Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

WIG20 walczy o poziom 2.000 pkt., w grze Enea, Hawe i CI Games

Opublikowano: 2015-11-17 12:00:46

Omawiane walory: , , , , ,

Wygaszenie emocji wokół paryskich zamachów sprzyja rynkom i przekłada się na blisko 2-proc. wzrosty na zachodnioeuropejskich parkietach. Humory dopisują też polskim inwestorom. WIG20 około południa rośnie o 1,5 proc. i znowu jest powyżej ważnego poziomu 2.000 pkt.

Nowy tydzień inwestorzy w Europie rozpoczęli w kiepskich nastrojach. Spadki cen akcji podsycił strach związany z eskalacją islamskiego terroru. Nietęgie miny mieli też inwestorzy z warszawskiej GPW. WIG20 i mWIG40 straciły wczoraj 0,3-0,4 proc., a sWIG80 cofnął się aż o 1,4 proc. Piętą achillesową indeksu blue chipów były akcje KGHM, które potaniały o 5,45 proc. do 73,10 zł. W tym roku kapitalizacja miedziowej spółki spadła już o 1/3. Za przeceną KGHM-u stoi taniejąca miedź, której cena znalazła się na na sześcioletnich minimach. Obecnie za tonę surowca na Giełdzie Metali w Londynie należy zapłacić niewiele ponad 4.800 dolarów. Z kolei za słabość indeksu maluchów odpowiada tąpnięcie kursu akcji Kerdosu oraz słaba postawa spółek odzieżowych z Monnari na czele.

We wtorek wygaszenie emocji wokół paryskich zamachów sprzyja rynkom. Główne indeksy giełd w Paryżu i Frankfurcie rosną dzisiaj o ok. 2 proc. Nieco wolniej straty odrabiają główne wskaźniki w Warszawie. WIG20 około południa rośnie o 1,5 proc., a mWIG40 umacnia się o 0,8 proc. Co ważne, indeks blue chipów znowu jest powyżej ważnego poziomu 2.000 pkt. Rynki finansowe powoli wracają do starych tematów, czyli przyszłych decyzji Fed, ECB oraz sygnałów z chińskiej gospodarki.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

– To jak słaba jest rodzima giełda najlepiej pokazuje zeszłotygodniowe przełamanie przez WIG20 wsparć zlokalizowanych ponad poziomem 2000 pkt. Na gruncie analizy wykresów, takie wybicie dołem zapowiada kontynuację spadków w końcówce roku. Aczkolwiek, pewna cykliczność jakiej w ostatnim czasie doświadcza warszawska giełda może sugerować, że akurat najbliższy okres może upłynąć pod znakiem korekcyjnego odbicia. – uważa Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Na dzisiejszej sesji inwestorzy dyskontują ostatnią porcję raportów za III kwartał. Wśród blue chipów sprawozdaniem podzieliły się Energa i Enea. W III kwartale skonsolidowane przychody gdańskiej spółki urosły o 1 proc. r/r do 2,53 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał wypracowanie 2,48 mld zł. EBITDA grupy wyniosła 499,4 mln zł (‐9 proc. r/r) wobec konsensusu 497,7 mln zł. Zysk netto na poziomie 166,2 mln zł (‐22 proc. r/r) był niższy od konsensusu zakładającego 169,2 mln zł. We wtorek notowania Energi zyskują 1,3 proc.>> Wszystkie raporty spółek znajdziesz tutaj

Znacznie lepiej zaprezentowała się Enea, której akcje rosną dzisiaj o 4,3 proc. Przychody poznańskiej grupy zamknęły się kwotą 2,54 mld zł (+4 proc. r/r), czyli 4 proc. powyżej konsensusu. EBITDA wyniosła 711 mln zł (+72 proc. r/r), a zysk netto 420 mln zł (+98 proc. r/r). Zarobek na czysto był o 3 proc. lepszy od konsensusu.

W segmencie średnich spółek najmocniej rośnie kurs akcji Hawe (+16,2 proc.). Telekom wykazał 110,7 mln zł skonsolidowanych przychodów, 70 tys. zł straty operacyjnej oraz 603 tys. zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej.

O 2,4 proc. rośnie kurs akcji grupy Ciech. Gigant z branży chemicznej przy zerowej dynamice przychodów (800,7 mln zł) poprawił EBIT o 78 proc. do 139,6 mln zł, a zysk netto o 302 proc. do 116,8 mln zł. Konsensus rynkowy zakładał odpowiednio 834 mln zł, 129,2 mln zł i 80,3 mln zł.

Negatywną niespodziankę akcjonariuszom sprawił ComArch. Spółka informatyczna na poziomie przychodów (223,4 mln zł) wstrzeliła się w konsensus. Niestety, znacznie gorzej wypadły zyski. EBIT spadł o 86 proc. r/r do 4,5 mln zł, a wynik netto o 98 proc. do 0,4 mln zł. Konsensus zakładał odpowiednio 15,4 mln zł i 10,4 mln zł. We wtorek akcje ComArchu tanieją o 5,5 proc.

W segmencie małych spółek prym wiedzie CI Games (+12,1 proc.). Spółka zwiększyła poziom przychodów, ale też i strat. Na poziomie netto producent gier video miał -4,6 mln zł, a rynek oczekiwał -3,8 mln zł. Wsparciem dla notowań okazał się poranny komunikat na temat zawartej ugody z Bandai Namco Games America. Na mocy porozumienia polska spółka dostanie 2,3 mln USD w ramach odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy przez Bandai.>> Więcej na temat wyników CI Games znajdziesz tutaj

mapa_rynku

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Ciech, CIgames, comarch, Enea, energa, hawe)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku