WIG20 najwyżej od stycznia, w grze KGHM, CD Projekt i PGE

Omawiane walory: , , , , ,

Indeks WIG0 przełamał lutowo-marcowe maksima i ma otwartą drogę do 2.100 pkt., a później do 2.200 pkt. Wzrosty napędza drożejący KGHM, odbijający CD Projekt i kontynuująca wzrosty PGE.

kghm, cdprojekt, pge, jsw, eurotel, mlsystem, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Mocny początek nowe tygodnia na warszawskiej giełdzie. Przynajmniej w wykonaniu blue chipów. W południe indeks WIG20 rósł o 1,15 proc. do 2.035 pkt., testując najwyższe poziomy od stycznia i wybijając się powyżej strefy oporu 2.022-2.029 pkt., jaką tworzyły lokalne maksima z lutego i marca br. Tym samym opuścił on górą prawie 3-miesięczną konsolidację, co otwiera przed nim przestrzeń do dalszych wzrostów. Pierwszy cel to szczyt ze stycznia (2.100 pkt.). Cel właściwy to natomiast poziom 2.200 pkt.

W poniedziałkowe południe WIG20 jest jednym z najlepiej radzących sobie indeksów w Europie, gdzie nastroje są mocno mieszane, a większość indeksu pozostaje w przedziale od -0,5 proc. do +0,5 proc. Wyróżnia się on również na tle indeksów mWIG40 (+0,07 proc.) i sWIG80 (+0,21 proc.), które akurat w tę europejską średnią się wpisują.

Te ponad jednoprocentowe wzrosty WIG20 to główna zasługa trzech spółek: KGHM, CD Projekt i PGE.

Akcje KGHM-u drożeją o 3 proc. do 205,50 zł, definitywnie pokonując strefę oporu zlokalizowaną wokół poziomu 200 zł i kierując się ku szczytom z lutego (214,30 zł) i stycznia (221 zł). Wzrosty napędza przede wszystkim drożejąca miedź na rynkach globalnych. Ceny tego metalu rosną dziś o 2,3 proc., przygotowując się do ataku na lutowy szczyt (9568 dolarów). Gdyby to się udało to kolejnym przystankiem będzie okrągły poziom 10000 dolarów za tonę miedzi, co dla KGHM-u mogłoby oznaczać wzrost cen akcji do minimum 220 zł.

Kurs CD Projektu rośnie o 4,08 proc. do 183,98 zł, odreagowując piątkową przecenę o 5,69 proc., która sprowadziła notowania na ponad dwuletnie minima. Niestety z tych akcji trudno będzie wykrzesać coś więcej przed czwartkową publikacją, częściowo znanego już, rocznego raportu finansowego CD Projektu.

Wzrosty PGE niezmiennie napędza wizja wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. Dziś dodatkowo dochodzi wybicie notowań powyżej czerwcowo-lipcowych szczytów (8,50-8,55 zł). Akcje PGE drożeją o 2,94 proc. do 8,75 zł. Najbliższy opór to 10,075 zł, czyli szczyt z listopada 2019.

Wśród blue chipów, z których drożeją akcje 14 z 20 spółek, najlepiej radzi sobie JSW. Notowania węglowej spółki rosną o 5,38 proc. do 34,25 zł.

Na szerokim rynku taką gorącą spółką jest działający na rynku telekomunikacji mobilnej Eurotel.  W piątek po sesji spółka zapowiedziała, że chce wypłacić dywidendę w wysokości 6,20 zł na jedną akcję, przeznaczając na to 23,2 mln zł. Inwestorzy zareagowali na to wzrostem cen akcji. W południe drożały one o 10,9 proc. do 42,70 zł, przejściowo testując już poziom 44,30 zł.

Zupełnie odwrotne nastroje panują natomiast wśród akcjonariuszy ML System. Kurs wybił się dołem z ponad tygodniowej konsolidacji i spada o 7,9 proc. do 163 zł, schodząc po godzinie 10:00 już do 146,60 zł. A to wszystko przy dużych obrotach. Przed startem sesji spółka poinformowała, że w najbliższych tygodniach pozna wyniki badań skuteczności urządzenia Covid Detector, czyli urządzenia wykrywającego wirusa SARS-CoV-2. I jeżeli ocena będzie pozytywna to spółka ogłosi strategię wejścia z tym urządzeniem na rynek.

Warszawska giełda, a przede wszystkim indeks WIG20, dziś pozytywnie wyróżnia się na tle innych europejskich indeksów, ale losy sesji nie są jeszcze przesądzone. Może ona równie dobrze zakończyć się jeszcze większymi wzrostami, jak i powrotem WIG20 w okolicę piątkowego zamknięcia. Tu dużo będzie zależało od tego, jakie nastroje będą dominować w drugiej połowie dnia na rynkach finansowych. W tym przede wszystkim  czy na Wall Street nie pojawi się groźba silniejszej realizacji zysków po ostatnich rekordach.

W tym tygodniu oprócz serii danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki, w centrum uwagi znajdzie się czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Publikowane w piątek wstępne odczyty kwietniowych indeksów PMI od Japonii, przez Europę, aż po USA. Przede wszystkim będą to jednak raporty kwartalne spółek z Wall Street, gdzie sezon wyników na dobre się rozkręci. Jeszcze dziś inwestorzy poznają raporty spółek IBM i Coca-Colaa. W kolejnych dniach opublikuje je m.in. Johnson & Johnson, Lockheed Martin, Netflix, Procter & Gamble, Travelers, Halliburton, Verizon, Intel, Mattel, American Express i Honeywell.

Oczywiście cały czas w centrum uwagi pozostanie sytuacja pandemiczna i tempo szczepień w Europie. W tle natomiast napięta sytuacja na linii Rosja – Ukraina. I o ile ten pierwszy czynnik, z uwagi na poprawiającą się sytuacją i przyspieszenie tempa szczepień, może indeksy giełdowe wspierać, to ewentualne zaognienie sytuacji wokół Ukrainy może skutecznie zdusić zapał inwestorów do kupna akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, EUROTEL, jsw, kghm, Mlsystem, PGE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR