Koronawirus zagraża dywidendom. Spółki z WIG20 już w tym roku przykręcą kurek z gotówką

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa firmy będą ostrożniej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Wśród giełdowych tuzów w najlepszym wypadku dywidendę wypłaci 11 spółek. Do podziału może trafić nieco ponad 13 mld zł.

dywidendy,wig20,prognozy,2020

W tym roku do podziału między akcjonariuszy spółek z WIG20 może trafić blisko 13 mld zł dywidend.

Pandemia koronawirusa wywróciła światową gospodarkę do góry nogami. Jeszcze na początku roku mało kto uwierzyłby, że giełdy lada dzień zanotują największy i najszybszy krach w swojej historii, a banki centralne na całym świecie wytoczą najcięższe działa do walki z kryzysem. A jednak, stało się. W środę indeks Dow Jones spadł poniżej 20 tys. punktów i wrócił do poziomów z początków prezydentury prezydenta Trumpa.

Potężne zawirowania i widmo recesji dotarły także nad Wisłę i zmieniły optykę patrzenia na inwestycje oraz sposób gospodarowania gotówką. Jak powszechnie wiadomo, w czasach kryzysu cash is king, dlatego decyzje w sprawie każdej tegorocznej dywidendy będą podejmowane z dużą ostrożnością. Część firm – szczególnie tych prywatnych – już teraz będzie chciała zadbać o poduszkę finansową na gorsze czasy. Pod nóż w pierwszej kolejności mogą trafić dywidendy. Stawki mogą być niższe od prognozowanych, a zarządy mogą wręcz odkładać wypłatę w czasie. Na GPW jako pierwsi przekonali się o tym akcjonariusze Alumetalu. Spółka z zaplecza branży automotive zarekomendowała niewypłacanie dywidendy za rok 2019 r. W zamian padła propozycja utworzenia kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy (np. zaliczkowej) w przyszłości. Wśród blue chipów dobrym przykładem jest Orlen. Rynkowi eksperci jeszcze niedawno prognozowali wypłatę na poziomie z ubiegłego roku, czyli 3,50 zł na akcję. Ostateczna rekomendacja zarządu jest o 0,50 zł/akcję niższa. Płocki koncern do podziału miedzy akcjonariuszy chce przeznaczyć 1,28 mld zł. Warto dodać, że po tegorocznej przecenie stawka 3 zł na akcję daje stopę dywidendy na poziomie 6,3 proc.

Aktualizacja: Kilka godzin po publikacji materiału Atal, jako pierwsza giełdowa spółka, oficjalnie zaproponowała akcjonariuszom rezygnację z wypłaty dywidendy za 2019 r. Powód: pandemia koronawirusa COVID-19 i trudne do przewidzenia skutki dla gospodarki. Prezes Zbigniew Juroszek zapowiedział powrót do wypłacania dywidend w kolejnych latach.

Dywidendy w czasach zarazy

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku eksperci przepytani przez StockWatch.pl prognozowali, że nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić dywidendę. W sumie mowa była o kwocie nieco ponad 15 mld zł. Po wybuchu pandemii i krachu na giełdzie, oczekiwania te znacząco zmalały. Według najnowszych szacunków szansę na wypłatę dywidendy ma 11 spółek z WIG20. Do podziału ma trafić nieco ponad 13 mld zł. To wciąż pokaźna suma. Dla porównania warto dodać, że w ubiegłym roku 13 spółek podzieliło między akcjonariuszy 12,3 mld zł.

Lista spółek, które w tym roku raczej nie podzielą się zyskiem z akcjonariuszami będzie dłuższa niż przypuszczano. Oprócz wcześniej sygnalizowanych firm – Alior Banku, Dino Polska, JSW, Orange Polska i Tauronu – w obecnych warunkach minimalne szanse na wypłatę, zdaniem ekspertów, mają PGE, CCC i CD Projekt.

– Spółki przy podejmowaniu decyzji o wypłacie ewentualnej dywidendy będą ostrożniejsze, bo perspektywy gospodarki są dużo gorsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Akcjonariusze Taurona i PGE nie mają na co liczyć na udział w zyskach. Minister Aktywów Państwowych już wcześniej zasygnalizował, że nie oczekuje dywidend. W wypadku PGNiG jest szansa na wypłatę 9 groszy dywidendy na akcję. W wypadku Lotosu scenariusz bazowy zakłada wypłatę takiej samej dywidendy, co w zeszłym roku, przy czym z dużą dozą prawdopodobieństwa rewizji w dół – uważa Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz DM mBanku.

W sektorze surowcowym sprawę jasno postawił zarząd JSW, który zarekomendował niewypłacanie dywidendy. W tym zakresie niespodzianki nie ma. Kwestią otwartą pozostaje natomiast opcja dywidendy w KGHM. Zdaniem Jakuba Szkopka z BM mBanku, spółkę stać na wypłatę, a o podjęciu takiej decyzji mogą przesądzić duże potrzeby finansowe Skarbu Państwa.

– W KGHM nie wykluczam, że w tym roku ona się pojawi. Wszystko zależy od potrzeb finansowych Skarbu Państwa. Sytuacja budżetowa jest trudna i rząd może chcieć łatać dziurę budżetową m.in. dywidendami, tak jak to miało miejsce w 2009 r. KGHM jeśli wypłaci dywidendę, to skromną. Zakładam między 1,50 zł a 1 zł na akcję – prognozuje Jakub Szkopek, analityk BM mBanku.

W obecnej sytuacji nie ma co liczyć na dywidendy ze spółek handlowych. Zarządy LPP i CCC same przyznały, że nie są w stanie określić skutków i wpływu koronawirusa na wyniki finansowe. Sytuacja finansowa dystrybutora obuwia jest na tyle poważna, że spółka musi sięgnąć do kieszeni inwestorów i ogłosiła zamiar emisji akcji.

– Bilans CCC już od pewnego czasu był w kiepskiej kondycji. Zamknięcie sklepów w najważniejszym miesiącu to kolejny mocny cios dla spółki. Do tego wciąż nie wiadomo, ile zamknięcie galerii handlowych potrwa – uważa Piotr Bogusz, analityk BM mBanku.

Pod dużym znakiem zapytania stoi także opcja dywidendy w CD Projekcie. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji. W tym roku producent gier ma do zrealizowania program motywacyjny dla pracowników. Zdaniem ekspertów, dywidenda pojawi się dopiero w przyszłym roku i zostanie wypłacona z zysków z Cyberpunka.

– Kwestia opóźnienia premiery Cyberpunka 2077 jest kluczowa. Myślę, że CD Projekt nie zdecyduje się na wypłatę dywidendy przed premierą. Zakładam, że zarząd będzie rekomendował pozostawienie zysków za rok 2019 w spółce – komentuje Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Banki podzielą 6,8 mld zł dywidend

Największy strumień gotówki szykuje się w sektorze finansowym. Aż 4 z 5 zaliczanych do WIG20 banków powinny podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Wszystkie spółki opublikowały już wyniki za ubiegły rok oraz otrzymały indywidualne zalecenia KNF w kwestii wypłaty dywidendy. Jednak jak zaznacza Michał Konarski, w obecnej sytuacji istnieje realne ryzyko, że KNF zmieni wydane niedawno indywidualne zalecenia. Analityk DM mBanku przypomina, że taka sytuacja miała już miejsce w historii. Z kolei w Czechach Moneta Money Bank sam z uwagi na epidemię zawiesił politykę dywidendową.

– Kondycja kapitałowa sektora bankowego jest dobra, ale nadzór z uwagi na obawy w związku z epidemią koronawirusa może podjąć nadzwyczajne środki. Zmniejszenie bufora ryzyka systemowego wskazuje, że nadzór obawia się o sytuację kapitałową banków przez co może również ograniczyć strumień dywidend. Uważam, że finalna decyzja podjęta będzie, kiedy poznamy bardziej precyzyjny wpływ COVID-19 na kondycję gospodarki – komentuje Michał Konarski.

>>AKTUAZLIACJA<<< Nici z dywidend banków i PZU. Szef KNF chce, aby spółki zrezygnowały z wypłaty
wig20,dywidendy,2020

*Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących i prognoz analityków

W sektorze na ten moment rekomendację przedstawił jedynie mBank. Zarząd zaproponował wypłatę 48,7 mln zł, czyli 5 proc. zysku za 2019 r. Stawka na akcję wynosi 1,15 zł, co przy obecnym kursie daje symboliczną stopę dywidendy w okolicach 0,5 proc. Propozycje pozostałych banków prezentują się dużo okazalej. W tym roku największą dywidendę wypłaci zapewne PKO BP. W sumie do podziału między akcjonariuszy może trafić blisko 3,6 mld zł. Prognozowana stawka na akcję to 2,88 zł, co po ostatnich spadkach na kursie PKO BP daje stopę dywidendy na poziomie 13 proc. Nieco mniejszą niż w ubiegłym roku dywidendę wypłaci Pekao. Ale i tu z uwagi na załamanie notowań stopa dywidendy jest dwucyfrowa. Blisko 1,6 mld zł może wypłacić Santander Bank Polska. Stawka 15,50 zł na akcję przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 8 proc.

stopa,dywidendy,wig20,2020

Aż 6 spółek z WIG20 może w tym roku wypłacić dywidendę o stopie przekraczającej 5 proc. W trzech wypadkach stopa może być nawet dwucyfrowa. *Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących i prognoz analityków

Listę spółek, które w tym roku podzielą dywidendę liczoną w miliardach złotych zamyka PZU. Zdaniem ekspertów, największy polski ubezpieczyciel na tegoroczną wypłatę może przeznaczyć 2,6 mld zł. Jeśli ten scenariusz się potwierdzi, akcjonariusze na każdą akcję otrzymają po 3,05 zł, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie 10 proc.

– W wypadku PZU nie ma przesłanek do zmiany tegorocznej dywidendy. Prezes spółki jeszcze wczoraj zapewniał, że na ten moment polityka dywidendy pozostaje bez zmian. W szerszym ujęciu uważam, że wpływ koronawirusa na PZU będzie mniejszy niż na sektor bankowy – uważa Michał Konarski, analityk BM mBanku.

Wśród telekomów jedyną niewiadomą jest wysokość dywidendy w Play. Eksperci przepytani przez StockWatch.pl utrzymali poprzednią prognozę (1,45 zł na akcję), ale jednocześnie podkreślili, że z uwagi na dynamiczną sytuację w biznesie, stawka może niebawem zostać zrewidowana w dół. W wypadku Orange Polska zarząd już wcześniej sygnalizował, że w tym roku nie zamierza wypłacać dywidendy, a Cyfrowy Polsat zgodnie z ubiegłoroczną propozycją Zygmunta Solorza w latach 2019-2021 ma wypłacić łącznie co najmniej 1,8 mld zł. Co roku do akcjonariuszy ma trafiać ok. 595 mln zł, czyli 0,93 zł na akcję.

Telekomy to jedna z branż postrzeganych jako defensywna. Ta cecha uwidoczniła się także podczas ostatnich spadków. Wynika to z faktu, iż telekomy są w pewnym stopniu beneficjentem społecznej kwarantanny. Wszystkie spółki z branży odnotowały wzmożony ruch oraz skokowy wzrost zużycia danych. Z drugiej strony spora część salonów sprzedaży jest ulokowana w galeriach handlowych, a te póki co są zamknięte. To zapewne odbije się na sprzedaży sprzętu. Jednak jak podkreślają eksperci, bilans szans i ryzyk jest zdecydowanie lepszy niż w wielu innych sektorach.

Prognozy dywidend na 2020 rok

Spółka Prognozowana dywidenda w 2020 r. Prognozowana stawka na akcję w 2020 r. Szacunkowa stopa dywidendy wg kursu z 19 marca Status
Alior Bank Alior Bank nie planuje wypłaty dywidendy w strategii na lata 2020-2022
CCC Spółka potrzebuje kapitału i szykuje emisję akcji
CD Projekt Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
Cyfrowy Polsat 595 mln zł 0,93 zł 4 proc. Zgodnie z propozycją Zygmunta Solorza, spółka w latach 2019-2021 ma wypłacić łącznie co najmniej 1,8 mld zł
Dino Polska Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
JSW Spółka rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2019 r.
KGHM 200-300 mln zł 1-1,50 zł 1,8-27 proc. Prognoza. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
Lotos 554,6 mln zł 3 zł 7 proc. Prognoza. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
LPP Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
mBank 48,7 mln zł 1,15 zł 0,47 proc. Rekomendacja zarządu na podstawie zalecenia KNF
Orange Polska Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
Pekao 1.624 mln zł 6,19 zł 11,5 proc. Prognoza. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
PGE Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
PGNiG 520 mln zł 0,09 zł 3,1 proc. Prognoza. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
PKN Orlen 1.283 mln zł 3 zł 6,26 proc. Rekomendacja zarządu
PKO BP 3.587 mln zł 2,87 zł 13,2 proc. Prognoza. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
Play 368 mln zł 1,45 zł 4,9 proc. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
PZU 2.633 mln zł 3,05 zł 10 proc. Spółka nie przedstawiła jeszcze dywidendy
Santander BP 1.582 mln zł 15,50 zł 7,9 proc. Prognoza. Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji
Tauron PE Spółka nie przedstawiła jeszcze rekomendacji

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących i prognoz analityków

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ccc, CDPROJEKT, dinopl, jsw, lpp, mBank, orangepl, Pekao, PGE, PKNOrlen, pkobp, play, PZU, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR