StockWatch.pl

WIG20 próbuje wrócić powyżej 2.100 pkt. Tąpnięcia na kursach CCC i Forte

Omawiane walory: , , , , , , , ,

GPW rozpoczyna tydzień od odrabiania strat z poprzednich dni. Pomagają nadzieje na trwalszą poprawę nastrojów na światowych giełdach oraz doniesienia z Włoch. W tle pozostają wyniki finansowe CCC, Forte, PKP Cargo i ABC Data.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa poniedziałkowej sesji w Warszawie upływa pod znakiem wzrostowego odreagowania ubiegłotygodniowych spadków. Drożeją przede wszystkim akcje największych spółek. O godzinie 12:20 indeks WIG20 zyskiwał o 1,5 proc. i testował 2.115 pkt. To jednak wciąż za mało, aby całkowicie zatrzeć fatalne wrażenie z piątkowej sesji, gdy indeks blue chipów spadł aż o 2,8 proc. Warto dodać, że na poprzedniej sesji WIG20 przełamał strefę wsparcia 2.096,93-2100 pkt. i zakończył tydzień na poziomach nieoglądanych od lutego 2017 roku.

Motorem zwyżki WIG20 jest poprawa nastrojów na europejskich parkietach (FTSE MIB Index +2,3 proc.; DAX +1,4 proc.; IBEX +1,2 proc.; CAC40 +0,3 proc.), jaka ma swe źródła w tym, że wbrew dość powszechnym oczekiwaniom agencja S&P nie obniżyła ratingu Włoch, a jedynie jego perspektywę. Drugim czynnikiem są nadzieje, że silna październikowa wyprzedaż na Wall Street już się zakończyła i teraz amerykańskie indeksy wrócą do wzrostów.

Zobacz aktualną analizę techniczną indeksu WIG20 >>> KLIKNIJ

Drożejące na GPW akcje blue chipów ciągną w górę również WIG, który rośnie o 1 proc. do 54.570 pkt. Gorzej radzi sobie natomiast segment spółek średnich i małych. Indeks mWIG40 rośnie o 0,2 proc. do 3.822 pkt., a sWIG80 spada o 0,2 proc. do 10.920 pkt. To rozjechanie się blue chipów i pozostałych spółek pokazuje, że mocna zwyżka tych pierwszych to póki co tylko i wyłącznie odreagowanie napędzane poprawą nastrojów na europejskich giełdach i nadziejami na zakończenie spadków na Wall Street. Nie jest to więc trwała zmiana nastawienia do akcji w Warszawie.

Po ponad trzech godzinach handlu w indeksie WIG20 po zielonej stronie rynku znajdowały się akcje 14 z 20 spółek. Indeks w górę ciągnęły przede wszystkim rosnące akcje PKN Orlen (+3,3 proc.), PZU (+2,8 proc.), PKO BP (+1,2 proc.), CD Projekt (+3,4 proc.) i PGNiG (+3,2 proc.).

Skalą spadków wyróżnia się natomiast CCC, tracąc 10,2 proc. i spadając do 174,60 zł. Ciepła jesień negatywnie odbiła się na wynikach spółki. W III kwartale, jak wynika ze wstępnych szacunków, grupa CCC miała 37 mln zł straty jednostkowej netto, wobec oczekiwanej straty na poziomie 2,2 mln zł. Zysk EBITDA obniżył się w relacji rocznej o połowę i ukształtował na poziomie 40,6 mln zł. To wynik o 14,9 proc. gorszy od prognoz. Marża EBITDA ukształtowała się na poziomie 3,3 proc. (prognoza: 3,8 proc.), a marża netto na poziomie -3 proc. (prognoza: -0,2 proc.). W rynkowy konsensus wpisały się jedynie przychody, które ukształtowały się w okresie lipiec-wrzesień na poziomie 1,248 mld zł.

Kurs akcji CCC, który w ostatni piątek wybił się poniżej lokalnego dołka z września (196,30 zł), dziś w sposób zdecydowany przełamał lipcowe minima (189,07 zł), będące jednocześnie silnym średnioterminowym wsparciem. Tym samym nie tylko akcje CCC są obecnie najtańsze od 2 lat, ale też na gruncie analizy technicznej mają otwartą drogę do zejścia w okolice 150 zł. Najnowsze prognozy pogody, które zakładają powrót ciepłej pogody na 1 listopada (Wszystkich Świętych), niejako się w ten trend spadkowy na wykresie wpisują.

Rozczarowani wynikami są też akcjonariusze Fabryki Mebli Forte. W III kwartale zysk netto wyniósł 27,3 mln zł wobec szacowanych przez analityków 40,4 mln zł, natomiast przychody sięgnęły 256 mln zł wobec prognozowanych 277,1 mln zł. Akcje Forte tanieją o 23,1 proc. i za jedną trzeba zapłacić 25 zł. Tak tanie nie były one od 5 lat. Od początku roku straciły one połowę swej wartości. Układ sił na wykresie wskazuje, że to nie musi być koniec spadków.

Nie wszystkie spółki rozczarowały swoimi wynikami. Są również takie, które mocno zaskoczyły na plus. Przykładem jest PKP Cargo. W III kwartale kolejowa spółka odnotowała ponad 2-krotny wzrost zysku netto w skali roku, który sięgnął 104,7 mln zł. Był to też wynik znacząco wyższy od prognoz. Te kształtowały się na poziomie 65,6 mln zł. W tym czasie przychody wzrosły o 12,3 proc. rok do roku do 1,34 mld zł, przewyższając rynkowy konsensus o 1,5 proc. Wyższa niż w poprzednich kwartałach i wyższa niż oczekiwano była też marża netto, która ukształtowała się na poziomie 7,8 proc. Akcje PKP Cargo drożeją o 2,3 proc. do 39,55 zł, kosztując już dziś 41,50 zł.

Pozytywnie wynikami zaskoczyła również ABC Data, co zostało dobrze bardzo dobrze przyjęte przez inwestorów, stając się pretekstem do mocnego odreagowania październikowego załamania kursu. W III kwartale, jak wynika ze wstępnych szacunków, ABC Data zarobiła netto 4,9 mln zł, wciąż jednak notując 2,4 mln zł straty netto po pierwszych trzech kwartałach. Przychody w III kwartale wyniosły 1,096 mld zł wobec 1,994 mld zł wypracowanych w pierwszym półroczu. Akcje ABC Data drożeją o 6,2 proc. do 0,86 zł, tracąc jednak od początku miesiąca 43 proc.

Drożejące akcje blue chipów w ślad za lepszymi nastrojami na świecie i duże wahania na akcjach spółek publikujących wyniki, to nie jedyne tematy znajdujące się dziś w centrum uwagi na giełdzie przy ulicy Książęcej. Znalazły się tam tez spółki energetyczne i Ursus.

Akcje Enei tanieją o 1 proc. do 8,03 zł, a Energi o 1 proc. do 8,02 zł, po tym jak w mediach pojawił się temat budowy bloku węglowego Ostrołęka C. Otóż, prawnicy Client Earth, które jest akcjonariuszem Enei, zaskarżyli uchwałę WZ Enei odnośnie inwestycji w Ostrołęce. Przy okazji przypomniano, że inwestycja ta prawdopodobnie nigdy się nie zwróci.

Innym energetycznym tematem jest PGE i jego zaskakująca inwestycja w producenta autobusów Autosan, o której w weekend poinformowali politycy. Póki co takie wyjście PGE poza core biznes nie przestraszyło inwestorów i akcje energetycznego giganta drożeją dziś o 0,7 proc. do 10,26 zł, tym samym odreagowując przecenę z piątku (-3,87 proc.). Niemniej jednak to przypomina inwestorom, że jeżeli w przyszłości będzie takie polityczne zapotrzebowanie, to spółki Skarbu Państwa będą zmuszone realizować podobne, często nierentowne, projekty.

Na wejściu PGE do Autosanu najmocniej cierpi jednak Ursus, który po ostatnich problemach ze sprzedażą ciągników, teraz może mieć problemy z generowaniem zysków ze sprzedaży autobusów. Akcje Ursusa tanieją o 9,3 proc. do 1,37 zł i są najtańsze od 2012 roku. Układ sił na wykresie, ale też brak pozytywnych wieści ze spółki powodują, że ryzyko dalszej przeceny jest spore.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, ccc, Enea, energa, FORTE, krezus, PGE, PKPCARGO, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR