Raport: 5 gorących spółek z giełdowej branży gamedev

Indeks producentów gier, gdyby istniał, byłby na czele GPW. Roczna stopa zwrotu z portfela akcji spółek growych to aż 60 proc., a na walorach najlepszych przekroczyła 100 proc. Czy ciągle da się zarobić? StockWatch.pl przeanalizował aktualne plany wydawnicze polskich producentów gier i porównał ich wskaźniki fundamentalne.

W 2016 roku polscy producenci gier wypuścili na rynek pokaźną porcję cyfrowej rozrywki na wysokim poziomie. Wśród światowych bestsellerów królowały rozszerzenia głośnych tytułów z poprzednich lat. CD Projekt wydał olbrzymi dodatek do trzeciej części Wiedźmina (Krew i wino), Techland do Dying Light (The Following), a 11 bit studios zaserwowało kolejną odsłonę wojny z punktu widzenia cywili (This War of Mine: The Little Ones). Niedosyt pozostawiło natomiast przesunięcie premier gier Sniper: Ghost Warrior 3 i Frostpunk – w obu wypadkach producenci tłumaczyli to troską o poprawę jakości. Mimo to inwestorzy nie mają powodów do narzekania, ponieważ akcje większości giełdowych spółek są na fali solidnych wzrostów. Średnia roczna stopa zwrotu z branżowego portfela wyniosła 60 proc., a na akcjach najlepszych można było zarobić grubo ponad 100 proc.

Giełdowy gamedev wart jest już 6,7 mld zł

Branża rośnie w imponującym tempie. W ciągu roku kapitalizacja firm notowanych na rynku głównym i NewConnect podwoiła się do 5,9 mld zł. Do tej kwoty należy dodać wartość tegorocznych debiutów PlayWay i Artifex Mundi na głównym rynku oraz T-Bull, QubicGames i iFun4all na NewConnect. Pięciu debiutantów wycenianych jest na 760 mln zł, co w sumie podbija wartość giełdowego sektora do 6,65 mld zł.

Spółka Kapitalizacja Roczna stopa zwrotu
Rynek główny    
CD Projekt 5,01 mld zł +134 proc.
CI Games 338,8 mln zł +28,8 proc.
PlayWay 326,6 mln zł -5,7 proc.**
11 bit studios 323,5 mln zł +132 proc.
Artifex Mundi 234,1 mln zł -0,9 proc.**
Vivid Games*** 119,3 mln zł -30 proc.
NewConnect    
T-Bull 189,5 mln zł +89,6 proc.**
Bloober Team 131,6 mln zł +154 proc.
The Farm 51 Group 57,3 mln zł -18,2 proc.
Jujubee 51,2 mln zł +102 proc.
QubicGames 18,5 mln zł -6 proc.**
iFun4all 15,7 mln zł +26 proc.**
Forever Entertainment 15,4 mln zł +37 proc.
SUMA 6,65 mld zł  

*) debiut   **) stopa zwrotu od ceny z IPO   ***) przenosiny z NewConnect

Przyszły rok zapowiada się jeszcze ciekawiej. Branżę do czerwoności rozgrzeją premiery m.in. gier Sniper: Ghost Warrior 3, Frostpunk, karcianki Gwint, Kursk, Get Even, Serial Cleaner, Agony, Scopophobia czy Realpolitiks.

CD Projekt – kup, trzymaj i licz zyski

Długoterminowi akcjonariusze branżowego lidera – CD Projekt – nie wiedzą co to bessa. W samym 2016 r. na akcjach CD Projektu można było zarobić ponad 130 proc. Producent sagi o przygodach Geralta z Rivii w ciągu trzech kwartałów tego roku wypracował 420 mln zł przychodów, co oznacza tylko 33-proc. spadek względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Regres był nieunikniony, ponieważ w zeszłym roku rekordowe wyniki zapewniła premiera Wiedźmina 3. W tym roku spółka wypuściła jedynie DLC Krew i Wino. Mimo to ekipie CD Projektu należy się uznanie za utrzymanie wysokich przychodów. Wszystko wskazuje na to, że najnowsza odsłona przygód Geralta z Rivii jeszcze przez wiele kwartałów będzie napędzała pokaźne zyski.

Wyniki segmentu gier CD Projekt SA. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów finansowych emitenta/raport StockWatch.pl

Wyniki segmentu gier CD Projekt SA. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów finansowych emitenta/raport StockWatch.pl


Dalszy ciąg artykułu zawiera omówienie planów i stanu ich realizacji u pięciu polskich spółek growych z GPW: CI Games, PlayWay, 11 bit studios oraz Bloober Team wraz z porównaniem wskaźników fundamentalnych 11 giełdowych spółek i oceną niedowartościowania lub przewartościowania poszczególnych akcji i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Artifex, BLOOBER, CDPROJEKT, CIgames, farm51, foreveren, IFUN4ALL, Jujubee, playway, QUBICGMS, tbull, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR