WIG20 mocno w dół, mWIG40 koryguje spadki

Po jednodniowej przerwie WIG20 wraca do spadków. W dół ciągnie go bardzo słabo spisujący się ostatnio CD Projekt, a także PKO BP, PKN Orlen i PGNIG. Na szerokim rynku gorąco jest m.in. na Qumaku i Kruku.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Obawy o globalny wzrost gospodarczy psują w środę nastroje na światowych giełdach. Powodów do niepokoju jest kilka. Są nimi Włochy, Chiny, ostatnia obniżka prognoz wzrostu gospodarczego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, czy coraz wyraźniej widoczne w danych makroekonomicznych rozjeżdżanie się koniunktury gospodarczej w USA w stosunku do Europy i Azji. Przedpołudniowa cześć środowych sesji na większości europejskich parkietów upłynęła pod znakiem taniejących akcji. Dotyczyło to też giełdy przy ulicy Książęcej. Na tym „czerwonym tle” natomiast dość niespodziewanie pozytywnie wyróżniała się giełda w Atenach. Niestety, ponad dwuprocentowy wzrost to tylko silna korekta ostatnich spadków, które wczoraj sprowadziły tamtejszy indeks do najniższych od 1,5 roku poziomów.

Na tle europejskich indeksów WIG20 jest jednym z gorzej się dziś spisujących wskaźników. O godzinie 11:38 spadał on o 1,18 proc. do 2.224,66 proc., co plasowało go w czołówce najgorszych indeksów. W dół ciągnęły głównie akcje PKO BP (-2 proc.), PKN Orlen (-2 proc.), PGNIG (-2,4 proc.) i bardzo słabo ostatnio radzącego sobie CD Projektu. Notowania CD Projektu spadały dziś o 1,7 proc. do 161,20 zł, po tym jak wczoraj wzrosły zaledwie o 0,55 proc., z trudem odreagowując poniedziałkową wyprzedaż o 10,5 proc. Sentyment do CD Projektu, podobnie jak do dużej grupy spółek gamingowych w Polsce i na świecie (np. akcje Electronic Arts potaniały od lipcowego szczytu o 27 proc.), mocno się pogorszył. To sprawia, a analiza wykresu potwierdza, że należy się liczyć z dalszymi spadkami. Potencjalnym celem (i punktem zwrotnym) jest poziom 150 zł.

W zupełnie przeciwnych nastrojach są natomiast akcjonariusze, notowanego na NewConnect producenta gier, spółki Creepy Jar. Jej akcje drożeją o 4,3 proc. do 170 zł, po tym jak firma ta poinformowała, że sprzedała 93,1 tys. kopii gry „Green Hell”, dzięki czemu zwróciły się koszty produkcji i marketingu gry . Przed południem w indeksie WIG20 na plusach notowane były tylko dwie firmy: Alior Bank i JSW. Akcje Alior Banku drożały o 1,3 proc. do 62 zł. Jedynym z czym ten wzrost można wiązać to porozumienie ws. Ruchu. Tyle tylko, że to bardziej pretekst, niż faktyczny powód. Obecność w tej grupie akcji JSW nie jest większym zaskoczeniem. Bardzo często węglowa spółka wyróżnia się w indeksie skalą dziennych wahań. Tyle tylko, że nie prowadzi to do zmiany układu sił na wykresie. Tak też jest i dzisiaj.

Akcje JSW rosną o 2,3 proc. do 67,30 zł, reagując na informację, że spółka będzie kontynuować rozmowy z Prairie Mining ws. potencjalnej współpracy. Notowania JSW w dalszym ciągu pozostają w miesięcznej konsolidacji i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie mogło dojść do wybicia z niej. Dzisiejszy atak podaży przede wszystkim skoncentrował się na giełdowych blue chipach. Znacznie lepiej radzą sobie spółki średnie i małe. I to znajduje odzwierciedlenie w zachowaniu indeksów. Przed południem mWIG40 nawet rósł o 0,4 proc. do 4.041,1 pkt., wspierany przez wzrost akcji Kruka, Dino Polska i Millennium. Tym samym korygował on ostatnią 4-sesyjną serię spadków. Na minusach notowane były pozostałe indeksy. sWIG80 spadał o 0,2 proc. do 11.377,3 pkt., a WIG tracił 0,76 proc. i cofał się do poziomu 57.461,3 pkt.

Wspomniany wcześniej Kruk, którego akcje drożały o 2,6 proc. do 199,50 zł, czym walnie przyczyniły się do wzrostów mWIG40, znalazł się w centrum uwagi inwestorów po publikacji informacji, że w III kwartale br. zakupił portfel wierzytelności o wartości 647 mln zł wobec 261 mln zł rok wcześniej. Inwestorzy liczą, że przełoży się to na zyski firmy. Gorąco jest też na walorach Qumaka. Ich kurs wystrzelił w górę aż o 21,95 proc. do 1 zł, korygując wcześniejsze bardzo mocne spadki. Impulsem do tego była informacja, ze PKO Parasolowy FIO weźmie udział w procesie dokapitalizowania Qumaka. W drugiej połowie środowej sesji, ton wydarzeniom na GPW wciąż będą nadawać przede wszystkim rynki globalne. Oprócz nastrojów na europejskich giełdach, wymieszanych z doniesieniami z Włoch, pewien wpływ mogą mieć publikowane o godzinie 14:30 wrześniowe dane o inflacji producenckiej w USA. Szczególnie, gdyby okazała się ona wyższa od prognoz. To bowiem doprowadziłoby do umocnienia dolara, dodatkowo psując sentyment na rynkach finansowych.

Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, CDPROJEKT, CreepyJar, dinopl, jsw, Kruk, Millennium, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, Prairie, qumak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR