oczywiste, bo pieniądze potrzebne co miesiąc nie wezmą się z powietrza i rząd albo będzie je musiał pożyczyć, albo ściągnąć w postaci wyższych podatków. Poza tym program 500+ w znaczący sposób zwiększa udział państwa w redystrybucji PKB. Oprócz problemów budżetowych może to skutkować ograniczeniem inwestycji i wzrostem podatków. Końcowym efektem takiego scenariusza byłoby zmniejszenie konkurencyjności polskiej gospodarki i spadek tempa wzrostu PKB.

Łączny efekt programu 500+ jest w tej chwili wielką niewiadomą. Toczące się wokół niego gorące dyskusje można potraktować jako kolejny etap sporu pomiędzy zwolennikami monetaryzmu i keynesizmu. Wprowadzenie programu jest niewątpliwie podyktowane wiarą w możliwość stymulacji fiskalnej gospodarki. Czy tak faktycznie będzie, przekonamy się dopiero za 2-3 lata, ale decyzje inwestycyjne nie mogą aż tyle czekać.

Kto zapłaci za program Rodzina 500+

Według obecnego stanu budżetowego, problemy ze sfinansowaniem programu 500+ pojawią się już w 2017 r.

Polityka fiskalna: 2016 vs. 2017 (Źródło: raport DM mBank)

Polityka fiskalna: 2016 vs. 2017 (Źródło: raport DM mBank)

Jest jasne, że Ministerstwo Finansów w najbliższych latach będzie mocno walczyło o zwiększenie dochodów budżetowych. Dlatego nie ma co się spodziewać zapowiadanych w kampanii wyborczej obniżek podatków VAT oraz CIT. Mało prawdopodobne jest też wielokrotnie rozważane zniesienie lub zawieszenie podatku od kopalin, co bezpośrednio przełożyłoby się na kurs akcji KGHM-u.

Apetyt budżetu będzie natomiast przekładać się na zwiększone wypłaty dywidend w spółkach, w których Skarb Państwa ma znaczące udziały, ale nie może pobrać daniny na poziomie kosztów operacyjnych, jak w KGHM-ie. Dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na notujący rekordowe wyniki PKN Orlen, ale także na PGNiG i PZU, które generują znaczące nadwyżki i są pierwsze w kolejce do zasilenia budżetu. Natomiast KGHM i PKO BP, które dotąd regularnie dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami, w najbliższym czasie powinny przykręcić kurek z dywidendami. Ich otoczenie znacznie się pogorszyło, z jednej strony są to niskie ceny miedzi w wypadku KGHM, nowy podatek bankowy i planowane przewalutowanie kredytów bankowych w wypadku PKO BP. Nie bardzo mają z czego też czerpać spółki energetyczne, czyli PGE, Tauron, Enea i Energa. W ich wypadku ważniejsze wydają się ogromne potrzeby inwestycyjne oraz wymuszony udział w ratowaniu polskich kopalni węgla kamiennego.

Już wiadomo, że znaczący udział w finansowaniu Rodziny 500+ będą miały banki. Po latach generowania wysokich zysków dla właścicieli, banki przymusowo zaczną dzielić się z całym społeczeństwem. Wprowadzony w styczniu podatek od aktywów sfinansuje około 20-25 proc. programu 500+, redukując zyskowność sektora o 30-40 proc. według szacunków StockWatch.pl. Kursy akcji banków reagowały na nowe obciążenia już od połowy 2015 roku, tracąc od tamtej pory 30 proc. >> Więcej o kondycji i perspektywach sektora bankowego w naszym raporcie

Program Rodzina 500+ jest natomiast uzależniony od wprowadzenia kolejnych podatków, w tym między innymi od hipermarketów. Na razie próby jego wypracowania palą na panewce. Widać to po natychmiastowej reakcji inwestorów giełdowych – na przykład kurs Jeronimo Martins, operatora sieci sklepów Biedronka, które miały być jedną z ofiar nowych regulacji, wzrósł o 10 proc. po ogłoszeniu rządowej propozycji. Wbrew pierwotnym intencjom, sprowadzała się ona do opodatkowania praktycznie całego handlu detalicznego, co wzmocniłoby najmocniejszych graczy na rynku. Rykoszetem dostała za to branża e-commerce, która również miała zostać objęta nowym podatkiem hipermarketowym.

Wykres Jeronimo Martins (Źródło: jeronimomartins.pt)

Wykres Jeronimo Martins (Źródło: jeronimomartins.pt)

Prace nad nową wersją podatku cały czas trwają, ale niewykluczone, że skończy się po prostu podniesieniem podatku VAT. Byłoby to najprostsze rozwiązanie, unikające zarzutów antykonkurencyjngo charakteru podatku od hipermarketów, który ingerowałby w rynek handlu detalicznego.

Kto zyska na wprowadzeniu programu Rodzina 500+

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Efektem programu 500+ będzie ogólny wzrost popytu konsumpcyjnego. Powinien on jednak mieć odmienną strukturę niż dotychczasowe wydatki gospodarstw domowych, jako że dodatkowe środki mają zostać przeznaczone na zaspokojenie potrzeb dzieci. Dlatego warto zwrócić uwagę na spółki z branży odzieżowej, szczególnie posiadające ofertę dla dla dzieci i młodzieży, czyli CDRL, LPPCCC, choć w ich wypadku po stronie ryzyka jest wspomniany już podatek od handlu detalicznego. Jeszcze ciekawiej wyglądają dystrybutorzy elektroniki, tj. ABC Data, AB, ActionKomputronik. Jeden z nich, wrocławskie AB, poprzez swoją spółkę zależną Rekman od dwóch lat działa na rynku zabawek.

Można się też spodziewać, że dodatkowo zasilone rodziny z dwojgiem i więcej dzieci będą miały w pierwszym roku skłonności do zakupu dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. Skorzystaliby na tym producenci tacy jak np. Amica. Swoją drogą, realna jest też pokusa wydawania środków z programu 500+ na rozrywkę i dobra quasi-luksusowe. W tej perspektywie beneficjentami będą sprzedawcy alkoholi, kina, biura turystyczne, czy też firmy motoryzacyjne.

Znaczącą potrzebą uboższych rodzin jest natomiast oddłużenie. Mimo że dodatkowe środki będą wyjęte spod egzekucji komorniczej, na programie 500+ w krótkim terminie z pewnością skorzystają firmy z branży windykacyjnej, to jest Kruk, Kredyt Inkaso czy Best. O możliwości rozładowania części problemów finansowych polskich rodzin mówił też w ubiegłym tygodniu Krzysztof Borusowski, prezes Besta, podczas czatu inwestorskiego w StockWatch.pl. Niewykluczone też, że nieoczekiwanym pozytywnym efektem poprawy wypłacalności polskich rodzin może być poprawa jakości portfela kredytowego w bankach. I idąc dalej, jakaś część obywateli, która radziła sobie przed programem, z pewnością przeznaczy dodatkowe środki na oszczędzanie, a może nawet na inwestycje.

Program 500+ będzie miał więc duży wpływ na polską gospodarkę. Jest to pierwszy tak znaczący projekt o charakterze redystrybucyjnym po 1989 roku. Niestety, przełożenie jego skutków na sytuację poszczególnych spółek giełdowych jest już w większości zdyskontowane w ich notowaniach. Natomiast w dłuższej perspektywie należy obserwować, czy trudna sytuacja budżetu państwa związana z koniecznością finansowania programu nie spowoduje spowolnienia gospodarczego, bo jest to największe związane z nim ryzyko.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, abpl, action, amica, best, ccc, cdrl, komputron, kredytin, Kruk, lpp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR