Ciemne chmury nad giełdami. W tle mocne wzrosty spółek Czarneckiego i Cyfrowego Polsatu

Omawiane walory: , ,

Dywidenda Cyfrowego Polsatu i kontynuacja rajdu na spółkach Leszka Czarneckiego to główne tematy piątkowego poranka. Niestety, to tylko wyjątki. Większość akcji traci na wartości, a GPW kontynuuje wczorajsze spadki. 

Źródło: ATTrader.pl

Piątkowy poranek przynosi kontynuację wczorajszych spadków na warszawskim parkiecie. O godzinie 10:38 na wartości traciły akcje ponad 44 proc. notowanych tu spółek, podczas gdy niespełna 29 proc. drożały.

Najmocniej tracił WIG20. Spadał on o 0,52 proc. do 2.359 pkt., po tym jak czwartkowa sesja zakończyła się jego przeceną o 1,78 proc. i zwrotem z poziomu lokalnego szczytu ze stycznia br. To zrodziło bardzo niebezpieczną sytuację na wykresie dziennym. Potencjalne zejście indeksu dużych spółek poniżej 2.350 pkt., doprowadziłoby do utworzenia formacji podwójnego szczytu, co groziłoby szybkim spadkiem poniżej 2.300 pkt.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W pierwszych godzinach najsłabiej spisywały się giełdowe blue chipy, przez co odrobinę lepiej radził sobie reprezentujący szeroki rynek indeks WIG. Spadał on o 0,42 proc. do 60.167,8 pkt. W tym samym czasie mWIG40 tracił 0,34 proc. i testował poziom 4.101,6 pkt. Po zielonej stronie był natomiast sWIG80, rosnąc o 0,09 proc. do 11.400,55 pkt.

Spadki w Warszawie to z jednej strony pokłosie czwartkowego pogorszenia nastrojów. Z drugiej efekt wczorajszej przeceny na Wall Street (DJIA -0,87 proc.; S&P500 -0,94 proc.; Nasdaq Composite -1,18 proc.), wywołanej przez informację, że rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami natrafiają na rafy, a przed 1 marca nie dojdzie do spotkania prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Xi Jinpingiem.

To przypomniało inwestorom, że paliwo do wzrostów amerykańskich indeksów w postaci nadziei na szybkie porozumienie handlowe oraz złagodzenie retoryki przez Fed już się wypaliło. Tym samym rośnie teraz ryzyko realizacji zysków (w scenariuszu bardziej pesymistycznym: rośnie ryzyko powrotu do trendu spadkowego).

Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Nastroje na rynkach globalnych, wspierane przez niepokój rodzimych inwestorów o techniczne konsekwencje zwrotu indeksu WIG20 z poziomu styczniowego szczytu, prawdopodobnie będą do końca dnia wpływać na zachowanie warszawskiej giełdy. Wyjątkiem będą tylko te spółki, na których rozgrywane są zupełnie inne tematy. Dziś jest to głownie Cyfrowy Polsat i firmy z portfela Leszka Czarneckiego.

Kurs Cyfrowego Polsatu rośnie o 4,9 proc. do 25,48 zł, atakując już dziś poziom 25,50 zł. To reakcja na propozycję Zygmunta Solorza w kwestii zmiany polityki dywidendy. Miliarder w piśmie skierowanym do zarządu zaproponował, aby spółka przez najbliższe 3 lata wypłaciła łącznie co najmniej około 1,8 mld zł dywidendy, czyli ok. 0,93 zł na akcję. To podobny poziom co w 2017 roku, gdy w formie dywidendy do akcjonariuszy trafiło łącznie ponad 204,6 mln zł, czyli 0,32 zł na jedną akcję. W tym roku spółka zrezygnowała z wypłaty dywidendy.

Dalej trwa mocny rajd na spółkach z Leszka Czarneckiego. Wzrosty napędzają spekulacje odnośnie potencjalnej sprzedaży Idea Banku i Getin Noble Banku. Przypomnijmy, że od początku tygodnia fundusze prowadzą due diligence banków oraz rozmawiają na temat struktury potencjalnej transakcji. Dziś kurs akcji Idea Banku idzie w górę aż o 31 proc. do 7,94 zł. W sumie w ciągu 5 sesji notowania banku podskoczyły o ponad 100 proc., a od początku roku o 215 proc. Z kolei kurs akcji Getin Noble Banku rośnie o 14 proc. do 0,64 zł (notowania w systemie jednolitym). W tydzień na walorach banku można było zarobić ponad 30 proc. Wzrost notowań Getin Noble Banku powyżej poziomu 0,50 zł daje też nadzieję na wykreślenie spółki z listy alertów. Przypomnijmy, że od stycznia Getin Noble Bank jest notowany na tzw. podwójnym fixingu. To oznacza, że wyznaczanie kursu akcji oraz zawieranie transakcji odbywa się tylko dwa razy w ciągu dnia (o godzinie 11:00 i o 15:00).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, Getinoble, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR