Raport: Kto najwięcej zyskał, a kto stracił na dobrej zmianie wg PiS

Od zwycięstwa Andrzeja Dudy minęło już 1,5 roku, a od zaprzysiężenia Beaty Szydło ponad 14 miesięcy. W tym czasie na warszawskim parkiecie sporo się zmieniło. Sprawdziliśmy, jakie trendy na giełdzie wykreowały sztandarowe programy socjalne, nowe ustawy oraz polityka fiskalna rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory prezydenckie z 2015 roku przeszły do giełdowej historii jako punkt zwrotny. Dokładnie 24 maja 2015 r., gdy WIG20 sięgał okolic 2.500 pkt., a WIG 56.500 pkt., na warszawskim parkiecie rozpoczęła się cykliczna bessa. Inwestorzy nerwowo zareagowali na zwycięstwo Andrzeja Dudy, który forsował m.in. zaostrzenie kursu wobec sektora bankowego. Wyprzedaż przyspieszyła w listopadzie 2015 r., po zaprzysiężeniu Beaty Szydło na stanowisko szefa rządu i uruchomieniu karuzeli zmian kadrowych. W ciągu ośmiu miesięcy kapitalizacja indeksu szerokiego rynku WIG spadła o 1/5, a WIG20 o 1/3. Punkt kulminacyjny wypadł w styczniu 2016 roku, gdy agencja Standard & Poor’s ścięła rating i obniżyła perspektywę, wskazując jako powód ryzyko polityczne. Od tego momentu indeksy ruszyły z odrabianiem strat. W efekcie WIG jest już tylko 5,4 proc. niżej od poziomu, jaki zanotował na ostatniej sesji przed drugą turą wyborów prezydenckich. Choć często indeksy nie oddają prawdziwego stanu rynku, to w tym przypadku WIG jest bardzo dobrym odzwierciedleniem rzeczywistości. Okazuje się, że od 22 maja 2015 r. 219 spółek odnotowało wzrost (z tego 75 powyżej 50 proc.), 5 nie zmieniło wartości, a w 226 podmiotach kapitalizacja spadła, z czego 58 spółek skurczyło się o 50 proc. i więcej.

Z powyborczej przeceny nie otrzepał się WIG20, który nadal jest 20 proc. poniżej stanu sprzed elekcji. Za taki stan rzeczy odpowiada duży udział w składzie sektora bankowego (36 proc.) i energetycznego (14 proc.), które w rozpatrywanym okresie ucierpiały najmocniej. Indeks WIG-Banki spadł o 18 proc., natomiast indeks WIG-Energetyka stracił 43 proc. Po przeciwnej stornie liderem jest WIG-Spożywczy, z przeszło 50-proc. wzrostem. Ponad 30-proc. stopę zwrotu zanotowały WIG-Informatyka i WIG-Nieruchomości.

Wykres indeksy

Giełdowe spółki słono płacą za program 500 plus i ratowanie górnictwa

(Fot. facebook.com/BeataSzydlo)

(Fot. facebook.com/BeataSzydlo)

Słabe zachowanie sektora energetycznego i bankowego można dość łatwo wyjaśnić. Spółki energetyczne wzięły na siebie koszty wsparcia sektora górniczego. PGE i Energa zainwestowały w powstającą na zgliszczach Kompanii Węglowej Polską Grupę Górniczą (PGG), natomiast Tauron nabył od SRK Zakład Górniczy Nowe Brzeszcze. Dodatkowo Skarb Państwa znalazł także sposób na pominiecie mniejszościowych akcjonariuszy w dystrybucji zysków. W PGE przegłosowano podniesienie ceny nominalnej akcji, co poskutkowało wygenerowaniem dodatkowych zobowiązań podatkowych. W przypadku sektora bankowego kamieniem u szyi okazał się oczywiście podatek bankowy oraz pomysły na szybkie rozwiązanie problemu frankowiczów.

Co ciekawe, znacznie trudniej ustalić korelacje dla indeksów rosnących. Notowania lidera – WIG-Spożywczy – windowały przede wszystkim ukraińskie holdingi: Kernel i Astarta. Nota bene, producenci żywności zza naszej wschodniej granicy odpowiadają za ponad 70 proc. kapitalizacji giełdowego sektora. Trudno zatem powiązać wzrosty z sytuacją polityczną w Polsce. Na wysoki wynik branży informatycznej zapracował przede wszystkim CD Projekt. Producentom oprogramowania sprzyjał też słaby złoty. Z tego samego powodu wzrosły wyceny deweloperów komercyjnych GTC i Echo Investment, których łączny udział w indeksie przekracza 1/3. Z kolei deweloperom mieszkaniowym pomagał program MDM, który w życie wcielono jeszcze za kadencji PO-PSL.

Małe i średnie spółki odporne na politykę

Spółka Stopa zwrotu Pozycja w rankingu Spółka Stopa zwrotu
FAM 914 proc. 1 Topmedical -97 proc.
Agroton 498 proc. 2 Everest Investments -96 proc.
Drop 346 proc. 3 Krezus -94 proc.
JSW 311 proc. 4 Alma -89 proc.
Oponeo.pl 308 proc. 5 Action -87 proc.
KSG Agro 281 proc. 6 Indygotech Minerals -86 proc.
Petrolinvest 253 proc. 7 Hawe -86 proc.
CI Games 224 proc. 8 MNI -83 proc.
LSI Software 209 proc. 9 Regnon -83 proc.
Coal Energy 197 proc. 10 Comperia.pl -82 proc.

10 spółek, których kursy najwięcej zyskały/straciły od wyborów prezydenckich w 2015 roku. Stopy zwrotu wg stanu na 20 stycznia 2017 r. Źródło: Opracowanie własne

(Fot. facebook.com/BeataSzydlo)

(Fot. facebook.com/BeataSzydlo)

Wśród 10 spółek, które od wyborów urosły najmocniej, z działaniami obecnej ekipy rządzącej można powiązać tak naprawdę tylko JSW oraz Oponeo.pl. Nowe władze spółki węglowej skutecznie realizują rządowy plan ratowania górnictwa, obejmujący m.in. wyprzedaż części majątku, cięcia kosztów i przeniesienie nierentownych kopalni do SRK. Całość wsparły szalone wzrosty cen węgla koksowego na światowych rynkach. W wypadku e-commercowego dystrybutora opon możemy dopatrywać się wzrostu sprzedaży na skutek większej siły nabywczej społeczeństwa, związanej z programem 500 plus. Zmiana kapitalizacji reszty najmocniej rosnących podmiotów to w dużej mierze efekt działań ich zarządów i korzystniejszego otoczenia. 

W gronie najmocniej przecenionych spółek jest Alma. Spółka Jerzego Mazgaja, inwestora znanego z niechęci wobec partii Jarosława Kaczyńskiego, jest obecnie w trakcie postępowania sanacyjnego. W tym wypadku nie ma wątpliwości, że doprowadzenie sieci delikatesów na skraj bankructwa to wynik wyłącznie nieudolnego prowadzenia biznesu oraz chybionych inwestycji. Za wyjątkiem Action, podobne wnioski można wysnuć dla pozostałych spółek z powyższego zestawienia.

Fiskus dokręca śrubę

Domykanie luki VAT przebiega szybko, drogą belgijską. Luka w 2016: 2,5 proc. (Źródło: DM mBank)

Domykanie luki VAT przebiega szybko, drogą belgijską. Luka w 2016: 2,5 proc. (Źródło: DM mBank)

Nowy rząd zapowiadał szeroko zakrojoną walkę z szarą strefą i z tej obietnicy wywiązuje się nadzwyczaj skutecznie. Jak zauważa DM mBanku, w kwestii VAT zrealizował się wariant bardzo optymistyczny – luka likwidowana jest w tempie belgijskim. Z jednej strony mamy nową ustawę paliwową, dzięki której oficjalna konsumpcja paliw wzrosła o kilkanaście procent, a spółki takie jak Unimot skokowo poprawiły wyniki. Z drugiej obserwujemy zwiększoną aktywność organów podatkowych. Efektem tego jest wysyp w ESPI komunikatów o prowadzonych postępowaniach sprawdzających lub kwestionowanych rozliczeniach. To właśnie niezapłacone przez Action podatki z lat poprzednich stały się bezpośrednią przyczyną zgłoszenia do sądu wniosku sanacyjnego. Bolesną konfrontację z fiskusem zaliczyła także Emperia. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie zakwestionował rozliczenie transakcji z 2011 r. i podliczył zaległość podatkową na 182 mln zł. Na pieńku ze skarbówką mają m.in. Mennica Polska, Lotos oraz LPP. W ubiegłym tygodniu Urząd Kontroli Skarbowej w Gdańsku zakwestionował rozliczenia właściciela sieci sklepów odzieżowych Reserved, Cropp, Mohito z cypryjską spółką. Szacowana zaległość podatkowa opiewa na 24 mln zł.

Rządowe transfery kapitału wyznaczają trendy na giełdzie

Spółka Stopa zwrotu Pozycja w rankingu Spółka Stopa zwrotu
JSW 311 proc. 1 Action -87 proc.
MEX Polska 140 proc. 2 Integer.pl -70 proc.
Best 122 proc. 3 Open Finance -68 proc.
Prima Moda 111 proc. 4 Provident -63 proc.
PMPG 111 proc. 5 Polenergia -58 proc.
AmRest 110 proc. 6 Energa -58 proc.
Helio 97 proc. 7 Unicredit -55 proc.
Vindexus 80 proc. 8 PGE -45 proc.
OEX 74 proc. 9 ZE PAK -43 proc.
Decora 63 proc. 10 KCI -42 proc.

10 spółek, które najmocniej odczuły dobrą zmianę wg PiS. Stopy zwrotu wg stanu na 20 stycznia 2017 r. Źródło: Opracowanie własne

Wśród beneficjentów dobrej zmiany najliczniejszą grupę stanowią spółki z sektora detalicznego i usługowego. Comiesięczny zastrzyk gotówki w ramach programu 500 plus zwiększył frekwencję w restauracjach (AmRest, MEX Polska) oraz sklepach odzieżowych (Prima Moda). Wysokie dynamiki sprzedaży notują producenci żywności (Helio) oraz dostawcy materiałów budowlanych (Dekora). Środki z 500+ trafiły również na spłatę długów, na czym skorzystały m.in. spółki windykacyjne (Best, Vindexus).

Rząd to także władza nad licznymi spółkami Skarbu Państwa, które co roku wydają setki milionów złotych na reklamy. Ciężko nie odnieść wrażenia, że właśnie na bazie sukcesu wyborczego PiS rośnie kurs akcji PMPG, czyli wydawcy takich tytułów jak Wprost, który ujawnił aferę podsłuchową, czy Do Rzeczy, gdzie pisują prawicowi dziennikarze (Bronisław Wildstein, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, a wcześniej obecny rzecznik prezydenta – Marek Magierowski). Choć rynek reklamy prasowej w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku spadł o 8 proc., to przychody PMPG pozostały na zbliżonym poziomie r/r. Być może dzięki wzrostowi nakładów na reklamę internetową, a być może ze względu na prenumeratę w jednostkach rządowych, czy reklamy spółek Skarbu Państwa. PMPG niestety w sprawozdaniach finansowych nie podaje rachunku segmentowego.

Dotkliwe straty po zmianie wachty na scenie politycznej ponieśli m.in. akcjonariusze spółek energetycznych, Action oraz Integer.pl. Kontrolowany przez spółkę Rafała Brzoski InPost przegrał duży przetarg na obsługę przesyłek sądowych z faworyzowanym przez władzę państwowym gigantem. Wśród najmocniej tracących spółek jest także Open Finance Leszka Czarneckiego. Spółka w ubiegłym roku odnotowała znaczny spadek sprzedaży ubezpieczeń i produktów regularnego oszczędzania po wprowadzeniu nowej ustawy o ubezpieczeniach. Kadencję PiS-u nie najlepiej będą wspominali akcjonariusze Providenta. Biznes szybkich pożyczek rozłożył program 500 plus i zmiany prawne ograniczające m.in. wysokość oprocentowania. Straty na akcjach Polenergii to pokłosie ustawy wiatrakowej oraz zmian w zakresie funkcjonowania OZE. Dziesiątkę rynkowych maruderów zamyka KCI, spółka kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza. Wydawca takich tytułów jak Rzeczpospolita i Parkiet jest na cenzurowanym m.in. z powodu nieformalnych kontaktów z rzecznikiem poprzedniego rządu Pawłem Grasiem i zwolnieniem dziennikarzy (Cezarego Gmyza, Tomasza Wróblewskiego, Mariusza Staniszewskiego, Bartosza Marczuka) po publikacji tekstu o trotylu na wraku Tupolewa.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, alma, Amrest, best, Decora, energa, Getinoble, helio, integerpl, jsw, kci, MEXPOLSKA, oex, OPENFIN, oponeo.pl, PGE, PMPG, PRIMAMODA, provident, unicredit, UNIMOT, vindexus, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR