Druga fala pandemii uderza w giełdy, mocna przecena CCC i LPP

Omawiane walory: , , , , ,
Pandemia w Polsce przyspiesza i napędza spadki na warszawskiej giełdzie. WIG20 przełamał wrześniowe minima i jest najniżej od końca maja. Indeks największych spółek ma otwartą drogę do dalszych spadków.
ccc, lpp, dinopl, mercator, bogdanka, mabion, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

W czwartkowe południe taniały akcje 74 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek. Na solidnych, sięgających prawie 2 proc. minusach, były też wszystkie warszawskie indeksy. W tym grupujący giełdowe blue chipy indeks WIG20 spadał o 1,77 proc. do 1.640 pkt., uprzednio przełamując wrześniowy dołek na 1.657 pkt., co otworzyło mu drogę do dalszych spadków. Indeks ten był najniżej od końca maja.

wig20

Kliknij, aby powiększyć.

Czerwono w czwartek jest w całej Europie. Najwięcej tracił niemiecki DAX, który w południe spadał o prawie 3 proc. Głównym źródłem tego mocnego pogorszenia nastrojów są obawy związane z szybko rozprzestrzeniającą się drugą falą pandemii w Europie, co już niektóre państwa zmusiło do wprowadzenia znaczących restrykcji. To może czekać również Polskę, po tym jak dziś liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa sięgnęła 8.099 wobec 6.526 wczoraj i 5.068 we wtorek. Szczególnie, że przedstawiciele władz wprost informują, że „liczba zachorowań będzie przez jakiś czas rosła i te przyrosty będą znaczne”.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według doniesień prasowych już wkrótce rząd może ogłosić nowe obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Jednym z rozważanych rozwiązań jest przywrócenie limitów w sklepach. Jeżeli dodać do tego pogorszenie nastrojów społecznych w związku z pandemią, co musi rzutować na skłonność do konsumpcji, to otrzymujemy proste wytłumaczenie dlaczego w indeksie WIG20 najgorzej radzą sobie spółki CCC i LPP. Szczególnie, że dziś napłynęła jeszcze jedna niekorzystna dla nich informacja. Mianowicie według rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE podatek handlowy nie narusza przepisów UE. To otwiera możliwość jego wprowadzenia w Polsce.

Akcje CCC taniały w południe o 6,5 proc., spadając do 44,69 zł i ponownie atakując strefę wsparcia tworzoną m.in. przez wrześniowy dołek (43,52 zł). Jej przełamanie otworzy drogę do strefy wsparcia 39,25-40,00 zł. I o ile test tej ostatniej wydaje się prawdopodobny, to już jej przełamanie wymagać będzie pojawienia się nowych podażowych impulsów. Np. zamknięcia sklepów w związku z pandemią.

Kurs LPP nurkuje o 6,4 proc. do 6170 zł, przełamując wsparcie na 6.500 zł i kierując się ku poziomowi 6.000 zł. To ostatnia strefa obrony dla strony popytowej. Spadek poniżej 6.000 zł oznaczałby ryzyko mocnej i gwałtownej wyprzedaży akcji tej odzieżowej spółki.

W gronie dwudziestu blue chipów tylko trzy zyskują na wartości. To Play, które jest tuż nad kreską (38,68 zł +0,16 proc.). Ulubieniec ostatnich dni czyli Allegro, którego akcje drożeją o 2,9 proc. do 78,18 zł, po wczorajszym niespodziewanym załamaniu w drugiej połowie sesji i spadku na zamknięciu o 5 proc. Drożeją też akcje Dino Polska. I to mocno, bo o 4,6 proc. do 226,20 zł.

Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się m.in. akcje Mercatora, Bogdanki i Mabionu. Wszystkie z innych powodów.

Notowania Mercator Medical, które po opublikowanych wczoraj wynikach finansowych, najpierw wyznaczyły nowy historyczny rekord, żeby ostatecznie zamknąć sesję spadkiem, dziś idą w górę o 2 proc. do 622 zł. To z jednej strony zwykłe odbicie. Z drugiej pomagać może deklaracja władz spółki, że przeznaczą 10-20 proc. ogromnego zysku za 2020 rok na dywidendę.

Bogdanka tanieje o 4 proc. do 17,04 zł, przełamując się przez sierpniowo-wrześniowe dołki na 17,20 zł i 17,30 zł. Akcje węglowej spółki są najtańsze od marca br. U źródeł przeceny znalazły się opublikowane wczoraj po sesji wstępne szacunki wyników finansowych. Po trzech kwartałach roku Bogdanka wypracowała 34,8 mln zł zysku netto, czyli o 86,8 proc. mniej niż przed rokiem. Przychody natomiast spadły o 16,8 proc. do 1,353 mld zł.

Akcje Mabionu drożeją o 3,75 proc. do 26,30 zł, przejściowo rosnąć już do 30 zł. Większy popyt na akcje napędzany jest przez doniesienia o podpisaniu przez Mabion z niemiecką spółką IcanoMAB listu intencyjnego dotyczącego „potencjalnej współpracy przy prowadzeniu prac rozwojowych oraz produkcji przeciwciała IL-mAb rozwijanego jako potencjalny lek do leczenia zakażeń Covid-19”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, ccc, dinopl, lpp, Mabion, mercator, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AmRest, LPP i CCC.

 • Statystyki covidowe psują nastroje na rynkach, w grze Allegro i Mercator Indeks WIG20 próbuje odrabiać poranne straty. Największym zagrożeniem dla niego jest niemiecki DAX i statystyki covidowe. Do kupna akcji zachęca natomiast bliskość dołka, dobre zachowanie Allegro i... wyniki Tesli. Na szerokim rynku karty rozdaje MERCATOR. Wizja skupu akcji to górnego limitu 1.000 zł okazała się kusząca.
 • Mercator Medical chce nabywać akcje własne za maksymalnie 1.000 zł za akcję

  Zarząd MERCATOR Medical zdecydował o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu ceny 1.000 zł za akcję jako maksymalnej w procesie nabywania akcji własnych.

 • Czerwono na GPW, CD Projekt i Dino Polska pod presją

  Rekordowy wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem w Polsce i gorsze nastroje na europejskich parkietach ciągną w dół warszawską giełdę. Indeksowi WIG20 najmocniej ciążą spadające akcje CD Projektu, które są najtańsze od lipca.

 • DM BOŚ zaleca kupno akcji Mercator Medical

  Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ, w raporcie z 11 października rekomenduje kupno akcji MERCATOR Medical. 12-miesięczna cena docelowa dla akcji producenta rękawic wyniosła 653,10 zł za papier.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR