WIG20 w grze o tegoroczny szczyt, gorąco na KGHM i CD Projekt

Omawiane walory: , , , ,

We wtorek główne indeksy w Warszawie zjechały na boczny tor i nabierają sił przed dalszą podróżą na północ. Najciekawiej sytuacja prezentuje się na wykresie WIG20, którego kurs pozostaje w grze o tegoroczny szczyt na 2.100 pkt.

We wtorek WIG20 traci blisko 0,15 proc. i wspólnie z tureckim BIST 100 jest najsłabszym indeksem w koszyku emerging markets. Polskim blue chipów brakuje zaledwie 14 pkt. do tegorocznego szczytu na 2.100 pkt. Na Zachodzie najlepiej radzą sobie główne indeksy w Londynie i we Frankfurcie – oba umacniają się o 0,4 proc. Co ciekawe, wzrostom nie zaszkodziły zaskakująco słabe dane z niemieckiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w grudniu 2016 roku skurczyła się o 3 proc., wobec plus 0,4-proc. prognozy. Jest to najgorszy wynik od przeszło ośmiu lat.

W południe mWIG40 jest na symbolicznym plusie i balansuje na wsparciu 4.600 pkt. Z kolei sWIG80 spada o niespełna 0,3 proc. Co ważne, kurs indeksu parkietowych maluchów utrzymuje się powyżej szczytów z października 2013 roku.

Balastem dla indeksu WIG20 są walory KGHM (-1,2 proc.). Lubińskiemu koncernowi szkodzi taniejąca o blisko 0,8 proc. miedź na giełdzie w Londynie. Z presją podażową zmagają się także inne metale przemysłowe, w związku z niepokojem o prognozy gospodarcze USA i planami Donalda Trumpa dotyczących rozbudowy infrastruktury Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo presję przeceny na akcjach KGHM-u wzmaga perspektywa odpisu związanego z projektem Sierra Gorda. Ewentualny zabieg finansowy spowodowałby spadek skonsolidowanego wyniku netto za 2016 rok do zera. Sumitomo – japoński koncern realizujący projekt w Chile z KGHM – zrealizował odpis w okresie październik-grudzień 2016 roku na sumę 79,9 mld jenów (ok. 300 mln dolarów).

Mocnym punktem w segmencie średniaków jest CD Projekt (+2,5 proc.). Impulsem do wzrostów jest aktualizacja do gry Gwint, wprowadzająca piątą frakcję (Nilfgaardu) i 60 nowych kart.

O blisko 3 proc. drożeją walory Stalproduktu. DM BZ WBK w najnowszej rekomendacji podtrzymał zalecenie kupuj i podwyższył cenę docelową do 718 zł za walor. Względem poniedziałkowego zamknięcia potencjał wzrostowy wynosi ponad 15 proc. Z kolei po przeciwnej stronie są akcje Forte (-1,22 proc.). Analitycy z DM BZW WBK obniżyli rekomendację dla producenta mebli z trzymaj do sprzedaj z ceną 79,20 zł. Wycena względem kursu rynkowego jest niższa o 3 proc.

Dobre wyniki sprzedażowe za styczeń wsparły notowania Wittchen (+1,5 proc.). Spółka zwiększyła obroty w styczniu o ponad 22 proc. r/r. Przychody w segmencie detalicznym podskoczyły o 23 proc. r/r i wyniosły 9,6 mln zł. Z kolei Vistula, co prawda zmaga się z 0,3-proc. przeceną, jednak zaprezentowała dobre wyniki. Spółka wypracowała w styczniu 2017 roku przychody o wartości 43,60 mln zł, co stanowi wzrost o 8 proc. r/r. Marża zwiększyła się o 0,2 p.proc. r/r do blisko 50 proc., a powierzchnia detaliczna urosła o 11,2 proc. r/r do 30.500 m kw.

– Wynik Vistuli odbieramy pozytywnie. W segmencie odzieżowym obroty zwiększyły się do 27,20 mln PLN, co implikuje wzrost o 15 proc. r/r. Odczyt odbieramy tym bardziej pozytywnie, biorąc pod uwagę słaby rezultat Bytomia, który jest naszym zdaniem najlepszym odpowiednikiem dla grupy w tym obszarze. Zwracamy tu uwagę, że miesiąc nie jest kluczowy dla wyników całorocznych segmentu. – komentują maklerzy z DM BDM.

Na szerokim rynku umacniają się walory Marvipolu (+1,2 proc.) i Ergisu (+1 proc.). Warszawski deweloper sprzedał w styczniu 70 mieszkań, co oznacza wzrost o 84 proc. r/r. Wartość sprzedanych nieruchomości wyniosła 24,60 mln zł (+76 proc. r/r). W przypadku Ergisu inwestorzy pozytywnie zareagowali na zwiększenie udziału w kapitale zakładowym spółki z 4,94 proc. do 5,26 proc. przez fundusz inwestycyjny zarządzany przez Noble Funds TFI.

Ponad 6-proc. spadek zalicza dziś Briju. Inwestorzy nerwowo zareagowali na komunikat o planowanym przeglądzie opcji strategicznych przez głównego akcjonariusza – Letamor Holdings. Jedną z opcji jest sprzedaż całego pakietu akcji – 25,09 proc. – właściciela sieci jubilerskiej.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:45. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, ergis, kghm, Stalprod, wittchen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR