10 dużych spółek z najwyższą stopą dywidendy na 2016 rok

W tym roku na GPW znów szykują się obfite żniwa dywidendowe. StockWatch.pl ustalił, że ponad połowa blue chipów szarpnie się na przynajmniej 5-proc. wypłatę. Zdołowane kursy blue chipów okazały się rajem dla zwolenników dywidend.

Przed nami rok atrakcyjnych dywidend z segmentu blue chipów. Eksperci z Vestor DM podliczyli, że średnia stopa tegorocznych wypłat z dwudziestu największych spółek na GPW wyniesie 5 proc. Dla porównania średnia z ostatniej dekady to 4,4 proc. W porównaniu do rentowności 10-letnich obligacji, oczekiwana stopa dywidendy polskich akcji jest rekordowo wysoka.

Kuszące dywidendy zaoferuje szczególnie sektor finansowy. W tym roku subindeks WIG-Banki stracił już 13 proc., a w skali ostatniego roku około 30 proc. Tak ostra korekta to pokłosie nawarstwiających się czynników ryzyka, z ustawą frankową na czele. Jednak z perspektywy aktualnych notowań stopy dywidend niektórych banków prezentują się imponująco. Szacunki analityków DM mBanku zakładają 9,5-proc. stopę w BZ WBK i 7,5-proc. w PKO BP. W wypadku Pekao i Handlowego miałoby to być około 6,5 proc.

– Wymogi kapitałowe dotyczące wypłaty dywidend powinien spełniać PKO BP i BZ WBK. Banki te dodatkowo będą mogły wypłacić zyski zatrzymane z 2014 r. W efekcie spodziewamy się, że będą one w stanie wypłacić najwyższe dywidendy w sektorze. Prognozujemy, że w PKO BP wypłatę z zysków za ostatnie dwa lata wyniesie 1,77 zł na akcję, a w BZ WBK 22,76 zł. Oczekujemy, że Pekao SA i Handlowy przeznaczą na dywidendę 100 proc. zysku z 2015 r. Płacić powinien także ING Bank Śląski. Prognozujemy w tych trzech bankach dywidendy na poziomie odpowiednio 8,38 zł, 4,60 zł i 4,15 zł. – mówi Michał Konarski, analityk DM mBanku.

Na sowitą wypłatę stać także PZU. Tu prognozy analityków mówią nawet o 13-proc. stopie dywidendy. W zeszłym tygodniu rada nadzorcza PZU wybrała na nowego prezesa Michała Krupińskiego. Ambicją nowego szefa ubezpieczeniowej grupy jest budowanie wartości dla akcjonariuszy oraz utrzymanie dotychczasowej polityki dzielenia się zyskiem.

– Dywidenda w PZU powinna być dość wysoka i wynosić blisko 100 proc. skonsolidowanych zysków. Patrząc na wyniki PZU SA i zaliczkową dywidendę z PZU Życie, można oczekiwać wypłaty na poziomie 2,50-2,60 zł na akcję. Dodatkowe 1,50 zł może być wypłacone z nadwyżki kapitałowej. – dodaje analityk DM mBanku.

(Źródło: Vestor DM)

(Źródło: Vestor DM)

Silny strumień dywidend zapewni też sektor energetyczny. W ubiegłym tygodniu szef resortu energetyki ocenił, że dywidendy z tego sektora nie są zagrożone i pozostaną na dotychczasowym poziomie. Wcześniej Krzysztof Tchórzewski sugerował, iż spółki energetyczne mogą zostać wyłączone z opcji płacenia dywidend. Według Tomasza Dudy z Erste Securities jest wysokie prawdopodobieństwo, że cztery główne spółki wypłacą dywidendę. Pewne wątpliwości ma jedynie w wypadku Tauronu. W PGE analityk spodziewa się wypłaty 0,70-0,80 zł na akcję, w Enerdze prognozuje 1,20 zł, a Enei dywidendę w granicach 0,40-0,60 zł. Takie poziomy dałyby stopy w wysokości odpowiednio 5,2-6 proc, 9 proc. i 3,5-5,3 proc.

– Zakładam, że dywidendy w sektorze energetycznym z zysku za 2015 r. są raczej w miarę pewne i będą porównywalne do wartości historycznych. Natomiast jest ryzyko niższych wypłat w kolejnych latach, co będzie związane ze zobowiązaniami inwestycyjnymi sektora wobec branży górniczej. Bilansowo najwyższe możliwości do wypłaty ma PGE. Szacujemy, że tegoroczna dywidenda spółki powinna wynieść 0,70-0,73 zł na akcję. W kolejnym roku nie wykluczamy spadku do 0,65 zł. PGE prawdopodobnie odegra największą rolę w ratowaniu Kompanii Węglowej. W tym roku kwestia dywidendy najciekawiej wygląda w Enerdze. Spółka powinna wypłacić około 1 zł na akcję. Później możliwy jest spadek dywidendy z uwagi na spodziewane pogorszenie wyników i niejasną sytuację związaną z ratowaniem górnictwa. Z tych samych powodów w kolejnych latach może spadać dywidenda także w Enei. Z zysku za 2015 r. zakładamy jeszcze wzrost do 0,65 zł na akcję. Natomiast Tauronowi trudno będzie utrzymać poziom dywidendy z zeszłego roku – 0,15 zł na akcję. Na 2016 r. zakładamy 0,10 zł. Na wyższą dywidendę nie pozwala zadłużenie spółki i koszty integracji z kopalnią Brzeszcze. – ocenia Robert Maj, analityk Haitong Banku.

dywidendy_spolki_energetyczne

Sporą niewiadomą są za to dywidendy w spółkach surowcowych. Niskie notowania miedzi stawiają pod presją wyniki KGHM. Podobnie jest w wypadku giełdowych kopalni węglowych. Analitycy Vestor DM w swojej styczniowej rekomendacji dla KGHM założyli 1 zł dywidendy. To daje stopę niespełna 2-proc. Z kolei w DM BDM w styczniowej rekomendacji dla Bogdanki przewiduje dywidendę w wysokości 1,50 zł na walor, co daje 4,5-proc. stopę. W zeszłym roku Bogdanka wypłaciła 3,50 zł na akcję, a KGHM 4 zł.

– W naszej ocenie, KGHM może mieć problem z wypłatą dywidendy z zysku za 2015 r. Niewykluczone, że przy obecnych cenach miedzi dywidenda zostanie zawieszona. W przeciwnym razie istnieje ryzyko finansowania dywidendy poprzez dług. W Bogdance dużo będzie zależało od głównego akcjonariusza – Enei. – ocenia Tomasz Duda, analityk Erste Securities.

>> W serwisie znajdziesz analizę sytuacji fundamentalnej KGHM po wynikach za III kwartał 2015 r. >> Zobacz analizę raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Solidne dywidendy w ostatnich latach wypłacał Asseco Poland, gdzie stopa balansowała w okolicach 5 proc. Ostatnio zarząd informatycznej spółki zapewniał, że planuje kontynuację dotychczasowej polityki dywidendowej, a Asseco obecnie nie pracuje nad akwizycjami, które mogłyby zostać sfinalizowane w najbliższych miesiącach. Analitycy Haitong Banku i Erste Securities oczekują w tym roku 3 zł dywidendy (stopa 5,2 proc.) wobec 2,90 zł w 2015 r.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Do wysokich wypłat przyzwyczaili się także akcjonariusze Synthosu. W zeszłym roku na ten cel przeznaczono 0,25 zł na akcję (stopa 5,2 proc.). Analitycy DM PKO BP w ostatniej rekomendacji założyli, że w tym roku dywidenda także sięgnie 0,25 zł (stopa 6,5 proc.). Ich zdaniem, pozwalają na to stabilne przepływy operacyjne spółki i niski poziom zadłużenia.

Ciągłość wypłat chce zachować także Orange Polska. Zarząd telekomu przy okazji publikacji wyników za III kwartał 2015 r. zasugerował, że na tegoroczną dywidendę miałoby trafić 0,25 zł na akcję. Taka kwota daje stopę na poziomie 4 proc. Z drugiej strony mielibyśmy niższą dywidendę o 50 proc. niż rok wcześniej.

Pod koniec grudnia padła ważna deklaracja ze strony nowego szefa PGNiG. Pełniący obowiązki prezesa Piotr Woźniak zapowiedział, że spółka jest gotowa wypłacić wyższą niż rok wcześniej dywidendę z zysku za 2015 rok, jeśli takie będzie oczekiwanie ze strony Skarbu Państwa. Z zysku za 2014 rok grupa wypłaciła 1,18 mld zł, co dało 0,20 zł na akcję (stopa 4,1 proc.). Na koniec września PGNiG miał 4,8 mld zł gotówki w bilansie i niski poziom zadłużenia. DM PKO BP wypłatę w kwocie 0,25 zł na akcję – stopa około 5,2 proc.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o assecopol, bogdanka, bzwbk, Enea, energa, handlowy, kghm, orangepl, Pekao, PGE, PGNiG, pkobp, PZU, synthos)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR