Szybka korekta po wejściu na szczyt, w grze Ursus i Auto Partner

Ostatnie sesje tak mocno rozgrzały emocje na GPW, że najmniejsze cofnięcie rynku inwestorzy natychmiast wykorzystują do kupna akcji. Po słabszym starcie notowań, w południe indeksy WIG i WIG20 wyszły ponad kreskę. Niestety "zielone zamknięcie", pomimo dobrego zachowania banków, nie jest jeszcze przesądzone. Na szerokim rynku wyróżnia się Ursus i Auto Partner.

Źródło: ATTrader.pl

Po trzech dniach mocnych wzrostów na GPW i wyjściu indeksów na kilkumiesięczne maksima, realizacja krótkoterminowych zysków była czymś naturalnym. I właśnie od korekty rozpoczęły się czwartkowe notowania na giełdzie w Warszawie. Ostatnie sesje jednak na tyle mocno rozbudziły oczekiwania inwestorów na dalsze zwyżki, że momentalnie to poranne cofnięcie zostało wykorzystane do kupna akcji.

>> Promocyjna cena portfela Cztery Fazy Rynku >> Do końca kwietnia 15 miesięcy w cenie 12!

Po 4 godzinach handlu indeks WIG20, który jeszcze w pierwszej godzinie testował poziom 2.394,66 pkt. (-0,53 proc.), wrócił ponad kreskę, rosnąc o 0,12 proc. do 2.410,57 pkt. Podobnie zachował się WIG, rosnąc wprawdzie tylko o śladowe 0,02 proc. do 61.939,55 pkt., ale rano spadał on już do 61.723,65 pkt. (-0,32 proc.). W tym samym czasie mWIG40 miał wartość 4.270,03 pkt. (-0,34 proc.), a sWIG80 12.196,48 pkt. (+0,12 proc.).

Za „zielony kolor” WIG20 w głównej mierze odpowiadają banki PKO BP (+1,1 proc.), Pekao SA (+1,8 proc.) i Santander Bank Polska (+1 proc.). Ciążą mu natomiast taniejące akcje CCC (-2,6 proc.) i Dino Polska (-2 proc.), które drugi dzień korygują mocny wzrost z wtorku, gdy walory te wystrzeliły o odpowiednio 14,3 proc. i 4,7 proc. A także spadające o 1,2 proc. do 217,20 zł akcje CD Projektu.

Dużo więcej dziś dzieje się na szerokim rynku, gdzie m.in. do łask inwestorów wrócił Ursus. Po tym jak wczoraj spółka poinformowała o złożeniu w sądzie planu restrukturyzacji, który przewiduje m.in. zamykanie fabryk i zwolnienie połowy pracowników, dziś spółka kusi inwestorów potencjalnymi zyskami Ursus Bus, w której posiada 60 proc. udziałów. Spółka poinformowała w komunikacie, że „udział Ursus Bus w zysku ze sprzedaży w fazie wdrożeniowej projektu NCBiR na ponad 1.000 bezemisyjnych autobusów będzie wynosił od 56,1 do 69,5 proc.” Wartość kontraktu w tej fazie to 2,514 mld zł netto. Natomiast udział samego Ursusa w zysku w fazie wdrożeniowej ma wynieść 5 proc. Spółka dostarczy szkielety pojazdów. Dziś akcje Ursusa drożeją o 11,3 proc. do 1,836 zł, testując już krótko po otwarciu sesji poziom 1,97 zł (+19,4 proc.), po tym jak wczoraj zostały one przecenione o 5,3 proc.

Dobrą sesję notuje również dystrybutor części zamiennych do samochodów, spółka Auto Partner. Jej akcje drożeją o 6,2 proc. do 4,78 zł i są najdroższe od roku, co wpisuje się w obserwowany od grudnia trend wzrostowy. Impulsem do zwyżki były dobre wyniki i perspektywa wypłaty dywidendy. W 2018 roku zysk netto Auto Partner wzrósł o 68,1 proc. do 58,64 mln zł, a przychody o 26,2 proc. do 1,15 mld zł. Spółka planuje wypłatę dywidendy z zysku za 2018 rok. Rekomendacja zarządu w tej sprawie ma pojawi się „w najbliższym czasie”. Byłaby to pierwsza dywidenda w historii spółki.

Na szerokim rynku gorąco jest ponadto jeszcze na akcjach Rainbow (+7,2 proc.), Unimotu (+6,5 proc.), Bumechu (-8,7 proc.) i spółki Larq (-7,5 proc.).

To poranne podkupywanie tańszych akcji i wyjście w południe indeksów na plusy, nie gwarantuje, że cała sesja zamknie się na zielono. Spadające w większości europejskie giełdy, a przede wszystkim ryzyko realizacji zysków na Wall Street, może pod koniec notowań w Warszawie ponownie zepchnąć indeksy w dół. Nie mniej jednak, nawet gdyby taki scenariusz się zrealizował, to nastroje wciąż pozostaną dobre, tworząc szansę na kontynuację wzrostów w kolejnych dniach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AUTOPARTN, Bumech, ccc, CDPROJEKT, dinopl, Larq, Pekao, pkobp, RAINBOW, sanpl, UNIMOT, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR