StockWatch.pl

WIG20 walczy o poziom 2.000 pkt., w grze Enea, Hawe i CI Games

Omawiane walory: , , , , ,

Wygaszenie emocji wokół paryskich zamachów sprzyja rynkom i przekłada się na blisko 2-proc. wzrosty na zachodnioeuropejskich parkietach. Humory dopisują też polskim inwestorom. WIG20 około południa rośnie o 1,5 proc. i znowu jest powyżej ważnego poziomu 2.000 pkt.

Nowy tydzień inwestorzy w Europie rozpoczęli w kiepskich nastrojach. Spadki cen akcji podsycił strach związany z eskalacją islamskiego terroru. Nietęgie miny mieli też inwestorzy z warszawskiej GPW. WIG20 i mWIG40 straciły wczoraj 0,3-0,4 proc., a sWIG80 cofnął się aż o 1,4 proc. Piętą achillesową indeksu blue chipów były akcje KGHM, które potaniały o 5,45 proc. do 73,10 zł. W tym roku kapitalizacja miedziowej spółki spadła już o 1/3. Za przeceną KGHM-u stoi taniejąca miedź, której cena znalazła się na na sześcioletnich minimach. Obecnie za tonę surowca na Giełdzie Metali w Londynie należy zapłacić niewiele ponad 4.800 dolarów. Z kolei za słabość indeksu maluchów odpowiada tąpnięcie kursu akcji Kerdosu oraz słaba postawa spółek odzieżowych z Monnari na czele.

We wtorek wygaszenie emocji wokół paryskich zamachów sprzyja rynkom. Główne indeksy giełd w Paryżu i Frankfurcie rosną dzisiaj o ok. 2 proc. Nieco wolniej straty odrabiają główne wskaźniki w Warszawie. WIG20 około południa rośnie o 1,5 proc., a mWIG40 umacnia się o 0,8 proc. Co ważne, indeks blue chipów znowu jest powyżej ważnego poziomu 2.000 pkt. Rynki finansowe powoli wracają do starych tematów, czyli przyszłych decyzji Fed, ECB oraz sygnałów z chińskiej gospodarki.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

– To jak słaba jest rodzima giełda najlepiej pokazuje zeszłotygodniowe przełamanie przez WIG20 wsparć zlokalizowanych ponad poziomem 2000 pkt. Na gruncie analizy wykresów, takie wybicie dołem zapowiada kontynuację spadków w końcówce roku. Aczkolwiek, pewna cykliczność jakiej w ostatnim czasie doświadcza warszawska giełda może sugerować, że akurat najbliższy okres może upłynąć pod znakiem korekcyjnego odbicia. – uważa Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Na dzisiejszej sesji inwestorzy dyskontują ostatnią porcję raportów za III kwartał. Wśród blue chipów sprawozdaniem podzieliły się Energa i Enea. W III kwartale skonsolidowane przychody gdańskiej spółki urosły o 1 proc. r/r do 2,53 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał wypracowanie 2,48 mld zł. EBITDA grupy wyniosła 499,4 mln zł (‐9 proc. r/r) wobec konsensusu 497,7 mln zł. Zysk netto na poziomie 166,2 mln zł (‐22 proc. r/r) był niższy od konsensusu zakładającego 169,2 mln zł. We wtorek notowania Energi zyskują 1,3 proc.>> Wszystkie raporty spółek znajdziesz tutaj

Znacznie lepiej zaprezentowała się Enea, której akcje rosną dzisiaj o 4,3 proc. Przychody poznańskiej grupy zamknęły się kwotą 2,54 mld zł (+4 proc. r/r), czyli 4 proc. powyżej konsensusu. EBITDA wyniosła 711 mln zł (+72 proc. r/r), a zysk netto 420 mln zł (+98 proc. r/r). Zarobek na czysto był o 3 proc. lepszy od konsensusu.

W segmencie średnich spółek najmocniej rośnie kurs akcji Hawe (+16,2 proc.). Telekom wykazał 110,7 mln zł skonsolidowanych przychodów, 70 tys. zł straty operacyjnej oraz 603 tys. zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej.

O 2,4 proc. rośnie kurs akcji grupy Ciech. Gigant z branży chemicznej przy zerowej dynamice przychodów (800,7 mln zł) poprawił EBIT o 78 proc. do 139,6 mln zł, a zysk netto o 302 proc. do 116,8 mln zł. Konsensus rynkowy zakładał odpowiednio 834 mln zł, 129,2 mln zł i 80,3 mln zł.

Negatywną niespodziankę akcjonariuszom sprawił ComArch. Spółka informatyczna na poziomie przychodów (223,4 mln zł) wstrzeliła się w konsensus. Niestety, znacznie gorzej wypadły zyski. EBIT spadł o 86 proc. r/r do 4,5 mln zł, a wynik netto o 98 proc. do 0,4 mln zł. Konsensus zakładał odpowiednio 15,4 mln zł i 10,4 mln zł. We wtorek akcje ComArchu tanieją o 5,5 proc.

W segmencie małych spółek prym wiedzie CI Games (+12,1 proc.). Spółka zwiększyła poziom przychodów, ale też i strat. Na poziomie netto producent gier video miał -4,6 mln zł, a rynek oczekiwał -3,8 mln zł. Wsparciem dla notowań okazał się poranny komunikat na temat zawartej ugody z Bandai Namco Games America. Na mocy porozumienia polska spółka dostanie 2,3 mln USD w ramach odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy przez Bandai.>> Więcej na temat wyników CI Games znajdziesz tutaj

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, CIgames, comarch, Enea, energa, hawe, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Analiza techniczna 5 znanych producentów gier wideo

  Na wykresach kilku znanych producentów gier wideo "coś" wisi w powietrzu. Po wielu tygodniach męczącego trendu bocznego notowania są coraz bliżej krytycznych poziomów. StockWatch.pl sprawdził, co dalej z kursami akcji PlayWay, 11 bit studios, CI Games, The Farm 51 i Creepy Jar.

 • Giełdy mocno rosną po słowach Trumpa, w grze CD Projekt i Dino Polska

  Trumpcoaster mknie w najlepsze. Tym razem do góry. Słowa prezydenta USA, że rozmowy z Chinami idą dobrze, wsparły nastroje na światowych giełdach. Korzysta na tym GPW, gdzie wyróżniają się spółki gamingowe, a w oczekiwaniu na wyniki mocno drożeją akcje Dino Polska.

 • 9 znanych spółek, które odwlekają publikację raportów półrocznych

  Odkładanie ważnych spraw na ostatnią chwilę to polska specjalność, także wśród giełdowych spółek. StockWatch.pl znalazł 9 znanych firm, które istotnie opóźniły publikację wyników półrocznych lub celują w raportowy pik. 

 • CI Games ogłosiło datę premiery Sniper Ghost Warrior Contracts

  CI Games wyda Sniper Ghost Warrior Contracts 22 listopada tego roku. Najnowsza część snajperskiej serii zadebiutuje równolegle na całym świecie na konsolach Xbox One, PlayStation 4 i komputery PC.

 • 14 najciekawszych polskich akcentów na targach gamescom

  Na największych targach gier w Europie zobaczymy ponad 40 oficjalnych stoisk z polskimi grami. Dziesiątki kolejnych firm do Kolonii jedzie na zakulisowe spotkania biznesowe. Wśród nich spora grupa spółek związanych z GPW. StockWatch.pl przygotował zestawienie 14 najciekawszych polskich akcentów na tegorocznym gamescomie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com