JSW i LPP wracają na szczyty. Czarne chmury nad Eurocashem i Play

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Początek piątkowej sesji na GPW upływa pod znakiem kontynuacji wczorajszych silnych wzrostów, które otworzyły indeksowi WIG drogę do historycznych rekordów z 2007 roku. Popyt wciąż koncentruje się na największych spółkach. Czarną owcą jest Eurocash, który tanieje o 4,4 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Analiza techniczna Orlenu, Lotosu, Wawelu oraz Pfleiderer Group.

Humory dopisują inwestorom. Po ponad dwóch godzinach handlu indeks WIG20 rośnie o 0,3 proc. i wynosi 2.463 proc. Reprezentujący szeroki rynek WIG zyskuje 0,16 proc., ale na początku notowań rósł o 0,3 proc. i pierwszy raz od dekady przekraczał poziom 64.000 pkt. Zwraca uwagę, że wzrosty mają miejsce pomimo wczorajszej realizacji zysków na Wall Street i pomimo mieszanych nastrojów panujących dziś na pozostałych europejskich parkietach. Popyt na GPW wciąż skoncentrowany jest na największych spółkach, przez co indeksy mWIG40 i sWIG80 pozostają blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia.

W czwartek dość nieoczekiwanie przez warszawski parkiet przetoczyła się silna fala popytu. Indeks WIG20 zakończył dzień na poziomie 2.456,27 pkt., rosnąc o 2,73 proc. Było to najwyższe zamknięcie od 2 lat. Reprezentujący szeroki rynek indeks WIG wzrósł o 1,89 proc. do 63.886,5 pkt. i znalazł się na poziomach nieoglądanych od jesieni 2007 roku. W obu przypadkach wzrostom towarzyszyły wyższe obroty, co sugeruje duże prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżek. Dlatego realny staje się scenariusz powrotu indeksu WIG do 67.772,9 pkt., czyli do historycznego rekordu z lipca 2007 roku.

W czwartek popyt w znacznej mierze skoncentrował się na dużych i płynnych spółkach. Indeks WIG20 w górę ciągnął Lotos (+5,7 proc.), PKN Orlen (+4,8 proc.), BZ WBK (+4,8 proc.), LPP (+3,8 proc.), Tauron Polska Energia (+3,6 proc.), czy PGNiG (+3,2 proc.). Dobrze jednak też radziły sobie firmy mniejsze. Reprezentujący je indeks sWIG80, który systematycznie osuwał się od kwietnia i w zeszłym tygodniu znalazł się na półrocznym minimum, wczoraj wzrósł o 0,8 proc. do 15.583,7 pkt., testując najwyższe poziomy od trzech tygodni.

Dziś ponownie w grze są duże spółki. Motorami wzrostów są akcje LPP, które drożeją o 2,5 proc. do 8.110,15 zł, wyznaczając nowe 3-letnie maksima.

notowania

Doskonale radzi sobie też JSW, którego notowania rosną o 2,4 proc. do 102,90 zł, co jest nowym 5-letnim rekordem.

notowania

Zainicjowany przed trzema dniami rajd w górę kontynuuje również PKN Orlen, rosnąc dziś o 2 proc. do 116,30 zł. Najwyższe od lat ceny miedzi windują notowania KGHM w górę o 1,8 proc. do 125,80 zł, co jest o tyle brzemienne w skutkach, że oznacza wybicie górą z miesięcznej konsolidacji, otwierając jednocześnie drogę do dalszej zwyżki.

Czarną owcą są walory Eurocashu, które tanieją o 4,4 proc., spadając do 34,40 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na opublikowane dziś wyniki za II kwartał br. (63 mln zł straty netto wobec 52,5 mln zł zysku rok wcześniej), a przede wszystkim na informację o tym, że Eurocash był wykorzystany w mechanizmie wyłudzenia podatku VAT i w związku z tym zobowiązanie do zwrotu podatku VAT może wynieść 121,5 mln zł. Te poranne komunikaty tłumaczą wczorajszą słabość spółki – Eurocash był jedyną spółką w WIG20, która zakończyła sesję na minusie (-1,7 proc.). Początkowo ten zaskakujący spadek mógł być interpretowany jako zwykła realizacja zysków po wcześniejszych mocnych wzrostach, ale w świetle dzisiejszych doniesień wygląda na wykorzystanie informacji poufnej, który to proceder powinien być zbadany.

Powodów do radości nie mają też akcjonariusze spółki Wittchen. Jej akcje tanieją o 3,6 proc. do 16,71 zł. Przecena jest reakcją na opublikowany raport finansowy. Można w nim przeczytać, że w I półroczu 2017 roku zysk netto spadł do 0,22 mln zł z 6,68 mln zł rok wcześniej, pomimo że równocześnie przychody wzrosły o prawie 21 proc. rok do roku do poziomu 75,65 mln zł.

Wzrost zysku o 21 proc. do 11,07 mln zł w I kwartale roku obrotowego 2017/2018 i towarzyszący temu skok przychodów o ponad 30 proc. do 21,6 mln zł nie był wystarczającą zachętą do kupna akcji LiveChat. Kurs spółki spada o 4,4 proc. do 52,12 zł.

Pozostając w temacie wyników kwartalnych i półrocznych warto przypomnieć, że w przyszłym tygodniu raporty finansowe opublikuje jeszcze m.in. PKO BP, Emperia, Polimex-Mostostal (wszystkie spółki zrobią to w poniedziałek), Braster, Dino Polska, Kredyt Inkaso, Synthos (wtorek), Boryszew, LPP (środa), CCC, PKP Cargo, PZU, BGŻ BNPP, Comarch, Getin Noble, Lentex, Skotan i Ursus (czwartek).

W piątek drożeją natomiast akcje Play. Za jedną trzeba zapłacić 35,92 zł, czyli o 0,6 proc. więcej niż w czwartek. Można to wiązać z upowszechnieniem znanej już wczoraj rekomendacji kupuj od analityków UBS z ceną docelową na poziomie 38 zł. Dla posiadaczy akcji Play dzisiejszy dzień jest bardzo ważny, gdyż jest ostatnim, gdy dom maklerski banku JP Morgan pełni rolę „menadżera stabilizującego”, dbając o to, żeby notowania nie spadły poniżej 36 zł.

Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs

Od wczoraj rodzimy rynek akcji żyje swoim życiem, co w pewnym stopniu uniezależnia go od nastrojów na rynkach globalnych. Dlatego pozostaje on nieczuły zarówno na opublikowany rano indeks Ifo dla niemieckiego gospodarki (115,9 pkt. wobec prognozowanych 115,5 pkt.), jak również na wieczorne doniesienia z amerykańskiego Jackson Hole, gdzie o polityce monetarnej będzie mówiła Janet Yellen i Mario Draghi. >> Kalendarz makro: kluczowe sympozjum w Jackson Hole

Czwartkowy niespodziewany i bardzo gwałtowny atak popytu na GPW, który znalazł potwierdzenie w wyższych obrotach i zaowocował przełamaniem na indeksach WG20 i WIG ważnych oporów technicznych, zapowiada okres prosperity na warszawskiej giełdzie. Takim wymiernym celem, który jest do osiągnięcia na początku września, jest powrót indeksu WIG do historycznych rekordów.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT eurocash, jsw, kghm, Livechat, Lotos, lpp, PKNOrlen, play, wittchen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR