Giełda po wynikach: Ranking najbardziej rentownych spółek

Kryzys kryzysem, ale aż 18 spółek wypracowało do końca czerwca zwrot z kapitałów własnych przekraczający 25 proc. Zestawiliśmy najbardziej rentowne spółki z GPW wraz z ich wskaźnikami cenowymi.

Tym razem naszym celem były spółki o najwyższej rentowności, a głównym parametrem był wskaźnik rentowności kapitałów własnych (ROE – Return on Equity). Dzięki niemu otrzymujemy informację o zwrocie na kapitale akcyjnym, czyli ile zysku przyniosła w ostatnim roku działalność w odniesieniu do kapitałów własnych. Wskaźnik liczymy jako roczny zysk netto do średniorocznego poziomu kapitałów własnych ogółem spółki lub grupy kapitałowej na poziomie skonsolidowanym. Tutaj uwaga, błędne odczyty otrzymalibyśmy, jeżeli obliczenia ROE byłyby oparte o kapitał na koniec okresu lub z jego początku, tak jak się to często spotyka w obliczeniach korzystających z prostych wzorów.

>> Giełda po wynikach – sprawdź pozostałe podsumowania wyników kwartalnych:

Wskaźnik ROE jest wyjątkowo lubiany przez Warrena Buffetta – guru wśród giełdowych inwestorów. Nie powinien być on niższy niż 12 proc. lub nawet 15 proc., ponieważ działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem. Do wyłonienia naprawdę najbardziej rentownych spółek zastosowaliśmy dodatkowe sito: dodatni zysk i dodatni kapitał własny (jak wiadomo z matematyki, licząc ROE dla bankruta można uzyskać piękną dodatnią liczbę) oraz dodatnie przepływy operacyjne za ostatni kwartał, czyli zysk potwierdzony gotówkowo. Taka selekcja pozwoliła nam wyłonić 18 najlepszych spółek na GPW pod względem rentowności, czyli takich, które przez ostatnie 12 miesięcy przekroczyły poziom 25 proc. zwrotu na kapitale własnym. Poniżej szczegółowo omówiliśmy najważniejsze z nich.

Na szczycie rankingu znalazł się Żywiec ze 159-proc. ROE. Jednak lider ma charakter specyficzny. Na szczególną uwagę zasługuje niski rating Altmana, który znajduje się w strefie zagrożonej z powodu wysokiego zadłużenia. Mamy też do czynienia ze spadkiem kapitałów własnych przez gigantyczną dywidendę. Do tego akcje Żywca charakteryzują się niskim free float (zaledwie 1,83 proc.), co rodzi obawy o możliwość wystąpienia squeeze-outu.

>> Szukasz najważniejszych informacji na temat spółki? >> Fundamentalny obraz grupy Żywiec w oparciu o najnowsze wyniki znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Na drugim miejscu uplasowało się Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO). Spółka osiągnęła zwrot na kapitale akcyjnym aż 48 proc. Zwraca uwagę rentowność EBITDA i zysku netto – wyniosły odpowiednio 27 proc. i 30 proc. To poziomy, które pozytywnie wyróżniają ją na tle spółek z naszego rankingu. Analiza wskaźnikowa pokazuje niedowartościowanie względem sektora pod kątem m.in. C/ZO oraz EV/EBITDA, które wynoszą 6,06 i 4,98. >> Zobacz stronę analityczną spółki.

Na ostatnim stopniu podium ulokował się KGHM, który w całym gronie błyszczy najwyższą rentownością netto i EBITDA. Jednak od razu należy dodać, spółka w tym roku już nie generuje takich zysków jak w zeszłym. Na ubiegłoroczną skalę wyników znaczący wpływ miała sprzedaż udziałów w Polkomtelu, a do tego międzyczasie na rynku miedzi pogorszyła się koniunktura i spadły ceny. Dodatkowo część tegorocznych zysków zjada nowa danina na rzecz państwa – podatek od kopalin. Na ten rok prognoza KGHM zakłada zysku netto na poziomie 3,804 mld zł, choć niedawno zarząd zapowiedział jej podniesienie. Natomiast konsensus rynkowy mówi o 4,5 mld zł, co i tak jest dużo mniej niż ponad 11 mld w 2011 roku. 

>> Zobacz szczegółową analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat KGHM-u znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

W osiemnastce rankingowej mamy także inną dużą spółkę surowcową. To JSW, które podobnie jak miedziowy gigant wyraźnie zyskuje na wartości na fali spodziewanej hossy na surowcach w kontekście QE3. Producent węgla w I półroczu tego roku popisał się 50-proc. dynamiką zysku netto, ale od razu należy dodać, że w dużej mierze była to zasługa zdarzeń jednorazowych. Do tego zarząd zasugerował przy okazji ostatniej prezentacji raportu finansowego, że pod koniec II kwartału pogorszyła się sytuacja na rynku węgla i koksu oraz dał do zrozumienia, iż druga połowa roku będzie trudniejsza dla górnictwa.

>> We wrześniu pod względem wzrostów królują spółki surowcowe. >> Trzech gigantów surowcowej hossy w ciekawej sytuacji technicznej.

W rankingu StockWatch.pl pojawiło się także kilka spółek, które wcześniej były lub nadal są ulubieńcami inwestorów indywidualnych oraz funduszy. Do tego grona możemy zaliczyć Apatora, Eko Export, Eurocash, LPP, Synthos czy Zetkama. Jednak po tym co niedawno zaprezentowały w wynikach te spółki, nie da się ich wrzucić do jednego worka. Ostatnio z tonu mocno spuścił Eko Export. Producent mikrosfery cały czas ma wysokie wskaźniki rentowności, ale ostatnie wyniki mówiąc krótko były słabe. W II kwartale spółka zanotowała spadek przychodów oraz zysków. Rynek na takie informacje zareagował drastyczną przeceną, bo oczekiwania były znacznie większe.

– Faktem jest, że w samym II kwartale został nagle przerwany dynamiczny wzrost działalności spółki. Przychody kwartalne w ujęciu r/r spadły o 34 proc., a w ujęciu kw/kw aż o 62 proc. Można to uważać za najważniejszą przyczynę przeceny akcji. Dotąd rynek dyskontował dalsze wzrosty do poziomu jakichś 10-12 mln zł zysku rocznie. Zresztą sam prezes zapowiadał wyniki tego rzędu. Tymczasem po sześciu miesiącach jest tego zysku zaledwie milion i nie ma ludzkiej siły, żeby narobić resztę w drugiej połowie roku. A to właśnie ponadprzeciętna rentowność budowała wartość spółki, której kapitały własne jeszcze 5 kwartałów temu wynosiły 15 mln zł, czyli 1,68 zł na akcję. Po drogiej emisji i kilku milionach zysków jest to 2,63 zł na akcję. Widać, że do aktualnej ceny kilkunastu złotych jeszcze trochę brakuje. – ocenia w podsumowaniu raportu analityk StockWatch.pl. >> Zobacz pozostałą treść analizy.

Pewne wątpliwości pojawiły się także co do przyszłych wyników Synthosu. Doskonale pokazuje to niedawny rozjazd w rekomendacjach. KBC Securities zaleciło kupno akcji chemicznej spółki, a Ipopema Securities ich sprzedaż. Pierwsze biuro prognozuje w 2013 roku ponad 1 mld zł zysku netto dla Synthosu, a drugie ledwie 666 mln zł. Niemniej już miniony kwartał pokazał, że na rynku kauczuku koniunktura siada. Chemiczna spółka odczuwa skutki spowolnienia w Europie, szczególności ważnym dla spółki segmencie motoryzacyjnym. Z tego powodu jej wyniki, choć nadal bardzo dobre, uległy pogorszeniu.

– Wyniki są gorsze od raportowanych przed rokiem, co jest głównie zasługą niekorzystnie zmieniającego się otoczenia. Wynik kolejnego kwartału po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych prawdopodobnie nie będzie lepszy, a oczekiwać należy wręcz dalszego pogorszenia. Niekorzystna zmiana nie wpływa jednak na ocenę finansową spółki, która nadal pozostaje bardzo dobra. – napisał w podsumowaniu ostatnich wyników spółki Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Zobacz całą analizę raportu Synthosu.

Uwaga także na Eurocash. Tu mamy wysokie zadłużenie, ujemny kapitał obrotowy – ale to elementy modelu biznesowego. Do tego analiza wskaźnikowa sugeruje przewartościowanie na tle sektora – C/ZO wynosi ponad 20, a EV/EBITDA jest bliska 25. Ostatnio głośno jest o spółce z powodu informacji o sprzedaży 7 proc. pakietu akcji przez głównego udziałowca, co miałoby poprawić płynność akcji w kontekście ewentualnego wejścia do indeksu WIG20. Wczoraj natomiast pojawiła się informacja, że handlowa spółka tym razem zamierza rozwinąć się wchodząc skokowo w biznes drogeryjny, na którym można osiągać wysokie marże. 

>> Zobacz jak prezentuje się analiza wskaźnikowa Eurocashu w oparciu o najnowsze wyniki. >> W serwisie znajdziesz komplet najważniejszych informacji na temat spółki.

W marazmie wynikowym wyróżniają się Apator i Zetkama, co doceniają akcjonariusze systematycznie windując ich kursy. W sierpniu Zetkama podwyższyła prognozę jednostkowego zysku netto do 12,4 mln zł z wcześniejszych 6,9 mln zł i podtrzymała prognozy dla grupy. W tym samym czasie Apator wskutek rozpoznania aktywa na podatek odroczony podniósł prognozę zysku netto, jaki planuje osiągnąć w 2012 roku do 90-95 mln zł z przedziału 70–75 mln. Co więcej niedawno analitycy przepytani przez StockWatch.pl namierzyli obie spółki w wąskiej grupie, która może z nawiązką wywiązać się z tegorocznych prognoz.

>> O zyski coraz trudniej, dlatego każdy wynik ponad plan będzie cennym osiągnięciem. >> 6 spółek z giełdowej elity, które idą na rekordowy zysk.

– Apator ma za sobą rekordowe wyniki uzyskane w pierwszej połowie roku. Jest szansa, by spółka sprawiła miłą niespodziankę i wykonała plan z plusem. Oceniam, że także Zetkamę stać na wykonanie tegorocznych prognoz z nawiązką. Zakładam, że kilka o procent może przekroczyć przyjęte założenia. – mówił niedawno na łamach StockWatch.pl Kamil Czapnik, analityk DM AmerBrokers.

Przeglądając spółki z rankingu najbardziej rentownych warto jeszcze wiedzieć, że wśród nich jest kilka, które rażą niską płynnością na giełdzie. Do nich zaliczają się: Benefit, EuCO, Silvano, Votum czy Olympic. Warto podkreślić, że dla pierwszej czwórki ROE przekracza 30 proc.

>> Jeżeli preferujesz inwestowanie w oparciu o solidne fundamenty, to mamy coś dla Ciebie. >> W serwisie znajdziesz skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, apator, benefit, ccc, ekoexport, euco, eurocash, jsw, kghm, lpp, odlewnie, olympic, Police, silvano, synthos, Votum, zetkama, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Zielono na GPW: Medicalghoritmics, Bioton, Wikana i banki Czarneckiego mocno w górę, CCC nadal spada

  Ostatnie rekordy amerykańskich indeksów, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami oraz start sezonu na Wall Street, wspiera nastroje na GPW. Pomagają informacje ze spółek. Mocno drożeją akcje m.in. Medicalalghoritmisc, Biotonu, Wikany i banków z portfela Leszka Czarneckiego. Nadal w odwrocie jest natomiast CCC.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk, która należy do JSW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR