WIG20 idzie za ciosem, drożeją akcje CD Projektu i Komputronika

Po świętach do gry na warszawskim parkiecie włączyli się inwestorzy zagraniczni, co widać m.in. po mocnej postawie indeksu blue chipów. W środę uwaga graczy skupia się na ważnych odczytach makro, w tym danych o zapasach ropy w USA i wieczornej publikacji protokołu z marcowego posiedzenia FOMC.

Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostami w Europie. Liderem okazał się węgierski BUX z wynikiem +2,3 proc. Solidny wynik osiągnął też FTSE100, który po skoku o 1,9 proc. jest już tylko o krok od bariery 7 tys. pkt. Niemieccy i francuscy inwestorzy też nie mają powodów do narzekań – DAX zyskał 1,3 proc., a CAC40 1,52 proc. Na warszawskim parkiecie z dobrej strony pokazał się jedynie segment dużych spółek. WIG20 zyskał 0,84 proc. i zakończył sesję na poziomie 2.420,78 pkt.

W środę rano na krajowym rynku nad kreską utrzymują się WIG20 (+0,4 proc.) i mWIG40 (+0,25 proc.). Wśród dużych spółek ponad 1-proc. wzrostem wyróżnia się PGNiG, PKN Orlen oraz BZ WBK. Motorem napędowym w indeksie średniaków są banki oraz spółki, które w marcu straciły status blue chipów (JSW, Kernel). W Europie przeceną wyróżnia się giełda w Atenach (-1,1 proc.). Warto dodać, że jeszcze dzisiaj w Moskwie spotkają się premier Grecji Aleksis Cipras oraz Władimir Putin. Tematem rozmów ma być m.in. kwestia zniesienia przez Rosję embarga na greckie owoce. Na niewielkim minusie jest też niemiecki DAX (-0,1). Rano inwestorzy poznali słabe dane na temat nowych zamówień w niemieckim przemyśle – spadek w lutym o 0,9 proc. m/m, prognoza zakładała odczyt +1,5 proc.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

10 najlepszych spółek w indeksie mWIG40

10 najlepszych spółek w indeksie mWIG40

W środę inwestorzy poznają też dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro za luty (11:00). Z kolei o 16:30 na rynek trafią dane o zapasach ropy w USA. Kluczowym wydarzeniem będzie publikacja protokołu z marcowego posiedzenia FOMC (20:00).

W środę szczytową formę kontynuują notowania CD Projektu. Po wtorkowym wzroście o 1,9 proc., w środę notowania producenta gier komputerowych zyskują 0,7 proc., a jeden walor jest wyceniany na 21,44 zł. W tym tygodniu studio ogłosiło, że zamierza wydać dwa płatne dodatki do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Pierwszy pod nazwą Serca z Kamienia zadebiutuje w październiku 2015 roku, a drugi – Krew i Wino – pojawi się w sprzedaży w I kwartale 2016 roku. Oba dodatki dostarczą graczom ponad trzydziestogodzinną rozgrywkę oraz zupełnie nową zawartość, przedmioty, przeciwników, wprowadzą nowych bohaterów i postaci znane i lubiane przez fanów uniwersum. Prezes Adam Kiciński zaznaczył, że dzięki temu życie flagowego tytułu CD Projektu będzie dłuższe.

O ponad 8 proc. drożeją walory Komputronika. Rano spółka poinformowała o zawarciu umowy o współpracy gospodarczej z Expert International GmbH. Giełdowa spółka w ten sposób zagwarantowała sobie wyłączność terytorialną na Polskę w zakresie dostaw do międzynarodowej grupy handlowej Expert Group. Komputronik uzyska m.in. dostęp do warunków handlowych wynegocjowanych przez Expert Group z poszczególnymi dostawcami na rynku elektroniki konsumenckiej. Szacowany przez zarząd Komputronika poziom dochodów w perspektywie roku najprawdopodobniej przekroczy równowartość 10 proc. kapitałów własnych.>> Szczegóły w komunikacie

O ponad 6 proc. tanieją akcje Fortuny Entertainment Group N.V. Przecena to efekt decyzji rady nadzorczej w sprawie niewypłacania dywidendy z zysku za 2014 rok. Informacja jest sporym zaskoczeniem dla inwestorów, ponieważ od debiutu spółki na GPW w 2010 roku, Fortuna regularnie i hojnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. W 2013 roku stopa dywidendy wyniosła aż 14,1 proc. Z kolei w środę rano analitycy Komercni Banka obniżyli rekomendację dla Fortuny do sprzedaj z trzymaj. Cena docelowa jest w trakcie rewizji.

Wśród mocno taniejących spółek jest też przedstawiciel branży odzieżowej. Notowania Próchnika tracą 4,3 proc. Spółka przedstawiła miesięczny raport sprzedaży detalicznej w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych. W marcu Próchnik zwiększył przychody o 620 tys. zł (o 21 proc.) do 3,52 mln zł. Sprzedaż w sklepie internetowym to 89,85 tys. zł.

Środowy poranek obfituje też w publikacje nowych rekomendacji. Aż cztery świeże raporty z zaleceniem kupuj wypuścił DM BPS, z czego trzy dotyczą branży deweloperskiej. Największy potencjał maklerzy dostrzegli w walorach Polnordu, które wycenili 13,23 zł. Względem wczorajszej ceny zamknięcia daje to miejsce do wzrostu o 44 proc. Następny w kolejności jest LC Corp z ceną docelową 2,50 zł – potencjał do wzrostu przekracza 22 proc. Walory Ronsona wyceniono na 1,54 zł, co daje obecnie miejsce na 12-proc. ruch w górę. Ostatnia rekomendacja z zaleceniem kupuj trafiła do Otmuchowa. Wartość jednej akcji cukierniczej spółki oszacowano na 11,55 zł, co daje potencjał do wzrostu o 30 proc.

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, komputron, lccorp, otmuchow, polnord, prochnik, ronson, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gamingowy kwiecień w StockWatch.pl. Zapraszamy na czaty inwestorskie

  Zostań w domu i weź udział czatach inwestorskich. W kwietniu StockWatch.pl zorganizuje kilkanaście spotkań online z przedstawicielami spółek gamingowych, startupami i nie tylko. Już teraz zapraszamy na czaty z takimi spółkami jak CD Projekt, PlayWay, BoomBit czy Starward Industries. Kolejne terminy i spółki już wkrótce!

 • CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

  Koronabessa przyniosła historyczne przetasowania wśród największych spółek na GPW. Tym razem zmiana nastąpiła w fotelu lidera. Po wielu miesiącach absolutnej dominacji, PKO BP spadł na drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa po największym polskim banku przejął producent gier wideo.

 • CD Projekt przekazał 4 mln zł na walkę z koronawirusem

  Producent gier o przygodach Wiedźmina dołączył do grona firm wspierających walkę z koronawirusem. CD Projekt, akcjonariusze i zarząd za pośrednictwem WOŚP sfinansują zakup sprzętu medycznego za 4 mln zł.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • Koronawirus zagraża dywidendom. Spółki z WIG20 już w tym roku przykręcą kurek z gotówką

  W tym roku z powodu pandemii koronawirusa firmy będą ostrożniej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Wśród giełdowych tuzów w najlepszym wypadku dywidendę wypłaci 11 spółek. Do podziału może trafić nieco ponad 13 mld zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR