Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Szybka korekta po wejściu na szczyt, w grze Ursus i Auto Partner

Opublikowano: 2019-04-04 13:59:05

Ostatnie sesje tak mocno rozgrzały emocje na GPW, że najmniejsze cofnięcie rynku inwestorzy natychmiast wykorzystują do kupna akcji. Po słabszym starcie notowań, w południe indeksy WIG i WIG20 wyszły ponad kreskę. Niestety "zielone zamknięcie", pomimo dobrego zachowania banków, nie jest jeszcze przesądzone. Na szerokim rynku wyróżnia się Ursus i Auto Partner.

Źródło: ATTrader.pl

Po trzech dniach mocnych wzrostów na GPW i wyjściu indeksów na kilkumiesięczne maksima, realizacja krótkoterminowych zysków była czymś naturalnym. I właśnie od korekty rozpoczęły się czwartkowe notowania na giełdzie w Warszawie. Ostatnie sesje jednak na tyle mocno rozbudziły oczekiwania inwestorów na dalsze zwyżki, że momentalnie to poranne cofnięcie zostało wykorzystane do kupna akcji.

>> Promocyjna cena portfela Cztery Fazy Rynku >> Do końca kwietnia 15 miesięcy w cenie 12!

Po 4 godzinach handlu indeks WIG20, który jeszcze w pierwszej godzinie testował poziom 2.394,66 pkt. (-0,53 proc.), wrócił ponad kreskę, rosnąc o 0,12 proc. do 2.410,57 pkt. Podobnie zachował się WIG, rosnąc wprawdzie tylko o śladowe 0,02 proc. do 61.939,55 pkt., ale rano spadał on już do 61.723,65 pkt. (-0,32 proc.). W tym samym czasie mWIG40 miał wartość 4.270,03 pkt. (-0,34 proc.), a sWIG80 12.196,48 pkt. (+0,12 proc.).

Za „zielony kolor” WIG20 w głównej mierze odpowiadają banki PKO BP (+1,1 proc.), Pekao SA (+1,8 proc.) i Santander Bank Polska (+1 proc.). Ciążą mu natomiast taniejące akcje CCC (-2,6 proc.) i Dino Polska (-2 proc.), które drugi dzień korygują mocny wzrost z wtorku, gdy walory te wystrzeliły o odpowiednio 14,3 proc. i 4,7 proc. A także spadające o 1,2 proc. do 217,20 zł akcje CD Projektu.

Dużo więcej dziś dzieje się na szerokim rynku, gdzie m.in. do łask inwestorów wrócił Ursus. Po tym jak wczoraj spółka poinformowała o złożeniu w sądzie planu restrukturyzacji, który przewiduje m.in. zamykanie fabryk i zwolnienie połowy pracowników, dziś spółka kusi inwestorów potencjalnymi zyskami Ursus Bus, w której posiada 60 proc. udziałów. Spółka poinformowała w komunikacie, że „udział Ursus Bus w zysku ze sprzedaży w fazie wdrożeniowej projektu NCBiR na ponad 1.000 bezemisyjnych autobusów będzie wynosił od 56,1 do 69,5 proc.” Wartość kontraktu w tej fazie to 2,514 mld zł netto. Natomiast udział samego Ursusa w zysku w fazie wdrożeniowej ma wynieść 5 proc. Spółka dostarczy szkielety pojazdów. Dziś akcje Ursusa drożeją o 11,3 proc. do 1,836 zł, testując już krótko po otwarciu sesji poziom 1,97 zł (+19,4 proc.), po tym jak wczoraj zostały one przecenione o 5,3 proc.

Dobrą sesję notuje również dystrybutor części zamiennych do samochodów, spółka Auto Partner. Jej akcje drożeją o 6,2 proc. do 4,78 zł i są najdroższe od roku, co wpisuje się w obserwowany od grudnia trend wzrostowy. Impulsem do zwyżki były dobre wyniki i perspektywa wypłaty dywidendy. W 2018 roku zysk netto Auto Partner wzrósł o 68,1 proc. do 58,64 mln zł, a przychody o 26,2 proc. do 1,15 mld zł. Spółka planuje wypłatę dywidendy z zysku za 2018 rok. Rekomendacja zarządu w tej sprawie ma pojawi się „w najbliższym czasie”. Byłaby to pierwsza dywidenda w historii spółki.

Na szerokim rynku gorąco jest ponadto jeszcze na akcjach Rainbow (+7,2 proc.), Unimotu (+6,5 proc.), Bumechu (-8,7 proc.) i spółki Larq (-7,5 proc.).

To poranne podkupywanie tańszych akcji i wyjście w południe indeksów na plusy, nie gwarantuje, że cała sesja zamknie się na zielono. Spadające w większości europejskie giełdy, a przede wszystkim ryzyko realizacji zysków na Wall Street, może pod koniec notowań w Warszawie ponownie zepchnąć indeksy w dół. Nie mniej jednak, nawet gdyby taki scenariusz się zrealizował, to nastroje wciąż pozostaną dobre, tworząc szansę na kontynuację wzrostów w kolejnych dniach.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o AUTOPARTN, Bumech, ccc, CDPROJEKT, dinopl, Larq, Pekao, pkobp, RAINBOW, sanpl, UNIMOT, ursus)

 • Tym razem WIG20 wyróżnił się pozytywnie

  W środę WIG20 utrzymywał przewagę względem pozostałych parkietów europejskich. Przez ostatnie tygodnie, zdążyliśmy odzwyczaić się od takiego układu rynku, jednak z doświadczenia wiemy, że odwrót przychodzi zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

 • GPW próbuje odrabiać majowe straty, Ten Square Games i Pfleiderer tracą po wynikach

  Po słabszym początku notowań warszawska giełda wyszła na plus, dołączając do grona pozostałych europejskich parkietów. To może zapowiadać nadejście lepszej koniunktury w najbliższych dniach. Dziś w centrum uwagi są spółki publikujące wyniki kwartalne m.in. Ten Square Games, Pfleiderer i Wielton.

 • Raport: Spółki z WIG20 wypłacą 11,7 mld zł dywidend w 2019 r.

  Znamy już plany dywidendowe wszystkich największych firm z warszawskiej giełdy. W tym roku 12 z 20 spółek sklasyfikowanych w prestiżowym indeksie podzieli między akcjonariuszy 11,7 mld zł. Wśród nich są 4 propozycje o stopie przekraczającej 5 proc. 

 • Resort handlu USA łagodzi sankcje

  O tym, że sytuacja wokół wojny handlowej jest bardzo dynamiczna pisaliśmy już wielokrotnie. Wtorek jest doskonałym tego przykładem. Jeszcze wczoraj cały sektor technologiczny na świecie dyskontował skutki sankcji nałożonych przez administrację Białego Domu na Huawei i związane z tym efekty wtórne. Natomiast dzisiaj rynki żyły już innym tematem, związanym z 90-dniowym zwolnieniem z przestrzegania sankcji nałożonych na chińskiego giganta telekomunikacyjnego.

 • NCBiR podtrzymuje decyzję o odstąpieniu od dofinansowania projektu Ursusa

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) podtrzymało wyrażone wcześniej stanowisko o odstąpieniu od podpisania z URSUSem w restrukturyzacji umowy o dofinansowanie projektu pt. "Opracowanie i demonstracja innowacyjnego samochodu dostawczego o DMC 3,5 tony".Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku