Tylko siedem spółek przeszło przez sito styczniowych rekomendacji

Omawiane walory: , , , , , ,

Niby hossa jest pewna, ale najnowsze rekomendacje mówią aby sprzedawać. Od początku roku spośród ponad sześćdziesięciu tylko siedem brzmi kupuj. Znacznie częściej maklerzy zalecają sprzedaż lub redukcję. Przeanalizowaliśmy tegoroczne rekomendacje szukając papierów, na które stawiają eksperci.

Biura maklerskie dopiero co zakończyły prezentację prognoz i strategii inwestycyjnych na 2013 rok. Zdecydowana większość z nich zakłada wzrosty – średnio 10-20 proc. w odniesieniu do głównych indeksów GPW. Nie zabrakło też śmielszych szacunków, takich jak szarża mWIG40 oraz sWIG80 o 40-50 proc. Wizja hossy rozbudziła apetyt na akcje wśród inwestorów indywidualnych. Dowodem są ostatnio ustanowione nowe rekordy indeksów małych i średnich spółek, które są ulubionym polem inwestycyjnym drobnych graczy.

>> Niektóre spółki nie zamierzają dłużej czekać. >> 4 maluchy niecierpliwie rwące się do startu.

Jak podliczył StockWatch.pl, od początku roku na rynek trafiło już ponad 60 rekomendacji. Sądząc po wcześniej wspomnianych strategiach inwestycyjnych, należałoby się spodziewać wysypu zaleceń kupuj. Nic z tych rzeczy. Brokerzy tylko siedem razy zarekomendowali kupuj dla akcji poszczególnych spółek – blisko dwa razy więcej mamy wskazań sprzedaj, a do tego pojawiło się po kilka zaleceń redukuj, poniżej rynku czy niedoważaj. Powszechnym zjawiskiem było także cięcie dotychczasowych wycen.

Wśród garstki rekomendacji kupuj pierwsze skrzypce gra sektor bankowy, co jest nieprzypadkowe, bo jeśli rzeczywiście wzrosty miałaby być kontynuowane, to trudno sobie wyobrazić hossę bez banków. W poniedziałek pojawiły się aż trzy rekomendacje dla niedawnego debiutanta – Aliora. Analitycy Renaissance Capital rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla banku od zalecenia kupuj z ceną docelową 93,30 zł. Z kolei Barclays Capital zarekomendował przeważaj z ceną docelową 90,50 zł. Podobny ruch wykonał Morgan Stanley, ale tu wycena opiewa na 80 zł za walor. Swoich faworytów w sektorze bankowym ma także DM PKO BP. Biuro rekomenduje kupuj BZ WBK oraz ING BSK. Ceny docelowe dla tych papierów to odpowiednio 267 zł oraz 99 zł. Jednak dobre oceny dla poszczególnych banków nie powinny zmylić inwestorów.

– Rok 2013 będzie ciężki dla sektora bankowego. Spowolnienie gospodarcze w połączeniu z obniżkami stóp procentowych i podatkiem bankowym przełoży się na spadek zysków banków średnio o 15 proc. r/r. Wzrosty kursów w 2012 r, spowodowane głównie poprawą sentymentu spowodowały, że sektor bankowy jest obecnie notowany na wskaźniku P/E na poziomie 15,5x na 2013 r. (powyżej długoterminowej średniej na poziomie 15,0x). Obawiamy się, że publikacja słabych wyników w perspektywie kilku kwartałów może ograniczać skalę wzrostów akcji notowanych banków. – czytamy w raporcie DM PKO BP.

>> Wszystkie spółki z giełdowego sektora bankowego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki banków notowanych na GPW w StockWatch.pl

Oprócz Aliora także inny niedawny debiutant zbiera dobre noty z biur maklerskich. Mowa o Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, którego akcje chętnie umieszczane były w modelowych portfelach domów maklerskich. Uczynili to Trigon DM oraz UniCredit. Ten ostatni rozpoczął wydawanie rekomendacji dla ZE PAK od zalecenia kupuj, ustalając cenę docelową dla akcji spółki na 35,70 zł. Obecnie kurs energetycznej spółki nieznacznie przekracza 31 zł. W ocenie UniCredit, ZE PAK jest prawdopodobnie najciekawszą okazją inwestycyjną wśród spółek energetycznych, a spadek cen energii jest już uwzględniony w wycenie spółki. Należy jednak dodać, że nie wszystkie biura tak dobrze postrzegają akcje tego debiutanta. DM PKO BP zaleca sprzedaż jego papierów i wyznacza cenę docelową na 29,10 zł. >> Kurs ZE PAK rośnie po energetyzujących rekomendacjach.

Statystykę rekomendacji kupuj ratuje jeszcze Comarch, ZPUE i CCC. Dla pierwszej ze spółek analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 21 stycznia, podwyższyli cenę docelową do 100 zł, z 80 zł wcześniej. Biuro spodziewa się bardzo dobrych wyników Comarchu za IV kw. 2012 r., tj. 29,1 mln zł zysku netto, 35,9 mln zł zysku operacyjnego, 49,9 mln zł EBITDA i 290 mln zł przychodów. W ocenie DM BZ WBK capex Comarchu w 2013 r. powinien znacząco się zmniejszyć i dlatego oczekują, że spółka będzie mogła wypłacić dywidendę w wysokości 1,50 zł na akcję (stopa dywidendy ok. 2 proc.). Natomiast w odniesieniu do ZPUE, analitycy DM PKO BP zalecają kupuj z ceną docelową jednej akcji na poziomie 310 zł. W poniedziałek akcje producenta urządzeń dla elektroenergetyki kosztują 285 zł. W połowie stycznia rekomendację kupuj dla CCC wydał DM Banku BPS. Biuro biorąc pod uwagę perspektywy i wyniki obuwniczej spółki podwyższyło wycenę akcji do 83,90 zł za sztukę, z 64,20 zł.

>> StockWatch.pl sprawdził, o jakich spółkach mówi się pod kątem kontynuacji hossy. >> 23 modne spółki, które zadadzą szyku w 2013 roku.

Wśród rekomendacji z początku nowego roku najwięcej dotyczyło spółek, które w ostatnich miesiącach brylowały wzrostami, a więc KGHM, PZU oraz Lotos i Orlen. W najnowszych raportach dotyczących miedziowego giganta kilka biur zdecydowało się na podniesienie wycen. Wśród nich tylko jedna mocniej odbiega od ceny rynkowej. Mowa tu o rekomendacji Deutsche Banku, który podwyższył cenę docelową akcji KGHM do 205 zł z 200 zł. Natomiast PZU dostał ostatnio dwie negatywne rekomendacje. Analitycy Morgan Stanley obniżyli wskazanie dla polskiego ubezpieczyciela do niedoważaj z równoważ, a Credit Suisse do poniżej rynku z neutralnie. Posypały się także słabe oceny dla spółek paliwowych. Eksperci Societe Generale i DM IDM zalecili sprzedaż akcji PKN Orlen. Podobnie było w wypadku Lotosu.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Na początku roku nie brakowało także skrajnie przeciwnych rekomendacji dotyczących jednej spółki. Sytuacja taka miała miejsce we wspomnianym ZEPAK-u. Rozbieżne oceny pojawiły się także dla spółki Eurocash, która ma za sobą wielomiesięczny trend wzrostowy. Jednak ostatnio Citigroup obniżyło jej rekomendację do sprzedaj z neutralnie, podtrzymując jednocześnie cenę docelową dla akcji na poziomie 41 zł. Analitycy JP Morgan rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Eurocashu od zalecenia przeważaj, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 60 zł. Ostatnio pojawiły się także dwie rekomendacje dla GPW. Spółka jest właśnie po zmianie na stanowisku prezesa – odwołanego Ludwika Sobolewskiego zmienił Adam Maciejewski. Analitycy Banco Espirito Santo obniżyli rekomendację dla GPW do sprzedaj z kupuj. Jednocześnie zredukowana została cena docelowa akcji spółki do 35 zł z 47 zł. Biuro zwraca uwagę, że 2013 rok będzie dla GPW trudny, głównie ze względu na niewielki spodziewany wzrost obrotów giełdowych. Dodatkowo negatywnie na ocenę spółki wpływa opóźnienie we wprowadzeniu nowego systemu transakcyjnego UTP. Z kolei DM BDM zaleca akumulacje akcji GPW.

– Liczymy, że najbliższe kwartały pozwolą na poprawę klimatu inwestycyjnego wokół GPW. Uruchomienie UTP będzie oznaczało zmianę jakościową w długim terminie, co przy dalszej poprawie sytuacji na rynku akcji powinno oznaczać dla segmentu rynek finansowy wejście już od 2H’13 w okres wzrostu rezultatów w ujęciu r/r. Dlatego po umiarkowanym podwyższeniu założeń dotyczących obrotów na rynku akcji na lata 2013‐2014 oraz uwzględnieniu korekt w modelu DCF (min. efekt obniżenia stopy wolnej od ryzyka z 5 proc. do 4,25 proc.) podnosimy naszą rekomendację z trzymaj do akumuluj z ceną docelową na poziomie 42,40 zł/akcję. – czytamy w raporcie biura.

>> Weź sprawy w swoje ręce i znajdź przyszłą gwiazdę parkietu. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bzwbk, ccc, comarch, ingbsk, zepak, ZPUE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR