Spółki handlowe szybko dostosują się do zakazu handlu w niedzielę

Omawiane walory: , , , , ,

Zakaz handlu w niedzielę w krótkim terminie uszczupli wyniki spółek notowanych na GPW. Jednak zdaniem analityków DM mBanku, sytuacja szybko wróci do normy. W kolejnych miesiącach biuro spodziewa się znaczącej poprawy wyników w LPP, Vistuli i Bytomiu.

(Fot. LPP/ATTrader.pl)

Co do zasady wyniki za pierwsze miesiące roku to kiepski prognostyk dla branży handlowej skupionej na odzieży i obuwiu. Ich znaczenie dla całorocznego rezultatu jest niewielkie, ze względu na politykę „wietrzenia magazynów” w tym okresie, czyli wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowych po promocyjnych cenach. Niemniej zdaniem analityków DM mBanku, spośród giełdowych reprezentantów branży styczeń do udanych mogą zaliczyć Vistula i Bytom. Obie spółki nie tylko zanotowały poprawę sprzedaży porównywalnej (lfl), ale także zwiększyły rentowność sprzedaży r/r.

Słabszy początek roku zaliczyły takie spółki jak CCC, Monnari, Gino Rossi oraz TXM. Zdaniem ekspertów, branżowy gigant w handlu obuwiem pozostanie z wysokim poziomem zapasów po sezonie sprzedażowym. Zagadką pozostaje natomiast LPP, czyli największa giełdowa spółka odzieżowa, która zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami zaprzestała publikacji miesięcznych raportów nt. sprzedaży, rentowności oraz powierzchni.

Początek roku to dla spółek handlujących odzieżą i obuwiem okres wyprzedawania kolekcji kosztem rentowności. Zmiana cen odzieży i obuwia (%). Źródło: DM mBanku

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Od marca mniej handlowych niedziel

Znacznie ciekawszą kwestią są perspektywy na kolejne miesiące, ponieważ już w marcu w handlu nastąpi rewolucja. Wyniki za przyszły miesiąc pokażą pierwsze efekty zakazu handlu w niedzielę. Przynajmniej w krótkim terminie będzie to wiązało się ze spadkiem obrotów. Jednak na właściwe wnioski dotyczące trwałych zmian w zachowaniach konsumentów trzeba będzie poczekać znacznie dłużej.

Przypomnijmy, że 11 i 18 marca konsumenci nie zrobią zakupów. W tym roku sklepy zamknięte będą jeszcze przez 21 niedziel. Od przyszłego roku tylko jedna niedziela w miesiącu będzie handlowa, a docelowo od 2020 roku zakaz obejmie wszystkie niedziele. W wypadku branżowych gigantów (LPP i CCC) niedziela odpowiada za ok. 15 proc. tygodniowej sprzedaży. Wejście w życie zakazu wcale nie oznacza spadku obrotów dokładnie o tę wartość. Kluczową kwestią jest, jak szybko konsumenci zmienią swoje przyzwyczajenia i niedzielne zakupy przełożą na inne dni tygodnia. Jeśli tak się stanie, zmiana prawa okaże się tylko w niewielkim stopniu odczuwalna dla handlowców. Warto też dodać, że nowe regulacje w znacznej mierze nie dotyczą handlu w sieci. To daje pewną przewagę dla tych firm, które w poprzednich latach zainwestowały w rozwój kanału z e-commerce.

– Naszym zdaniem, w krótkim terminie zakaz może negatywnie wpłynąć na sprzedaż spółek, jednak oczekujemy szybkiego dostosowania popytu. Brak zakazu powinien wspierać wzrost sprzedaży w kanale e-commerce. Z drugiej strony dostosowanie harmonogramów pracy powinno wpłynąć na obniżenie kosztów wynagrodzeń, które są ponoszone przez spółki z sektora. – uważają analitycy DM mBanku.

>> Plusy i minusy handlu elektronicznego – omówienie wyników i sytuacji finansowej grupy CCC po III kwartale 2017 roku

Sklepy będą szukać oszczędności

Nowe przepisy mogą być też okazją do renegocjowania umów najmu lokalu. Oczywiście wszystko będzie zależeć od zapisów w poszczególnych umowach. W gorszej sytuacji są ci najemcy, którzy w umowach nie mają zapisu o powiązaniu płaconego czynszu z wysokością osiąganego obrotu.

– Jeżeli okaże się, że ta zmiana przepisów bardzo ograniczy handel i będzie bardzo istotna, to można rozważać zastosowanie artykułu 357 § 1 Kodeksu cywilnego, który wprowadza tzw. nadzwyczajną zmianę stosunków (łac. rebus sic stantibus) – mówi Jacek Kosiński, partner zarządzający w Kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni, specjalizującej się w prawie nieruchomości. Czytaj więcej

Branżowi faworyci

DM mBanku pozostaje pozytywnie nastawiony do spółek handlowych na kolejne miesiące. Analitycy oczekują kontynuacji pozytywnego trendu w sprzedaży porównywalnej oraz rentowności sprzedaży w LPP, Vistuli oraz Bytomiu. Jednocześnie prognozują, że efekt wysokiej bazy wytłumi dynamikę poprawy lfl w CCC. W wypadku TXM eksperci spodziewają się stopniowego odbicia dynamiki sprzedaży, ale głównie za sprawą niskiej bazy sprzed roku.

– Niska dynamika sprzedaży powinna być utrzymana w Gino Rossi oraz Monnari, oczekujemy wsparcia wyników z tytułu poprawy rentowności sprzedaży związanej z deprecjacją USD/PLN r/r – zanzaczaja eksperci.

>> Moda na… poprawę? – omówienie wyników i sytuacji finansowej Monnari po III kw. 2017 r.

O branży jest ostatnio głośno za sprawą ruchów konsolidacyjnych. W tym tygodniu Monnari Trade złożyło spółce Gino Rossi wstępną ofertę na Simple Creative Products. Szacunkowa kwota transakcji zamyka się w przedziale 46-50 mln zł, przy założeniu zerowego poziomu zadłużenia finansowego i gotówki. Wcześniej fuzję zapowiedziały spółki Vistula i Bytom.

– Wartość parytetu ceny akcji Bytomia do Vistuli na 14 lutego wyniosła 0,55x i była poniżej punktu środkowego wyznaczonego na 0,82. Parytet uległ obniżeniu od momentu wydania poprzedniego miesięcznego raportu (dalszy wzrost ceny akcji VST). Parytet ceny akcji BTM do VST dnia 14 lutego był niższy od punktu środkowego o 33 proc. Jednocześnie uważamy, że po publikacji wyników obydwu spółek parytet ulegnie rewizji. Naszym zdaniem, mało prawdopodobny jest scenariusz obniżenia parytetu do wartości 0,55x (mogłoby to się wiązać z brakiem zgody akcjonariuszy Bytomia na przeprowadzenie połączenia). Po uwzględnieniu wzrostu ceny akcji Vistuli, w strategii inwestycyjnej 2018 obniżyliśmy nasze pozycjonowanie z przeważaj do równoważ bez zmiany naszych prognoz. – komentują eksperci.

Źródło: DM mBanku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BYTOM, ccc, lpp, MONNARI, txm, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Zielono na GPW: Medicalghoritmics, Bioton, Wikana i banki Czarneckiego mocno w górę, CCC nadal spada

  Ostatnie rekordy amerykańskich indeksów, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami oraz start sezonu na Wall Street, wspiera nastroje na GPW. Pomagają informacje ze spółek. Mocno drożeją akcje m.in. Medicalalghoritmisc, Biotonu, Wikany i banków z portfela Leszka Czarneckiego. Nadal w odwrocie jest natomiast CCC.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • CCC według wstępnych szacunków wypracowało 298 mln zł EBITDA w IV kw. 2019 r.

  CCC odnotowało 298 mln zł skonsolidowanego zysku EBITDA w IV kw. 2019 r. wobec 308 mln zł rok wcześniej, podała spółka, prezentujące wstępne dane. Przychody w tym okresie wzrosły o 7 proc. r/r do 1.716 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR