Wall Street dało sygnał do wzrostów, w centrum uwagi Mercator, Biomed i TIM

Wczorajsze wzrosty na Wall Street stały się sygnałem do ataku popytu na GPW. Pomogły dobre informacje ze spółek. Przed południem rosły wszystkie warszawskie indeksy i ponad połowa notowanych tu spółek.

mercator, cdprojekt, ccc, biomedlub, budimex, tim, intercars, pekabex, gamivo, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Mercator Medical, czarna owca dwóch poprzednich sesji na GPW, odreagowuje spadki i rośnie o 4,06 proc. do 266,40 zł. Wszystko przy dużych obortach. Największych na rynku w przedpołudniowej części sesji. To wszystko jednak w żaden sposób nie zmienia niekorzystnej z punktu widzenia analizy technicznej, ale też i sentymentu inwestorów, sytuacji na wykresie jej akcji. Wtorkowe wybicie poniżej strefy wsparcia tworzonej przez dołki z lutego i marca (323-325 zł), w zestawieniu z wczorajszą przeceną o 17,02 proc., otwartą luką bessy i zejściem poniżej bariery 300 zł, każe dzisiejsze wzrosty traktować tylko jako wzrostową korektę, oczekując w kolejnych tygodniach kontynuacji spadków notowań.

Spadki odreagowuje też CD Projekt, czemu sprzyja oczekiwanie na publikowany po sesji pełny raport finansowy za rok 2020. Po 9 kwadransach handlu akcje twórcy gier „Wiedźmin” i „Cyberpunk2077” drożały o 1,38 proc. do 174,98 zł. Na gruncie analizy technicznej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w najbliższych dniach odbicie przybrało na sile i kurs spróbował wrócić do okolice 200 zł.

Odreagowanie spadków, a dokładniej wczorajszego spadku cen akcji o 3,61 proc., jest też głównym motorem  napędzającym notowania CCC. Notowania obuwniczej spółki drożeją o 4,35 proc. do 103,10 zł. W tym przypadku perspektywy wyglądają dość dobrze. Wczorajsze wybicie dołem z ponad tygodniowej konsolidacji okazało się pułapką, co teraz powinno napędzać wzrosty cen akcji. Pierwszy cel to lutowy szczyt na 110,70 zł. Realizacji takiego scenariusza sprzyjać będzie oczekiwanie na rychłe otwieranie gospodarki, co w konsumentach powinno wyzwolić zwiększoną chęć do zakupów. CCC, ale też rosnące o 2,6 proc. LPP i wiele innych spółek odzieżowo-obuwniczych, będą tego beneficjentami.

Dostrzegając odbicie na Mercatorze, CD Projekcie i kilku innych spółkach, nie sposób przeczyć analogicznego zachowania Biomedu Lublin. Szczególnie, że akcje drożeją o 6,36 proc. do 11,70 zł, przy 7. największych na GPW obrotach.

Biomed jest jedną z wielu spółek, które wspierają wzrosty indeksu mWIG40. W największym stopniu jednak przyczynia się do tego Budimex. I to też jest… odreagowanie wczorajszej przeceny. Akcje Budimexu drożeją o 4,39 proc. do 297,50 zł, po tym jak wczoraj informacje o rezygnacji prezesa Blochera stały się pretekstem do ich przeceny o 5,63 zł.

Notowania TIM idą w górę o 6,54 proc. do 27,70 zł, wyznaczając nowe wieloletnie rekordy, po publikacji wyników. W 2020 roku zysk netto wzrósł o 89,3 proc. do 37,1 mln zł, a przychody zwiększyły się o 19,6 proc. do 1,065 mld zł.

To był też dobry rok dla spółki Inter Cars. W 2020 roku zysk netto wzrósł do 333,32 mln zł z 227,1 mln zł, zysk operacyjny do 50,7,08 mln zł z 331,94 mln zł, a przychody do 9,159 mld zł z 8,764 mld zł. Akcje spółki drożeją o 1,61 proc. do 315 zł.

Wynikami pochwalił się również Pekabex. Spółka zarobiła w 2020 roku 57,9 mln zł, czyli o 89,8 proc. więcej niż w 2019 roku. Jej przychody wzrosły do 952,33 mln zł z 772,05 mln zł. Akcje Pekabexu drożeją o 0,98 proc. do 20,60 zł.

Z powyższego obrazu wynikać może, że to informacje ze spółek, wespół z odreagowaniem wcześniejszych spadków, stoi za czwartkowymi wzrostami na GPW. Tak naprawdę jednak główna przyczyna jest inna. To wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street, które zakończyły dwudniową realizację zysków, co dziś przekłada się na poprawę nastrojów na prawie wszystkich giełdach europejskich.

Dziś na warszawskim parkiecie, a dokładnie na rynku NewConnect, zadebiutowała gamingowa spółka Gamivo. Pierwsze transakcje jej akcjami zostały zawarte po kursie 185 zł wobec kursu odniesienia na poziomie 200 zł. Był to już 4. w tym tygodniu debiut na NewConnect i 11. od początku roku. Gamivo jest 379 spółką notowaną na tym rynku.

Na duży parkiet wybiera się natomiast Cercon, spółka córka giełdowego R22. Poznańska spółka tworzy globalne platformy komunikacyjne w chmurze, które umożliwiają firmom docieranie do klientów za pomocą wielu kanałów komunikacji. Z jej usług korzysta m.in. Allegro, OLX.pl, Answear.com, Rossmann, Żabka, mBank i IKEA. Vercom ustalił cenę emisyjną na poziomie 45 zł, czyli na poziomie ceny maksymalnej. Wartość oferty to 225 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BIOMEDLUB, budimex, ccc, CDPROJEKT, gamivo, INTERCARS, mercator, Pekabex, tim)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR