Deweloperzy mieszkaniowi prędko nie zejdą z placu hossy

Równo 3 lata temu sektorowy indeks WIG-Nieruchomości odbił się od lokalnego dołka i rozpoczął hossę, która wywindowała jego kurs o 80 proc. Na akcjach najlepszych deweloperów mieszkaniowych można było zarobić dużo więcej.

Hossa na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Według wyliczeń REAS, firmy doradczej monitorującej sytuację na rynku mieszkaniowym, na sześciu najważniejszych rynkach mieszkaniowych w Polsce deweloperzy sprzedali łącznie 72,7 tys. mieszkań w 2017 roku. To 17 proc. więcej niż w 2016 r. Każdy z analizowanych rynków – wg REAS – może pochwalić się na koniec roku swoistym rekordem.

– W Łodzi miały miejsce najbardziej spektakularne, w porównaniu z 2016 rokiem, wzrosty sprzedaży (o ponad 36 proc.) i podaży (o ponad 50 proc.). Odnotowany na koniec grudnia najwyższy wzrost średnich cen mieszkań w ofercie odnotowano w Trójmieście, gdzie za 1 m2 mieszkania trzeba było zapłacić o ponad 12 proc. więcej niż przed rokiem (tj. 7.981 zł w porównaniu do 6.960 zł). W Poznaniu mieliśmy do czynienia z największym udziałem sprzedaży MdM-owej w całej rocznej sprzedaży na danym rynku (aż 25 proc.). Wrocław był jedynym spośród 6 miast gdzie na koniec grudnia wzrosła liczba mieszkań dostępnych w ofercie. Natomiast w Krakowie deweloperzy mieli największy problem z nowymi wprowadzeniami. Podaż była tu wyraźnie niższa od popytu od trzech kwartałów, by w całym roku zanotować 9-proc. spadek, przy jednoczesnym 16-proc. wzroście liczby transakcji. To właśnie w tym mieście najwcześniej dały o sobie znać zjawiska, z którymi przyjdzie mierzyć się deweloperom w nadchodzących miesiącach. – sygnalizuje Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS.

Średnie ceny mieszkań wprowadzonych do sprzedaży – trend.
Źródło: REAS

Z hossy korzystają też spółki obecne na warszawskim rynku akcji i obligacji. Z raportu DM Navigator wynika, że w 2017 r. 15 deweloperów mieszkaniowych, posiadających papiery dłużne wprowadzone na Catalyst, zakontraktowało łącznie 22,76 tys. lokali, czyli o 24 proc. więcej niż przed rokiem. Co ważne, prawie wszystkim udało się zrealizować wyśrubowane plany sprzedażowe.

Ubiegłoroczny plan z ponad 10-proc. nawiązką wykonały trzy spółki: Vantage Development, J.W. Construction Holding i Dom Development. Dwie spółki, Victoria Dom oraz Archicom, w 2017 r. dokonały rewizji założeń sprzedażowych, podnosząc cele z 700 do 800 sprzedanych lokali w przypadku Victorii oraz z 1.200 do 1.450 w przypadku Archicomu. Obu spółkom udało się osiągnąć sprzedaż zbliżoną do zakładanej. Branżowym fenomenem jest Lokum Deweloper, który na początku 2017 r. przyjął za cel zwiększenie sprzedaży aż o 55 proc. r/r i zrealizował plan z 5-proc. nawiązką.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów emitentów oraz prezentacji inwestorskich/DM Navigator

>> 4000 PLN na prowizje! Wykorzystaj właściwy moment, aby dołączyć do 200.000 inwestorów – DEGIRO

Rynek doskonale się kręci

Świetna koniunktura w branży to odzwierciedlenie sytuacji gospodarczej w kraju. Popyt na mieszkania napędzają utrzymujące się od kilku lat niskie stopy procentowe (tanie kredyty, inwestowanie w mieszkania na wynajem), poprawa sytuacji finansowej gospodarstw domowych, wsparcie w postaci rządowego programu 500 plus, niskie bezrobocie oraz wzrost płac. Wiele wskazuje na to, że pozytywne trendy utrzymają się również i w tym roku.

Końcówka 2018 roku lub nawet dopiero 2019 rok, to spodziewany przez analityków termin pierwszej prawdopodobnej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. To przyniesie wprawdzie zwyżki rat kredytów złotowych o zmiennym oprocentowaniu, czyli głównie hipotecznych, oraz wzrost oprocentowania lokat, ale nie będą to znaczące zmiany, bo spodziewana podwyżka ma wynieść 25 punktów bazowych.

– Wzrost stóp procentowych o 25 punktów bazowych [o 0,25 proc. do 1,75 proc. – red.] podniesie nam odrobinę raty kredytu, zwiększy atrakcyjność inwestowania, natomiast będzie to na tyle niewielka podwyżka, że konsument w szczególny sposób nie powinien tego odczuć. – mówi Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

>> Zobacz także: Kredyty w Polsce podrożeją, ale nieprędko i nieznacznie

Ceny samych mieszkań też nie powinny mocno podskoczyć. Skala podwyżek będzie uzależniona od tempa przyrostu kosztów wykonawstwa, podaży nowych lokali na rynku, a w szerszej perspektywie wojny cenowej o nowe grunty. Należy pamiętać, że szybka wyprzedaż oferty wymusza na deweloperach szybsze uzupełnianie banków ziemi.

– Branża deweloperska jako całość powinna pokazać lepsze wyniki r/r na skutek rosnącej sprzedaży w latach poprzednich i lekko rosnącym cenom. W poszczególnych spółkach wyniki będą układać się różnie, ze względu na zróżnicowany rozkład zakończenia projektów w czasie. W 2018 r. nie spodziewam się istotnych zmian na rynku. Popyt powinien jeszcze utrzymać się na wysokim poziomie, co ma związek z niskimi stopami i rosnącymi wynagrodzeniami, natomiast deweloperzy prawdopodobnie zaspokoją ten popyt dodatkowa podażą i nie należy się spodziewać istotnej znaczącej zmiany cen. – komentuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

Zdaniem firmy REAS, perspektywy dla całego sektora na 2018 r. są dobre. Obecnie więcej ryzyk leży po stronie podaży niż popytu, ponieważ liczba mieszkań gotowych niesprzedanych nie rośnie.

– Mimo nieuchronnego wyhamowania, wynikającego z cykliczności rynku, branża deweloperska nie stoi przed widmem kryzysu, a ewentualny spadek wolumenu transakcji, którego można spodziewać się w nadchodzących latach, nie będzie oznaczał powrotu do poziomu z lat 2008-2009. Rynek jest dojrzalszy. Deweloperzy elastyczniej reagują na zmiany w otoczeniu. Poziom i tempo sprzedaży jest tak wysokie, że nawet wyraźne spowolnienie nie powinno zagrozić funkcjonowaniu firm realizujących równolegle kilka projektów w różnych lokalizacjach i segmentach rynku. – uważa Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS.

Hossa trwa już trzy lata

Równo 3 lata temu sektorowy indeks WIG-Nieruchomości odbił się od lokalnego dołka i rozpoczął hossę, która wywindowała jego kurs o 80 proc. To oczywiście tylko średnia. Na akcjach najlepszych spółek można było zarobić dużo więcej. Trzycyfrowe stopy zwrotu przyniosły m.in. Dom Development, Atal, Echo, Robyg czy Triton.

Hossa na kredyt trwa w najlepsze – omówienie wyników grupy Atal za 3 kw. 2017 r.

Najświeższym przykładem zainteresowania dużych inwestorów akcjami deweloperów jest wezwanie na Robyga czy kupno akcji Polnordu przez Murapol. Fundusz kontrolowany przez Goldman Sachs zaoferował za każdą akcję Robyga 3,55 zł, czyli więcej, niż kiedykolwiek płacono za walory spółki na GPW. Mimo kilkunastoprocentowej przebitki, fundusze posiadające akcje Robyga oświadczyły, że nie sprzedadzą akcji w wezwaniu. To oznacza, że Goldman Sachs, aby odkupić akcje, będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. Z kolei wejście Murapolu w akcjonariat Polnordu określane jest jako wstęp do przejęcia, dzięki któremu branżowy potentat może zyskać dostęp do olbrzymiego banku ziemi.

Maklerzy mają swoich faworytów na ten rok. DM mBanku po publikacji statystyk sprzedaży mieszkań za 4Q’17 zwrócił uwagę na Lokum, Atal, Archicom i Echo.

– Presja na wzrost cen mieszkań będzie narastać, neutralizując negatywny wpływ rosnących kosztów budowy. Największy potencjał mają LC Corp, Lokum Deweloper i Echo Investment. – zaznaczyli maklerzy z DM mBanku w styczniowym raporcie.

Czarnym koniem DM mBanku jest i2 Development. Maklerzy spodziewają się znaczącej poprawy wyników w latach 2018-2019. Prognozują oni m.in., że w 2018 spółka uzna w przychodach ok. 680 lokali, a w 2019 rozliczy ok. 500 lokali oraz ukończy i sprzeda biurowiec Wielka 27.

– Półtora roku od debiutu na warszawskim parkiecie kurs akcji i2 Development znajduje się 25 proc. poniżej ceny emisyjnej. Przecena jest o tyle zaskakująca, że w 2017 r. sprzedaż mieszkań dewelopera wzrosła o niemal 100 proc. r/r oraz 200 proc. względem 2015 r. Powyższe statystyki pozostawały w cieniu rosnącego zadłużenia i słabych wyników finansowych, które mogły zniechęcać potencjalnych inwestorów, tym bardziej, że i2 Development przyszyto łatkę ‚spółki jednego projektu’. Uważamy, że okres słabszych wyników finansowych oraz wysoko zalewarowanego bilansu wynikał z naturalnej dynamiki procesu inwestycyjnego branży deweloperskiej. W latach 2018-2019 zyski ulegną zdecydowanej poprawie w związku z rozliczeniem sztandarowej inwestycji spółki – Bulwaru Staromiejskiego – uważają maklerzy z DM mBanku.

Swoich faworytów wskazał też Vestor DM. Biuro zaleciło kupno/akumulację akcji LC Corp, Robyga, Lokum Deweloper i Dom Development. Ceny docelowe dla dwóch pierwszych spółek są wyższe od rynkowych o ponad 10 proc. Największy potencjał – zdaniem biura – tkwi w akcjach Lokum Deweloper (+27 proc.).

– Na naszych prognozach spółka obecnie wyceniana jest na 2017-18 r P/E odpowiednio na poziomie 7.3x i 5.1x (z dwucyfrowym dyskontem do sektora), przy ROE 16 proc. i 20 proc. Oczekujemy w 2018 r. stopy dywidendy na poziomie 4,4 proc. – czytamy w raporcie Vestor DM z 14 grudnia.

>> Trwa wylewka mocnej ławy fundamentowej pod przyszły wynik – omówienie sprawozdania i sytuacji finansowej Dom Development

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, domdev, echo, I2DEV, jwconstr, lccorp, lokum, MARVIPOL, polnord, robyg, ronson, Triton, vantage, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR