WIG20 i mWIG40 prężą muskuły, w grze Synthos, Bogdanka i Kernel

W poniedziałek warszawski parkiet jest jednym z najsilniejszych rynków akcji w Europie. Wzrostowy rajd z ubiegłego tygodnia kontynuują przede wszystkim duże i średnie spółki. W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem jest czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, mimo iż okazały się znacznie lepsze od prognoz, to nie przełożyły się w znaczący sposób na szacunki rynku terminowego odnośnie tempa podwyżek stóp w USA. Przypomnijmy, że liczba nowych miejsc pracy w lutym w sektorach pozarolniczych wyniosła 242 tys. przy prognozach 190-195 tys. Ponadto zrewidowano w górę odczyty za poprzednie dwa miesiące o dodatkowe 30 tys.

W tym tygodniu kluczowym dla inwestorów giełdowych wydarzeniem jest czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Spadające ceny towarów i usług są zmorą EBC, którego przewodniczący Mario Draghi wielokrotnie zapowiadał, że bank użyje wszelkich dostępnych instrumentów, aby dotrzeć w okolice celu inflacyjnego 2 proc. Ostatnie kiepskie dane z unijnej gospodarki doprowadziły do cięcia stopy depozytowej o 10 p.b. do poziomu -0,3 proc., co na razie nie daje jednak pożądanego efektu. Dlatego nadchodzące posiedzenie może przynieść nie tylko kolejne cięcie stopy depozytowej, ale także zwiększenie skupu aktywów w programie luzowania ilościowego. Taki scenariusz wywołałby silne wzrosty na europejskich parkietach giełdowych oraz spadek wartości euro na szerokim rynku.>> Zobacz także: Idealne środowisko dla złotego

W poniedziałek główne indeksy GPW zyskują na wartości. Rajd z ubiegłego tygodnia kontynuują przede wszystkim duże i średnie spółki. WIG20 zyskuje 0,6 proc. i zbliża się od oporu w rejonie 1.900-1.907 pkt. Z kolei mWIG40 zyskuje 0,7 proc. Tu od strony technicznej sytuacja jest jeszcze lepsza, ponieważ kurs przebił się przez górną bandę kanału spadkowego. Warto dodać, że warszawski parkiet jest dzisiaj jednym z najsilniejszych w Europie. Przed południem główne indeksy w Paryżu i we Frankfurcie tracą po ok. 1 proc.>> Zobacz także: DAX w bloku startowym przed posiedzeniem EBC [AT]

wykres_mwig40

W poniedziałek inwestorzy dyskontują kolejne informacje o odpisach. Wyniki testów na utratę wartości aktywów opublikowały Enea (+2,5 proc.), Bogdanka (-2 proc.) oraz Ferrum (-1,1 proc.). Odpisy w grupie energetycznej wyniosą 1,7 mld zł, a w sprawozdaniu jednostkowym 2,1 mld zł, natomiast wynik Bogdanki zostanie pomniejszony o one-off w wysokości 625 mln zł. Ferrum zamierza ująć w rocznych sprawozdaniach finansowych odpis aktualizujący wartość aktywów obrotowych na kwotę ponad 49 mln zł.

(Fot. DP/StockWatch.pl)

(Fot. DP/StockWatch.pl)

Po wynikach kwartalnych niewielkie zmiany kursu akcji notują PKO BP (-0,3 proc.) i Kruk (+0,2 proc.). Zysk netto banku wyniósł 444,3 mln zł wobec 723 mln zł w 4Q’14. Warto podkreślić, że rezultat okazał się o 19,6 proc. lepszy od konsensusu rynkowego (371,4 mln zł). Wynik odsetkowy wyniósł 1,86 mld zł tyle samo jak rok wcześniej, przy konsensusie 1,87 mld zł. Wynik z prowizji wyniósł 693,5 mln zł (-3 proc. r/r). Konsensus zakładał 717,4 mln zł.

Grupa Kruk IV kwartale wypracowała 161,6 mln zł przychodów. Rezultat okazał się lepszy w ujęciu r/r o 34 proc. i przebił konsensus PAP o 8,7 proc. Zysk operacyjny wzrósł o 42 proc. do 59,8 mln zł. Łącznie w całym 205 r. zysk netto przekroczył poziom 200 mln zł.>> Wszystkie raporty finansowe spółek z GPW znajdziesz tutaj

O 2,5 proc. rośnie kurs akcji Synthosu. W 2015 r. zysk netto Synthosu przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o 19 proc., do 426 mln zł. Na poziomie operacyjnym wynik spadł o 6 proc., do 450 mln zł. Regres był widoczny także na poziomie przychodów. Sprzedaż spadła o 12 proc., do 4,06 mld zł. Zmniejszył DM BDM w raporcie z 3 marca ustalił cenę docelową dla akcji chemicznej grupy na 4,60 zł, podtrzymując zalecenie akumuluj. Warto też dodać, że w wyniku rocznej korekty portfeli indeksów, po sesji 18 marca Lotos zastąpi Synthos w indeksie WIG20.

Pozytywna rekomendacja wspiera też notowania Kernela (+2 proc.). Pekao IB podwyższył cenę docelową dla akcji ukraińskiej spółki do 65,90 zł z 59,60 zł, podtrzymując zalecenie kupuj. W poniedziałek za jeden walor Kernela trzeba zapłacić nieco ponad 53,80 zł.

O ponad 8,6 proc. tanieją akcje Action. Spółka, która dwukrotnie obniżała prognozę na 2015 r., ostatecznie zdecydowała o jej odwołaniu. Dystrybutor elektroniki użytkowej tłumaczy decyzję następstwem nieprzewidzianych zdarzeń w otoczeniu rynkowym, które negatywnie wpłynęły na wyniki finansowe. W szczególności, związane jest to ze spadkiem marż w przetargach, w których emitent składał oferty w połowie 2015 r., a realizował w końcu 2015 r.

Na szerokim rynku uwagę graczy przyciągają Ropczyce. Akcje spółki drożały dzisiaj nawet o ponad 10 proc. Rada nadzorcza spółki pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu na WZ, by z zysku za 2015 r. wypłacono 0,90 zł dywidendy na jedną akcję (stopa ponad 4 proc.).

Mapa rynku - stan na godzinę 11:40

Mapa rynku – stan na godzinę 11:40

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, bogdanka, Enea, ferrum, kernel, Kruk, pkobp, ropczyce, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Co dalej z kursami akcji Bogdanki i JSW – analiza techniczna

  Obecnie akcje giełdowych producentów węgla mają status spadających noży. Czy warto już teraz próbować je łapać? StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukać poziomów, które w najbliższej przyszłości mogą zatrzymać lawinę podaży na akcjach Bogdanki i JSW.

 • Sesja pod znakiem kopalń i energetyki. Kursy Bogdanki, Enei i Tauronu szorują po dnie

  Czwartkowa sesja na GPW przynosi powielenie schematów z dnia poprzedniego. W dalszym ciągu słabo radzą sobie spółki wydobywcze i koncerny energetyczny, a sWIG80 poprawia swoje ponad 1,5 roczne maksima.

 • Temat węgla ciągnie w dół WIG20, w grze Bogdanka i JSW

  Węgiel to dziś główna przyczyna zmartwień inwestorów na GPW i powód dlaczego większość indeksów, wbrew nastrojom na świecie, traci na wartości. Na otarcie łez pozostały tylko nowe 19-miesięczne szczyty sWIG80.

 • Akcje Bogdanki i Enei tanieją po decyzji o cięciu produkcji węgla

  Prezes Artur Wasil w rozmowie z PAP poinformował, że BOGDANKA zmniejszyła dobową produkcję węgla o 25 proc. Ograniczenie w produkcji obowiązuje do końca lutego, ale spółka nie wyklucza, że okres ten zostanie przedłużony. W środę kurs akcji Bogdanki spada o blisko 14 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR