10 znanych spółek, które sypną groszem na wakacje

W najbliższych tygodniach kilkadziesiąt spółek z GPW podzieli ubiegłoroczne zyski, a kilkanaście z nich jeszcze przed wakacjami wypłaci gotówkę. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał 10 ciekawych propozycji, które pomogą sfinansować wymarzony urlop. 

Czerwcowa fala dywidend to świetna okazja na podreperowanie wakacyjnego budżetu.

Sezon na dywidendy można uznać za rozpoczęty. W czerwcu kilkadziesiąt spółek z głównego i alternatywnego rynku ustali prawo do ubiegłorocznych zysków. Wybór jest olbrzymi. Aby nie przeoczyć ważnego terminu lub ciekawej oferty, albo zwyczajnie ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniej dywidendy, warto skorzystać z Kalendarium dywidend StockWatch.pl. W jednym miejscu możemy posortować i porównać wszystkie oferty pod względem wysokości stawki na akcję, stopy dywidendy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

Dzięki Kalendarium dywidend StockWatch.pl możesz bez problemu posortować i porównać wszystkie dywidendy pod względem wysokości stawki na akcję, stopy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

Tym razem z czerwcowego kalendarium wybraliśmy 10 szybkich dywidend do zgarnięcia jeszcze przed wakacjami. Wśród nich większość to propozycje o stopie powyżej 5 proc.

Listę otwiera Bank Handlowy, w którym dzień dywidendy wypada 13 czerwca, a wypłaty 24 czerwca. Zgodnie z zasadą rozliczeń T+2, dywidenda zostanie wypłacona akcjonariuszom stosownie do liczby akcji posiadanych na rachunku maklerskim na koniec wtorkowej sesji. Na każdą akcję Handlowy płaci po 3,74 zł, co daje stopę w okolicach 5,6 proc.

Najbliższa środa będzie ważnym momentem dla akcjonariuszy Wittchena. Dystrybutor luksusowej odzieży i akcesoriów bagażowych płaci 1 zł na akcję. Stopa dywidendy przekracza 6 proc. Warto dodać, że w kilkuletniej historii spółki na GPW będzie to najwyższa dywidenda. Gotówka (pomniejszona o 19-proc. podatek) pojawi się na rachunkach maklerskich akcjonariuszy Wittchena 25 czerwca.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

17 czerwca dzień dywidendy wypada w CDRL, Maxcomie, Decorze i AC Autogaz. Pierwsza spółka 25 czerwca wypłaci akcjonariuszom 4,8 mln zł, tj. 0,80 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniesie 3,3 proc. CDRL regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. W latach 2014–2017 spółka płaciła kolejno 0,75 zł, 0,85 zł, 1,20 zł i 1 zł na akcję. Łącznie – od debiutu na GPW – producent odzieży pod marką Coccodrillo wypłacił już blisko 23 mln zł swoim akcjonariuszom.

Kolejne trzy oferty kuszą atrakcyjną stopą dywidendy. Każda przekracza próg 5 proc. Maxcom płaci 2 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje 8,85 proc. Pula 5,4 mln zł trafi do akcjonariuszy 24 czerwca. Imponującą serię dywidend w tym roku kontynuuje AC Autogaz. 27 czerwca wypłaci 3,94 zł na akcję (stopa 7 proc.). Będzie to 9. z rzędu dywidenda producenta instalacji gazowych do aut o stopie powyżej 5 proc. Dzień po AC Autogaz gotówka trafi na konta akcjonariuszy Decory. Dystrybutor artykułów wykorzystywanych do wykończenia i dekoracji wnętrz płaci w tym roku 1 zł na akcję (stopa 5,35 proc.).

Kolejny ważny termin to 18 czerwca. Tego dnia prawo do zysku ustalą takie spółki jak Wielton, Ronson, LPP oraz Dom Development. Najskromniejszą stopę dywidendy oferuje największa z wymienionych spółek. Mowa o LPP, które od dawna jasno komunikuje, że priorytetem jest dynamiczny rozwój sieci. W tym roku odzieżowy gigant płaci po 60 zł na akcję. Mimo iż stawka w ujęciu r/r jest wyższa o 50 proc., stopa dywidendy wynosi zaledwie 0,8 proc. Pula 110 mln zł trafi do akcjonariuszy 27 czerwca. Groszem sypnie także Wielton. Największy polski producent naczep i przyczep oferuje 33 groszy na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę 3,7 proc. Gotówka trafi do akcjonariuszy 27 czerwca.

6 deweloperów mieszkaniowych z najwyższą stopą dywidendy w 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Czerwcowym hitem są dywidendy płacone przez deweloperów mieszkaniowych, czyli branżę, która od kilku lat notuje rekordy sprzedaży. Ronson Development jeszcze przed wakacjami podzieli i wypłaci 9,84 mln zł. Stawka na akcję wynosi 6 groszy, a stopa dywidendy przy obecnym kursie to 6,8 proc. Walne wyznaczyło termin wypłaty na 25 czerwca. Warto dodać, że tegoroczna dywidenda będzie piątą z rzędu o stopie powyżej 5 proc.

Najwięcej wśród deweloperów mieszkaniowych w tym roku wypłaci Dom Development. Spółka do podziału między akcjonariuszy przygotowała rekordowe 226,87 mln zł. To suma o 1/5 większa niż przed rokiem, gdy deweloper wypłacił blisko 190 mln zł. Tegoroczna stawka 9,05 zł na akcję daje stopę 10,5 proc. Środki pojawią się na rachunkach maklerskich akcjonariuszy 26 czerwca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ACAUTOGAZ, cdrl, Decora, domdev, handlowy, lpp, maxcom, ronson, wielton, wittchen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR