Raport: 5 gorących spółek z giełdowej branży gamedev

Indeks producentów gier, gdyby istniał, byłby na czele GPW. Roczna stopa zwrotu z portfela akcji spółek growych to aż 60 proc., a na walorach najlepszych przekroczyła 100 proc. Czy ciągle da się zarobić? StockWatch.pl przeanalizował aktualne plany wydawnicze polskich producentów gier i porównał ich wskaźniki fundamentalne.

W 2016 roku polscy producenci gier wypuścili na rynek pokaźną porcję cyfrowej rozrywki na wysokim poziomie. Wśród światowych bestsellerów królowały rozszerzenia głośnych tytułów z poprzednich lat. CD Projekt wydał olbrzymi dodatek do trzeciej części Wiedźmina (Krew i wino), Techland do Dying Light (The Following), a 11 bit studios zaserwowało kolejną odsłonę wojny z punktu widzenia cywili (This War of Mine: The Little Ones). Niedosyt pozostawiło natomiast przesunięcie premier gier Sniper: Ghost Warrior 3 i Frostpunk – w obu wypadkach producenci tłumaczyli to troską o poprawę jakości. Mimo to inwestorzy nie mają powodów do narzekania, ponieważ akcje większości giełdowych spółek są na fali solidnych wzrostów. Średnia roczna stopa zwrotu z branżowego portfela wyniosła 60 proc., a na akcjach najlepszych można było zarobić grubo ponad 100 proc.

Giełdowy gamedev wart jest już 6,7 mld zł

Branża rośnie w imponującym tempie. W ciągu roku kapitalizacja firm notowanych na rynku głównym i NewConnect podwoiła się do 5,9 mld zł. Do tej kwoty należy dodać wartość tegorocznych debiutów PlayWay i Artifex Mundi na głównym rynku oraz T-Bull, QubicGames i iFun4all na NewConnect. Pięciu debiutantów wycenianych jest na 760 mln zł, co w sumie podbija wartość giełdowego sektora do 6,65 mld zł.

Spółka Kapitalizacja Roczna stopa zwrotu
Rynek główny    
CD Projekt 5,01 mld zł +134 proc.
CI Games 338,8 mln zł +28,8 proc.
PlayWay 326,6 mln zł -5,7 proc.**
11 bit studios 323,5 mln zł +132 proc.
Artifex Mundi 234,1 mln zł -0,9 proc.**
Vivid Games*** 119,3 mln zł -30 proc.
NewConnect    
T-Bull 189,5 mln zł +89,6 proc.**
Bloober Team 131,6 mln zł +154 proc.
The Farm 51 Group 57,3 mln zł -18,2 proc.
Jujubee 51,2 mln zł +102 proc.
QubicGames 18,5 mln zł -6 proc.**
iFun4all 15,7 mln zł +26 proc.**
Forever Entertainment 15,4 mln zł +37 proc.
SUMA 6,65 mld zł  

*) debiut   **) stopa zwrotu od ceny z IPO   ***) przenosiny z NewConnect

Przyszły rok zapowiada się jeszcze ciekawiej. Branżę do czerwoności rozgrzeją premiery m.in. gier Sniper: Ghost Warrior 3, Frostpunk, karcianki Gwint, Kursk, Get Even, Serial Cleaner, Agony, Scopophobia czy Realpolitiks.

CD Projekt – kup, trzymaj i licz zyski

Długoterminowi akcjonariusze branżowego lidera – CD Projekt – nie wiedzą co to bessa. W samym 2016 r. na akcjach CD Projektu można było zarobić ponad 130 proc. Producent sagi o przygodach Geralta z Rivii w ciągu trzech kwartałów tego roku wypracował 420 mln zł przychodów, co oznacza tylko 33-proc. spadek względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Regres był nieunikniony, ponieważ w zeszłym roku rekordowe wyniki zapewniła premiera Wiedźmina 3. W tym roku spółka wypuściła jedynie DLC Krew i Wino. Mimo to ekipie CD Projektu należy się uznanie za utrzymanie wysokich przychodów. Wszystko wskazuje na to, że najnowsza odsłona przygód Geralta z Rivii jeszcze przez wiele kwartałów będzie napędzała pokaźne zyski.

Wyniki segmentu gier CD Projekt SA. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów finansowych emitenta/raport StockWatch.pl

Wyniki segmentu gier CD Projekt SA. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów finansowych emitenta/raport StockWatch.pl


Dalszy ciąg artykułu zawiera omówienie planów i stanu ich realizacji u pięciu polskich spółek growych z GPW: CI Games, PlayWay, 11 bit studios oraz Bloober Team wraz z porównaniem wskaźników fundamentalnych 11 giełdowych spółek i oceną niedowartościowania lub przewartościowania poszczególnych akcji i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Artifex, BLOOBER, CDPROJEKT, CIgames, farm51, foreveren, IFUN4ALL, Jujubee, playway, QUBICGMS, tbull, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • T-Bull: Pierwszy milion pobrań Top Speed 2 i ponad 6 milionów w październiku

  Wygląda na to, że rodzimy deweloper gier - T-Bull nie zwalnia tempa na koniec roku. W ostatnich dniach ich najszybsza produkcja Top Speed 2 przekroczyła pierwszy milion pobrań. Firma opublikowała także raport z podsumowaniem wyników za ubiegły miesiąc, według którego gry wrocławskiego studia pobrano prawie 7 milionów razy.

 • WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

  Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

 • CD Projekt, KGHM i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  Dobre nastroje na światowych giełdach, rekordowe notowania CD Projektu i rosnący kurs akcji KGHM-u w ślad za drożejącą miedzią, zapewniają wzrosty indeksowi WIG20. Wszystko wskazuje na to, że do końca dnia układ sił nie ulegnie zmianie.

 • CD Projekt kupił kompleks nieruchomości w Warszawie

  Największy polski producent gier "idzie na swoje". CD Projekt kupił właśnie kompleks nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 74 w Warszawie, który wynajmował od 20 lat.

 • Vivid Games zamknął III kwartał na plusie

  Bydgoski producent gier zmienił ubiegłoroczne straty w zyski, ale wśród inwestorów nie wywołało to większego poruszenia. Paląca kwestią pozostaje stan gotówki, który względem poprzedniego kwartału skurczył się o 10 proc. do 2,3 mln zł. Zarząd zamierza poruszyć kwestię spłaty obligacji na listopadowym walnym. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR