17 bogatych dusigroszów chomikujących wieloletnie zyski

Inwestorzy czekający dotąd bezsilnie na zysk z inwestycji w akcje spółki, będą mogli próbować wymusić wypłatę dywidendy za pośrednictwem sądu. Pierwszy wyrok już zapadł. Czy będą kolejne? Na pewno nie brakuje kandydatów, którzy dotąd sami zarabiali, nie dając zarobić innym.

Lojalność wobec mniejszościowych akcjonariuszy? Dobre obyczaje w spółkach giełdowych? Liczą na to tylko naiwni. A jednak takich właśnie argumentów użyły sądy trzech instancji, zasądzając na rzecz amerykańskiej spółki Manchester Security Corporation wypłatę dywidendy z zysku PZU za 2006 rok. Sądy orzekły, że uchwalenie niewypłacania zysku było krzywdzące dla akcjonariuszy mniejszościowych i nakazały podzielenie się zyskiem.

Sprawa trafiła na wokandę jako pokłosie konfliktu sprzed 6 lat pomiędzy kontrolującym PZU Skarbem Państwa a holenderską grupą Eureko. Na walnym PZU głosami Skarbu uchwalono niewypłacanie dywidendy z zysku za rok 2006. Miała to być demonstracja siły w sporze o realizację umowy prywatyzacyjnej. A było co dzielić – w 2006 roku grupa PZU wypracowała ponad 3 mld zł. zysku.

Wskutek sprzeciwu większościowego akcjonariusza, Eureko zostało pozbawione 600 mln zł wpływów z dywidendy. Warto dodać, że od 2001 roku PZU regularnie wypłacało na dywidendę od 15 do 50 proc. zysku, a w 2004 roku rada nadzorcza PZU zarekomendowała regularną długoterminową wypłatę dywidendy w wysokości od 25 do 50 proc. zysku netto.

>> Inwestujesz pod dywidendy? Śledź terminy uchwał i ustalenia praw do udziału w zyskach >> na dedykowanej stronie dywidend w StockWatch.pl

Wyrok nie jest wiążący dla innych sądów, ale może stanowić punkt oparcia dla akcjonariuszy mniejszościowych, dotąd bezzkutecznie  starających się o udział w wypracowywanych zyskach. Orzeczenia trzech sądów wskazują kierunek orzekania w sprawach o dostęp do zarobionej kasy. Dotychczas mniejszościowi byli zdani na łaskę i niełaskę głównego akcjonariusza, którego głosy decydują na walnym we wszystkich sprawach.

Wyrok jest jednocześnie sygnałem dla posiadaczy większościowych pakietów akcji, którzy uznali, że rola mniejszościowych akcjonariuszy skończyła się na etapie debiutu. Odsunięcie ich od udziału w zyskach nie będzie już takie proste. Dotąd koronnym argumentem były potrzeby inwestycyjne, podczas gdy przynajmniej teoretycznie, większościowy akcjonariusz zawsze ma możliwość wyprowadzania zysków ze spółki na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych. 

Trzeba jednak podkreślić, że wypłata dywidendy może być niekorzystna dla samej spółki, na przykład w sytuacji gdy musiałaby się na ten cel zadłużyć. Szczególnie gdy trwa proces inwestycyjny pochłaniający środki, lub spółka jest na ścieżce szybkiego wzrostu, którego sfinansowanie wymaga kapitału. Takie zjawiska potrafi jednak dostrzec rynek i nagrodzić spółkę wzrostem kursu akcji, jednocześnie generując zysk dla wszystkim jej akcjonariuszy. Szczególnie regularnie osiągane zyski prędzej czy później powodują zainteresowanie spółką ze strony nowych inwestorów, co powinno przyczynić się do wzrostu cen akcji.

Sprawdziliśmy jak wygląda od tej strony sytuacja na głównym rynku GPW. Spośród wszystkich notowanych podmiotów wytypowaliśmy spółki, które przez ostatnie trzy lata regularnie wypracowały zysk netto i ani razu nie wypłaciły dywidendy. Na wstępną listę trafiło aż 68 podmiotów. W pierwszym rzucie wyłoniliśmy z nich te spółki, których akcje przyniosły przez ten czas co najmniej 15 proc. zwrotu, rekompensując akcjonariuszom brak wypłaty w gotówce z kasy spółki.

Tabela 1 – Te 13 spółek nie wypłaca dywidendy, ale buduje wartość dla akcjonariuszy

Patrząc na poszczególne pozycje możemy znaleźć uzasadnienie dla takich a nie innych decyzji walnego. SMT, Integer.pl czy Cormay cały czas inwestują, szybko się rozwijając i obiecując znaczne zwiększenie zysków w przyszłości. Podobnie Magellan czy Echo systematycznie budują wartość wewnętrzną, co rynek docenia wzrostem kursów akcji.

Dużo gorszy obraz pojawia się jednak, gdy przeanalizowaliśmy pozostałą część rankingu. Aby znaleźć wybitnych dusigroszów, zestawiliśmy w nim te spółki, które zarobiły przez ostatnie 3 lata co najmniej 10 mln zł, a na koniec grudnia posiadały w kasie co najmniej 5 mln zł. Stać je więc na choćby symboliczną wypłatę, gdyby tylko chciały.

Tabela 2 – Te 17 spółek przez ostatnie 3 lata nie przyniosło akcjonariuszom zysku

Niechlubną siedemnastkę uszeregowaliśmy stopą zwrotu od największej straty. Dwaj rekordziści z branży deweloperskiej to JHM oraz JW Construction, na których akcjach inwestorzy stracili ponad 75 proc. W zestawieniu są także inni przedstawiciele sektora: Ronson oraz LC Corp. Szczególnie spółka Leszka Czarneckiego jest zasobna w gotówkę. Z rankingu usunęliśmy natomiast dewelopera NFI Octava, który zwrócił kapitał akcjonariuszom w postaci skupu i umorzenia akcji własnych. Jednak ci, którzy przegapili okazję do odsprzedania posiadanych akcji spółce, mają na rachunkach stratę rzędu 80 proc.

Borykające się do niedawna z problemami sektora konsumpcyjnego spółki Alma czy Vistula wykazały zyski, ale były one śladowe i poprawa nadeszła dopiero niedawno. W 2010 r. Vistula wykazała zaledwie 1,6 mln zł na plusie, rok później tylko 6 tys. zł, lecz w 2012 roku już 12 mln zł. W nieco lepszej sytuacji jest Alma, która zarabia corocznie ponad 10 mln zł netto, lecz przy znacznie większej skali działalności. Inwestorzy są jednak do tyłu na akcjach i mają powody ubiegać się o swoje.

Zawodzą również ulubieńcy inwestorów. Trzyletni zysk na akcjach Hawe, które jest do przodu o ponad 100 mln zł, okazał się zerowy. Niewiele więcej zyskali drobni akcjonariusze MCI Management, której akcje podrożały przez ten czas o symboliczne 2 proc., podczas gdy spółka zarobiła 213 mln zł. Ani grosz z tej kwoty, bedącej w dyspozycji większościowego akcjonariusza nie skapnął mniejszościowym. Na osłodę pozostała im teoria o rosnącej wartości księgowej aktywów. Ale i tak są oni w lepszej sytuacji niż miłośnicy ryb spod znaku Graala, którego inwestorzy są do tyłu na akcjach o prawie 20 proc.

>> Inwestujesz w oparciu o fundamenty? Śledź >> omówienia raportów spółek, które przygotowują co sezon analitycy StockWatch.pl

Na poniższym wykresie zestawiliśmy przebieg kursu akcji przykładowych sześciu spółek z obydwu grup naszej analizy. Żadna z nich nie wypłaciła dywidendy przez ostatnie 3 lata, a jednak rozjazd stopy zwrotu jest ogromny: od minus 75 proc. do plus 200 proc.

Polityka dywidendowa spółek niewątpliwie zależy od woli głównego akcjonariusza. Jednak w wypadku spółek o znacznym rozproszeniu akcjonariatu, tak jak ukraińskiego Kernela, można mówić o bierności mniejszościowych akcjonariuszy, w których rękach znajduje się ponad 60 proc. akcji. Oni nie potrzebowaliby iść do sądu po wypłatę z zysku, który przez ostatnie trzy lata przekroczył 1,7 mld złotych. Wystarczy odpowiednio przygotowanym przyjść na walne zgromadzenie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT alchemia, alma, best, CCIINT, coalenerg, graal, hawe, jhmdev, jwconstr, kernel, lccorp, mci, odlewnie, PAGED, ronson, vistula, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR