Wzrosty w Warszawie, gorąco na PGNiG, Orange Polska i Medicalgorithmics

Omawiane walory: , , , , , , ,

Złagodzenie retoryki ze strony amerykańskich bankierów centralnych oraz informacje o planowanej kontynuacji negocjacji handlowych zaostrzyło inwestorom apetyt na akcje. W piątek rosną wszystkie warszawskie indeksy, a języczkiem u wagi jest wątek w aferze szpiegowskiej z udziałem byłego pracownika Orange Polska.

Źródło: ATTrader.pl

Piątkowa sesja na giełdzie przy ulicy Książęcej upływa pod znakiem wzrostów. W południe zyskiwały na wartości wszystkie indeksy. Co ciekawe, bo nie jest to częsty obrazek, najmocniej rósł reprezentujący średnie spółki mWIG40 (+1,09 proc.). Tym samym zbliża się on do lokalnego szczytu z grudnia. Nieco mniejsze wzrosty notuje WIG20 (+0,76 proc.), a sWIG80 o 0,22 proc.

W piątek sporo się dzieje wśród dużych i średnich spółek. W segmencie blue chipów w centrum uwagi są reprezentanci sektora paliwowego. Orlen jest numerem jeden pod względem sakli wzrostów i obrotów, a Lotos i PGNiG wyznaczyły dziś nowe rekordy. Po południu akcje Lotosu rosną o 0,6 proc. do 93,68 zł. Kapitalizacja całej grupy wynosi rekordowe 17,3 mld zł. Z kolei za jedną akcję PGNiG płacono rano nawet 7,41 zł. Obecnie notowania są na lekkim minusie. Inwestorzy powinni bacznie obserwować zachowanie kursu, ponieważ od strony technicznej ryzyko korekty jest wysokie. [ZOBACZ ANALIZĘ TECHNICZNĄ]

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po zielonej stronie jest także JSW (+0,7 proc.). Inwestorzy odetchnęli z ulgą po wczorajszym bardzo gorącym posiedzeniu rady nadzorczej. Ostatecznie związkowcom udało się obronić prezesa spółki, Daniela Ozona. Przypomnijmy, że wcześniejsze spekulacje wskazywały, że straci on stanowisko. Nieoficjalnym powodem miała być niechęć prezesa do zaangażowania kapitałowego spółki w projekt węglowy w Elektrowni Ostrołęka.

Najsłabszym walorem w indeksie WIG20 jest Orange Polska (-1,4 proc.). Moment spadku notowań zbiegł się w czasie z doniesieniami prasowymi na temat zatrzymania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin. Z nieoficjalnych informacji TVP Info wynika, że ABW weszła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oficerowie Agencji przeszukali siedzibę polskiego oddziału Huawei oraz biura firmy Orange, gdzie ostatnio pracował Piotr D., jeden z podejrzanych.

Wzrosty mWIG40 to w głównej mierze zasługa dobrze radzących sobie akcji Asseco Poland (+3 proc.), Millennium (+1,8 proc.), Kruka (+3 proc.), Dino Polska (+2,9 proc.) i Grupy Azoty (+2,9 proc.). To właśnie one w największym stopniu odpowiadają za zwyżkę. Wzrosty Kruka to pochodna rekordowych nakładów i spłat w IV kwartale 2018 roku. Spółka podała wczoraj, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku spłaty z tytułu obsługi nabytych portfeli wyniosły 432 mln zł (+15 proc. r/r). Również o 15 proc. wzrosły spłaty w całym 2018 roku.

W gronie średniaków skalą wzrostów (już po raz kolejny w tym tygodniu) wyróżnia się CI Games. Jego kurs idzie w górę o 8 proc. do 1,04 zł, testując poziomy nieoglądane o 4,5 miesiąca. Mając na uwadze ciszę informacyjną i podobne sytuacje w przeszłości (najpierw wzrosty, potem komunikat) można spodziewać się, że zagrywka ma charakter czysto spekulacyjny.

Negatywnym bohaterem sesji jest Medicalgorithmics. Kurs akcji nurkuje o 17,1 proc. do 30 zł. Przecena to odpowiedź na informację, że „amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics złożyła w grudniu 2018 roku 7413 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA”. Oznacza to, że wniosków było aż o 11 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

W USA rusza sezon wyników

Do końca dnia, pomimo, że jeszcze o 14:30 zostaną opublikowane dane o amerykańskiej inflacji, układ sił na giełdzie nie powinien już się znacząco zmienić. Jest prawdopodobne, że warszawskie indeksy zakończą tydzień na poziomach zbliżonych do obecnych.

W minionym tygodniu giełda w Warszawie, podobnie jak większość światowych parkietów, żyła przede wszystkim wszelkimi doniesieniami, spekulacjami i komentarzami z Rezerwy Federalnej odnośnie polityki monetarnej w tym roku, jak również spekulacjami nt. rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami. Do tego dochodziły oczywiście krajowe, spółkowe tematy.

W przyszłym tygodniu uwaga rynków z jednej strony będzie skoncentrowana na startującym na Wall Street nowym sezonie wyników kwartalnych. Raporty finansowe za IV kwartał 2018 roku opublikuje m.in. Citigroup (poniedziałek), JPMorgan Chase, Wells Fargo, UnitedHealth (wtorek), Alcoa, Bank of America, Bank of New York Mellon, Goldman Sachs, U.S. Bancorp (środa), American Express, Morgan Stanley i Netflix (czwartek). Drugim czynnikiem będzie brexit. Na wtorek zaplanowane jest głosowanie w brytyjskim parlamencie umowy dotyczącej brexitu. Jeżeli ta zostanie odrzucona, to do piątku rząd premier May będzie musiał przedstawić plan B. Nie jest też wykluczone, że w przypadku fiaska głosowania na Wyspach odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Europejskie rynki akcji raczej nie przejdą obok tego wszystkiego obojętnie.

Generalnie przyszły tydzień na giełdach, czy też szerzej na rynkach finansowych, będzie bardzo ciekawy. Nie można przecież zapominać, że cały czas w USA trwa tzw. government shutdown. Ponadto napłynie sporo ciekawych danych makroekonomicznych. W USA będą to m.in. dane o inflacji PPI, produkcji przemysłowej i indeks Uniwersytetu Michigan. Z Niemiec napłyną pierwsze szacunki PKB za cały 2018 rok, które prawdopodobnie potwierdzą „techniczną recesję” u naszego zachodniego sąsiada. W Polsce zostaną opublikowane dane o inflacji CPI i inflacji bazowej, raport o bilansie płatniczym oraz produkcji przemysłowej, zatrudnieniu, wynagrodzeniach i inflacji PPI. Inwestorzy poznają również raport o bilansie handlowym Chin (ważny w kontekście rozmów handlowych), inflacji w Wielkiej Brytanii, jak również inflacji i produkcji w Eurolandzie. Zapowiada się więc naprawdę ciekawy tydzień na giełdach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CIgames, jsw, Kruk, Lotos, medicalg, orangepl, PGNiG, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR