Pekaes mocno wzrósł po ogłoszeniu wezwania

Omawiane walory:

Spółka kojarzona z Janem Kulczykiem zaproponowała w wezwaniu cenę wyższą o 35 proc. od rynkowej. Nic więc dziwnego, że kurs otworzył się bardzo dużą luką.

KH Logistyka, główny akcjonariusz Pekaesu, wezwał do sprzedaży 2,5 mln akcji giełdowej spółki. Skup odbywa się na zlecenie Pekaesu i dotyczy 7,57 proc. akcji własnych. Zapisy na akcje będą przyjmowane od 24 stycznia do 7 lutego 2012 roku. Nabyte w wezwaniu akcje spółka zamierza umorzyć, dokonując obniżenia kapitału zakładowego.

Decyzja o skupie akcji była oczekiwana przez rynek. Jeszcze na listopadowym walny akcjonariusze postanowili, że buy back będzie miał formę wezwania, a cena za papiery firmy logistycznej kojarzonej z Janem Kulczykiem nie będzie przekraczać 8 zł. Cena jaka została zaproponowana w wezwaniu wynosi 8 zł. To zdecydowanie więcej niż wtorkowy kurs zamknięcia, który wyniósł 5,93 zł. Wobec takiej różnicy już na starcie środowych notowań kurs Pekaesu poszybował w górę. Nadrabiając brakujący dystans rosły w początkowych minutach handlu nawet ponad 20 proc., jednak trzeba zauważyć, że tendencja podczas sesji była spadkowa – wprawdzie zmiana od wtorkowego zamknięcia przekracza 14 proc., to jednak od otwarcia w środę kurs stracił 4,9 proc.

Spółka ma za sobą dobry kwartał, w którym jej przychody skonsolidowane wyniosły 156,9 mln zł (+4,3 proc.), a zysk netto 3,4 mln zł (+452 proc.) Po trzech kwartałach przychody Pekaesu przekraczają 522 mln zł (+27 proc.), a zysk netto 57,8 mln zł (rok wcześnie była strata 3,5 mln zł). Zarząd spółki nie wyklucza oprócz przeprowadzenia buy backu, także wypłaty dywidendy z tegorocznego zysku.

>> Mimo wzrostu akcje spółki nadal są mocno niedowartościowane, jeśli bazować na wynikach historycznych. >> Sprawdź co mówi analiza fundamentalna dostępna w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PEKAES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kurs akcji Pekaesu rośnie pod wyższą cenę w wezwaniu

  Nowa cena w wezwaniu za jedną akcję spółki logistyczno-intermodalnej to 15,10 zł. Jest ona wyższa od pierwotnie zaproponowanej o 7 proc.

 • Innova Capital odkupił 63 proc. akcji Pekaesu od Kulczyk Investments

  Warty blisko ćwierć miliarda złotych pakiet kontrolny w giełdowej spółce logistyczno-intermodalnej oficjalnie zmienił właściciela. Nowym akcjonariuszem jest fundusz z grupy Innova Capital. We wtorkowym komunikacie nie ujawniono dokładnej ceny transakcyjnej.

 • Dane makro i Fed w centrum uwagi rynku, w grze Impexmetal i Forte

  W środę uwaga inwestorów z całego świata będzie skupiona na informacjach płynących z Fed-u. Obserwowana dzisiaj niewielka zmienność na rynkach akcji i walut wskazuje, że gracze wstrzymują się z decyzjami do czasu wyjaśnienia sytuacji w sprawie podwyżek stóp procentowych w USA.

 • 13 ciekawych spółek na sierpniowe odrabianie spadków

  Za nami najgorszy lipiec od 7 lat. Eksperci z biur maklerskich liczą, że słabe statystyki tego lata uda się podreperować w sierpniu. Zapytaliśmy brokerów, jakie czynniki mogłyby wyrwać giełdę z marazmu oraz które spółki najlepiej wykorzystają tę okazję.

 • Sprzedaż niepotrzebnych aktywów pobudza kursy do wzrostów

  Wyprzedaż zbędnego majątku stała się nową modą giełdowych spółek, pod którą już teraz inwestorzy próbują coś ugrać. Przykłady z ostatnich tygodni potwierdzają, że rynek nagradza odzyskiwanie gotówki ze sprzedaży tego co im ciąży. StockWatch.pl zapytał rynkowych ekspertów o kolejne spółki, którym taka strategia może wyjść na dobre.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR